کد خبر: 107529831
تاریخ انتشار: پنجشنبه 21 ارديبهشت 1396
خانه » سایت های خبری » فرارو » دانه های صنوبر، تهدیدی تازه برای پایتخت نشینان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فرارو:
مدتی می‌ شود که دانه هایی قاصدک مانند هوای پایتخت را پر کرده و بلای جان آلرژیک ها شده اند. دانه های درخت آب دوستی که گفته می شود اصلا مناسب تهران نیست و باید در کنار رودخانه ها کاشته شود.

به گزارش خبرآنلاین، بهار که می شود فصل گرده افشانی گل ها و درختان است. زنده شدن طبیعت که برای برخی لذت بخش و برای عده ای هم دردساز شده است. بهار امسال هم از این قاعده مستثنی نیست اما معضل جدید تهرانی ها و به ویژه افرادی که دچار آلرژی هستند را به شدت تهدید می کند. اگر توجه کرده باشید مدتی است دانه های پرز مانندی در هوا پخش شده اند که در صورت ورود به چشم یا دهان باعث ایجاد سرفه و عطسه شدید می شوند.

رضائی مهر، شهروند تهرانی است که در این باره به خبرآنلاین م‌ گوید: چند سالی می شود که هر بهار این درختان که نمی دانم نام دقیقشان چیست، دانه های سفید رنگی را در هوا منتشر کنند که چشم را به شدت آزار می دهد.

او که ساکن منطقه پاسداران تهران است، مدعی می شود که برای اعتراض به این موضوع بارها با شهرداری تماس گرفته اما تنها پاسخ این بوده که درختان را نمی توان برید، بلکه باید صبر کرد تا بهار تمام شود.

تهدید دانه های صنوبر در کنار سفید بالک
سعید آخانی، گیاه شناس، با تایید این ادعا می گوید: در حالی که پایتخت نشینان سال هاست از وجود مگس سفید در عذاب هستند، از امسال هم باید این دانه های درخت صنوبر را که در هوا معلق هستند تحمل کنند. این درختان در سال های گذشته در تهران کاشته شده اند؛ در حالی که به هیچ وجه مناسب پایتخت نیستند.

به گفته این استاد دانشگاه تهران، درخت صنوبر بسیار آب دوست بوده و باید در کنار رودخانه ها و آبراهه ها کاشته شود. به همین علت است که این درخت برای مناطقی همچون تهران که دچار مشکل کم آبی است مناسب نبوده و دانه های پرزمانند آن باعث ایجاد آلرژی و تشدید بیماری در انسان می شوند.

آخانی همچنین با انتقاد نسبت به عملکرد شهرداری تهران در این باره، یادآور می شود که در سال های گذشته شهردار هرگز برای کاشت درختان مناسب در تهران با کارشناسان مشورت نکرده است. بلکه معمولا این کار را به پیمانکارانی واگذار می کند که سوادی نسبت به درختان ندارند و ترجیح می دهند از گونه های ارزان تر و با کیفیت پایین تری استفاده کنند.

بر اساس گفته های این گیاه شناس در سال های گذشته تعداد قابل توجهی صنوبر در سطح شهر تهران و به ویژه اتوبان های همت و چمران کاشته شده و گردافشانی آنها در بهار مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است.

گرده صنوبر آسم و آلرژی را تشدید می کند
دکتر مصطفی معین، متخصص آسم و آلرژی نیز با تایید اینکه گرده درخت صنوبر می تواند بیماری هایی همچون آسم و آلرژی را در افراد تشدید کند، می‌گوید: گر چه در یکی دو سال گذشته این دو بیماری در تهران افزایش داشته است؛ با این وجود هنوز تحقیقات جامعی در این خصوص انجام نشده و نمی توانیم افزایش آلرژی را مستقیما با درختان صنوبر در تهران ارتباط دهیم.

اینچنین که او می گوید در حال حاضر مرکز تحقیقات ایمنولوژی آسم و آلرژی در حال مطالعه در خصوص ارتباط بین بروز آلرژی و نقش درختان و گیاهان درآن دارد اما این مطالعات هنوز به اتمام نرسیده و به همین علت نمی توان از چنین ارتباطی مطمئن بود.

با این وجود به جرات می توان گفت گرده گیاهان و درختان از جمله دانه درخت صنوبر در حجم زیاد در شهرها، زمینه بروز آسم و آلرژی را به ویژه در افراد مستعد بیشتر کرده و می تواند خطرناک و تشدید کننده باشد.

تهران پایتختی با جمعیت روزانه ۱۱ میلیون نفر است. شهری که آلودگی هوا، آلودگی صوتی، کمبود منابع آبی و مشکلات بسیار دیگری ساکنان آن را تهدید می کند و نیازمند چاره اندیشی جدی برای رفع چنین معضلاتی است. با وجود اینکه در سال های گذشته در کنار مشکلات یاد شده، افزایش قابل توجه مگس های ریز سفید هم برای پایتخت نشینان معضل جدی بوده، امسال معضل دیگری جدیدی شهروندان تهران را تهدید می کند.
 
گرچه هنوز تحقیقات دانشگاهی در این باره صورت نگرفته اما مشاهدات و نظر کارشناسان حاکی از آن است که گرده و دانه درخت صنوبر باعث تشدید آسم و آلرژی می شود. باید دید این بار مدیریت شهری قصد دارد چطور این مشکل جدی را برطرف کند.

محمد مختاری، رئیس سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری تهران در این باره حاضر به گفت‌وگو با خبرآنلاین نشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین