کد خبر: 107408038
تاریخ انتشار: چهارشنبه 20 ارديبهشت 1396
خانه » سایت های خبری » فرارو » کوکتل مولوتف ونزوئلایی!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مردم با فضولات در برابر نیروهای دولت مادورو از خود دفاع می کنند

به گزارش چی 24 به نقل از فرارو:
تظاهرات اپوزیسیون ونزوئلا احتمالا آشفته‌ترین تظاهرات در موج اعتراضات 6 هفته‌ای اخیر است. مردم این روزها نیروهای امنیتی را سیبل خود قرار داده و با پرتاب بمب‌های دست ساز و سنگ مورد حمله قرار می‌دهند. نیروهای امنیتی نیز با پرتاب گاز اشک‌آور و بعضا گلوله‌های جنگی واکنش نشان می‌دهند.
 
به گزارش دنیای اقتصاد، ونزوئلا با تورم سه رقمی، کمبود داروهای اساسی و میلیون‌ها نفر که از کمبود غذا رنج می‌برند بحران شدیدی را پشت‌سر می‌گذارد. چند هفته‌ای است که صدها هزار نفر از مردم ونزوئلا به خیابان‌ها آمده و خشم خود را به هر شکلی از دولت نیکولاس مادورو نشان می‌دهند.
 
برخی هواداران اپوزیسیون از روشی‌هایی که معترضان به‌کار می‌گیرند، انگشت به دهان مانده‌اند. شاید این روش در تاریخ ونزوئلا سابقه نداشته باشد. به گزارش گاردین، معترضان ونزوئلایی از سرگین انسان و حیوان برای حمله به نیروهای دولتی استفاده می‌کنند. برخی می‌گویند این کار ممکن است بیماری‌های مسری را افزایش دهد آن هم در جامعه‌ای که مردم به‌دلیل فقدان شدید دارو و درمان دچار بیماری هستند و بعضا مرگ را در آغوش می‌کشند. بدتر اینکه در ونزوئلا اکنون دستمال کاغذی و داروهای ضد عفونی و مواد گندزدا پیدا نمی‌شود.

به گزارش گاردین، یک دندانپزشک 51ساله که خود بشکه‌هایی از فضولات انسانی و حیوانی را در خانه‌اش نگه داشته تا در مواقع مقتضی به‌دست معترضان برساند می‌گوید: «کودکان و جوانان وقتی از خانه خارج می‌شدند تنها سلاح‌شان سنگ بود، اما اکنون سلاح دیگری هم دارند.» این دندانپزشک به نقل از یکی از بیمارانش می‌گوید: «یکی از بیمارانم فضولات فرزندش را جمع می‌کند تا در تظاهرات استفاده شود.»
 
در ونزوئلا به این سلاح سرگینی «پوپوتوف» می‌گویند که معادلی ونزوئلایی است برای کوکتل مولوتوف. بسیاری از مردم و بسیاری از هواداران تظاهرات از وضعیت اقتصادی شکایت می‌کنند، اما هیچ ترسی از بازداشت از سوی مقام‌های امنیتی ندارند. گاردین به نقل از معترضان می‌نویسد وقتی مردم نان شب و چیزی هم برای از دست دادن نداشته باشند به هر روشی برای نشان دادن خشم خود متوسل می‌شوند و از پراکندن سرگین به در و دیوار هم ترسی ندارند و هیچ وحشتی هم از زندان و مرگ ندارند.

افزایش مرگ‌ومیر در ونزوئلا
سوء مدیریت سیاستمداران تبعات دارد. اکنون ونزوئلا تاوان سوءمدیریت و خسارت‌هایی را می‌دهد که سوسیالیست‌های چاوزی در پیش گرفته‌اند. غیر از بحران اقتصادی و اجتماعی و سیاسی، مرگ‌ومیر نیز شدت گرفته است. سال گذشته میزان مرگ‌ومیر کودکان به 30 درصد رسید و این در حالی است که مرگ‌ومیر مادران به 65درصد رسید و مالاریا نیز جهش 76 درصدی داشته است. گاردین در گزارش دیگری در 9 مه ‌می‌نویسد: آماری که دولت مادورو سعی در پنهان کردن آن داشت اکنون فاش شده است. براساس همین آمارها، بیماری‌های دیفتری و زیکا نیز در ونزوئلا زیاد شده است.

این گزارش می‌افزاید ونزوئلا فاقد همه چیز است: از برنج گرفته تا واکسن و دستمال کاغذی. در بخش بهداشت، پزشکان دست به مهاجرت زده‌اندو قفسه‌های داروخانه‌ها خالی است و بیماران هیچ خدمتی دریافت نمی‌کنند. انجمن داروخانه‌های ونزوئلا می‌گوید تقریبا 85 درصد از داروها رو به اتمام است. وزارت بهداشت ونزوئلا هم از ارائه آمار و ارقام خودداری می‌کند.

آمار اعلام شده برای سال 2016 نشان می‌دهد که مرگ‌ومیر کودکان 0 تا 1 ساله به 12/ 30 درصد افزایش یافت، یعنی در سال گذشته 11 هزار و 466 کودک در این فاصله سنی جان خود را از دست دادند. این گزارش می‌گوید: بیماری عفونی نوزادی، ذات الریه، مشکلات تنفسی، و نارس بودن به‌عنوان عوامل اصلی این مرگ‌ومیرها اعلام شده است.

مرگ‌ومیر مادران نیز به‌دلیل فقدان دارو و تجهیزات بیمارستانی بسیار زیاد شده است. به این ترتیب، مرگ‌ومیر مادران در 45 روز آخر بارداری به 79/ 65درصد افزایش یافت یعنی 756 نفر. دیفتری که 5 تا 10 درصد از موارد مرگ‌ومیر را تشکیل می‌دهد نیز 324 نفر را راهی آن دیار کرده است. این در حالی است که این بیماری در دهه 90 کنترل شده بود.
 
بیماری مالاریا نیز 4/ 76 درصد رشد داشت یعنی به 240 هزار و 613 مورد رسیده است. معترضان ونزوئلایی می‌گویند بی‌کفایتی دولت موجب این مرگ‌ومیرها شده است. آنها معتقدند با پرتاب فضولات به نیروهای دولتی و ساختمان‌های دولتی می‌خواهند خشم خود را از این وضعیت نشان دهند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین