کد خبر: 1036094
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 مهر 1392
خانه » سایت های خبری » سرآمد » جنتی وزیر ارشاد: تقویت حوزه فرهنگی از دغدغه های اصلی من هست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد برنامه هایی که به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است، گفت: برای پیشبرد این برنامه ها باید از عناصر و شخصیت های قوی در حوزه های مدیریتی استفاده کرد. جنتی افزود: دیپلماسی فرهنگی را با جدیت دنبال می کنیم.

به گزارش چی 24 به نقل از سرآمد:

علی جنتی روز سه شنبه در مراسم تکریم و معارفه معاونین این وزارتخانه ضمن قدردانی از تلاش ها و فعالیت های صورت گرفته در دوره گذشته گفت: باید فعالیت های فرهنگی و هنری ادامه یابد، اما آنچه مهم است بکار گیری افق های دور، سیاست های جدید و آینده نگری برای تقویت و توسعه این گونه فعالیت ها در کشور است.

جنتی با اشاره به سیاست ها و شعار رییس جمهوری در دوران انتخابات گفت: برخی از شعارهای اعلام شده وی در حوزه فرهنگ بود که من نیز در برنامه های ارائه شده به مجلس از آنها دفاع کردم. 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: از جمله مهمترین برنامه های من ارایه راهبردها و برنامه هایی در زمینه توسعه فرهنگ، هنر و تثبیت و تقویت ارزش های اسلامی در کشور به همراه حمایت از همه فرهیختگان، هنرمندان و کسانی که در عرصه فرهنگ، هنر و ادب تلاش می کنند، بود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تغییراتی که تاکنون در این وزارتخانه و زیرمجموعه آن انجام شده به معنی ناسپاسی و قدرنشناسی از افرادی که طی دوره‌های گذشته مسئولیت برعهده داشتند، نیست بلکه هدف تقویت و توسعه حوزه ها و بخشهای مختلف این وزارتخانه است. 
جنتی در ادامه سخنان خود با اشاره به پخش فیلم مستند محمدجعفر محمدزاده معاون سابق امور مطبوعاتی ارشاد، اظهار داشت: محمدزاده طی 30 ماه گذشته تلاش و کوشش به جایی داشتند و هم‌اکنون نیز بنده افتخار دارم که از دیدگاه‌ها و نظرات وی به عنوان مشاور وزیر استفاده کنم. 
وی در ادامه به سوابق «حسین انتظامی» اشاره و او را به عنوان فرد آشنا با رسانه معرفی کرد و گفت: وی در طول سه دهه گذشته همراه با مطبوعات بوده و جزئی از اصحاب رسانه محسوب می‌شود. 
وزیر ارشاد گفت: با توجه به سیاست ها و برنامه های ارائه شده از سوی معاون مطبوعاتی جدید(حسین انتظامی) امیدوارم فضای بهتری در مطبوعات فراهم شود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در این دوره نیز باید تلاش شود در جهت توسعه کیفی مطبوعات حرکت مؤثری آغاز شود. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه هم‌اکنون در تمامی استان‌ها حداقل یک روزنامه وجود دارد، ادامه داد: در سراسر کشور نیز شاهد چاپ و انتشار نشریات تخصصی و عمومی به صورت ماهنامه و فصل‌نامه هستیم. 
جنتی تاکید کرد که به جای بالا بردن آمار و ارقام نشریات و مطبوعات کشور باید مطبوعات تقویت کیفی شوند به طوری که اگر حتی نشریات ما از 5 هزار به 10 هزار ارتقاء یابد بدون در نظر گرفتن کیفیت، این افتخار مسوب نخواهد شد. 
وزیر ارشاد با بیان اینکه نشریات در ابتدای کار با مشکلات زیادی روبرو هستند و درخواست مساعدت از وزارت ارشاد را دارند، یادآور شد: در چنین شرایطی بدیهی است که باید به کیفی‌سازی مطبوعات بپردازیم. 
جنتی در ادامه سخنان خود افزود: در حوزه پارلمانی بعد از تغییراتی که در حوزه ساختاری ایجاد شد، سه وظیفه برای معاونت پارلمانی در نظر گرفته شد. 
وی اظهار داشت: برقراری ارتباط نزدیک با مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن و همچنین انتقال دیدگاه‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله وظایف در حوزه پارلمانی است. 
وی با بیان اینکه حوزه حقوقی وزارتخانه جزء مواردی بوده است که ضعف زیادی در آن دیده شده است، گفت: تهیه و تدوین برخی از لوایحی که باید از طرف وزارت ارشاد، برای ایجاد تسهیلات برای این وزارتخانه به دولت و مجلس عرضه شود، مستلزم تقویت این حوزه است. ضمن آنکه بخشی از فعالیت‌های ما در ارتباط با کشورهای دیگر جزو وظایف معاونت حقوقی محسوب می‌شود. 
جنتی وظیفه دیگر معاونت حقوقی وزارت ارشاد را هماهنگی امور استان‌ها عنوان کرد و بیان داشت: به سهم خود از تمامی تلاش‌های حجت‌الاسلام مسعودپور تشکر می‌کنم. 
وی به سوابق معاون جدید حقوقی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: وی طی دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بودند و با نمایندگان آشنایی خوبی دارند و امیدوار هستند که وظیفه خود را در حوزه پارلمانی بخوبی انجام دهند. 
وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود ضمن تشکر از زحمات اسماعیلی معاون سابق فرهنگی ارشاد اظهار داشت: حوزه فرهنگی یکی از حوزه‌های حساس است که باید بیش از سایر حوزه‌ها به تقویت کیفی آن پرداخته شود. 
وی یادآور شد: از ابتدای فعالیتم در وزارت ارشاد که حدود 50 روز می‌گذرد تقویت حوزه فرهنگی از دغدغه‌های اصلی من بوده است. 
وی افزود: 15 نفر از افراد واجد شرایط را برای سکان‌داری این معاونت مورد بررسی قرار دادم اما نهایتا به این نتیجه رسیدم که آنچه که باید باشد در وجود حجت‌‌الاسلام سید عباس صالحی مشاهده می‌شود و امیدوار هستم با حضور وی بتوانیم این حوزه را که شاید بخش عمده آن مربوط به چاپ نشر و فرهنگ مطلوب می‌شود، سازماندهی کنیم. 
وزیر ارشاد به سوابق کاری صالحی اشاره کرد و گفت: فعالیت او از زمانی که نشریه حوزه را منتشر می‌کرد تا فعالیت‌های پژوهشی در حوزه علمیه ادامه داشته است. 
من از او خواستم برغم وجود مشکلات شخصی‌، این مسؤولیت را بپذیرند تا بتوانیم این حوزه را که بخش عمده‌اش مربوط به چاپ و نشر و فرهنگ مکتوب است، ساماندهی کنیم. 
جنتی با بیان اینکه این حوزه حساسیت بالایی دارد تصریح کرد که موظف هستیم از ارزش‌های دینی و هویت ملی خودمان صیانت کنیم و هم در عین حال موظفیم فضا را برای کسانی که درصدند در این حوزه قلم بزنند و ایده‌ها و افکار و اندیشه‌های خود رابیان کنند، باز کنیم؛ اما نه آنچنان که جامعه آسیب ببیند. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به نامه سرگشاده جمعی از اصحاب قلم که نوشته‌اند که سانسور را بردارید و بگذارید هر کتابی منتشر شود و در صورت پیش آمدن مشکل، قوه قضاییه برخورد لازم را انجام دهد گفت: ما بر اساس قوانین موجود در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم . 
وی گفت: گذشته از این ‌قوانین‌، آیا ما می‌توانیم بگذاریم هر رمان و داستانی منتشر شود و نسل جوان و نوآموز ما از یک غذای مسموم تغذیه کند؟ 
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد که هم اکنون در حوزه کتاب‌های دینی مشکلی نداریم، مگر برای کتاب‌هایی که در زمینه عرفان‌های کاذب نوشته می‌شوند. در حوزه کتاب‌های علمی هم مشکلی نیست و بیش‌ترین مسأله ما در حوزه ادبیات داستانی و کتاب‌های کودک و نوجوان است و باید در این زمینه براساس قانون عمل کنیم. 
جنتی اظهار داشت: باید توجه کرد که فعالیت ما در چارچوب قانون باشد؛ نه سلیقه‌های شخصی. 
به گفته وی بسیاری از کتاب‌هایی که در گذشته ممنوع شده‌اند، واقعا اشکالات بی‌ربطی داشته‌اند؛و گفته‌اند که فلان واژه را عوض کنید . 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد که کتاب‌ها باید از سوی اهل فکر،اساتید دانشگاه و صاحبنظر و دانشمند باید بررسی شوند نه اینکه اگر مشکل مالی داریم، کتاب‌ها را برای بررسی به چند دانشجو بسپاریم‌. 
جنتی گفت: ابتدا باید مشکل مالی خودمان را حل کنیم و آنگاه کتاب‌ها را برای بررسی به استادان دانشگاه بسپاریم. 
وی ابراز امیدواری کرد که با کمک معاون جدید فرهنگی بتوان این مشکلات را حل کرد. 
جنتی گفت: براین باورم نباید تعصب‌های بی‌جا به خرج داد و باید با سینه باز و رویی گشاده به قانون عمل کنیم. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه بایبان اینکه نوع برخوردی که با ناشران در گذشته شده است‌، اشکال دارد گفت: ناشری کتابی را برای چاپ به وزارت ارشاد داده و این کتاب‌ها ممنوع اعلام شده است، اما با ناشر برخورد می‌شود که چرا کتاب غیرقابل چاپ به ارشاد داده است. 
جنتی افزود: اگر کتابی مجوز نمی‌گرفت و ناشر آن را چاپ می‌کرد باید با آن برخورد کرد؛ اما این‌که ناشری 10 کتاب یا 20 کتاب داده که دلیل برخورد نیست و این باید بررسی شود که آیا قانونی در این زمینه وجود دارد که دلیل برخورد باشد یا خیر. 
وی اظهار داشت: همان ناشر کتابی را که مشکلی نداشته و براساس قانون جمهوری اسلامی نوشته شده، به معاونت فرهنگی می‌دهد؛ اما این معاونت آن را قبول نمی‌کند. آیا اینچنین عملی در شأن ماست؟ 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه ابراز امیدواری کرد با همفکری و همدلی همگان بتوانیم مسوولیت خطیر این وزارتخانه را به سرانجام برسانیم. 

در خاتمه این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تجلیل و تکریم از معاونت های قدیم مطبوعاتی و اطلاع رسانی، حقوقی و پارلمانی و همچنین معاون امور فرهنگی احکام معاونت های جایگزین ا به آنها اعطا کرد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین