کد خبر: 108092438
تاریخ انتشار: شنبه 23 ارديبهشت 1396
خانه » سایت های خبری » فرارو » قالیباف: اینکه بپرسند برنامه‎ام چیست، سوال غلطی است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از فرارو:
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به قوانین کلان کشور از جمله قانون برنامه وسند چشم انداز، طرح این سوال از نامزدها که چه برنامه ای دارید را غلط خواند.
 
به گزارش خبرآنلاین، محمدباقر قالیباف در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با موضوعات اقتصادی، در پاسخ به سوالی که به بازار کار و شغل پایدار اشاره داشت، گفت: موضوع جدی آسیب رسان در کشور ما بحران اقتصادی است. سه مشکل اساسی بیکاری، رکود و گرانی را در پیش رو داریم. باید با برنامه مدونی به آنها پرداخت. برخی نامزدها می گویند، هر نامزد برنامه اش چیست؟ این سوال غلطی است چون ما سند چشم انداز 20 ساله داریم و سیاست های کلی نظام نیز از سوی نخبگان تهیه و از سوی رهبری ابلاغ شده است. برنامه ششم هم تصویب شده است. پس اگر کسی بخواهد کار کند باید شیوه اجرای این برنامه ها را بگوید. متاسفانه این دولت حتی برنامه ششم را هم ابلاغ نکرد.
 
او با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم، سخنانش را ادامه می دهد، گفت: بیکاری در این دولت از 10 به 12.5 درصد افزایش یافته است. متولدین سال 64 که یک میلیون و 280 هزار نفر هستند هم باید وارد فضای کار شوند. سالانه یک میلیون و 200 هزارنفر به حوزه اشتغال وارد می شوند. بر اساس برنامه ششم توسعه ما باید 5 میلیون شغل ایجاد کنم. من برنامه مدون ششم را به حول و قوه الهی اجرا می کنم. اما اینجا فرصتش نیست که جزئیاتش را بگویم.
 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بحران و کلید اصلی را در عدم اجرای قوانین موجود دانست و با تاکید بر اینکه به عمل کاربرآید به سخنرانی نیست، ادامه داد: با مدیریت مدل 60 سال قبل نمی توان کشور را اداره کرد. آنها معتقدند برای هر شغل 300-400 هزارتومان بودجه لازم است. در حالیکه الان دیگر اینگونه نیست با حذف واسطه ها و افزایش عرضه و تقاضا، با حداقل سرمایه ها می توان استغال آفرینی کرد.
 
وی با تاکید بر اینکه بحران مدیریت داریم وبا مدیریت سنتی نمی توانیم پیش ببریم افزود: برای کاهش هزینه اشتغال و ایجاد اشتغال در استانهای مختلف برنامه داریم تا جلوی مهاجرت از روستاها به شهرها نیز گرفته شود.
 
قالیباف از گسترش صنعت گردشگری به عنوان بخشی از اشتغالزایی یاد کرد و گفت: دو سال پیش وام دادند و 100 هزار خودرو وارد شد. اما باید عدالت رعایت می شد و این وام به تاکسی ها داده می شد نه به راننده های شخصی.
 
به گفته وی کامیون ها رها شده و دچار مشکلات جدی هستند. آنها را هم باید ساماندهی کرد و سوبسید به آنها بدهیم.
 
او از منفی 16درصد رشد در ساختمان سازی یاد کرد و آن را یکی از علل گسترش بیکاری خواند و گفت: 56 بخش اقتصادی به این بخش مرتبط هستند و با ساختمان سازی می توانیم آنها را هم فعال کنیم.
 
شهردار تهران بار دیگر از 4درصدی ها یاد کرد که منجر به رکود بازار مسکن شده اند و از رفع انحصار در فضای کسب و کار سخن گفت و افزود: امروز هم بیکاری داریم هم گرانی. برخی می گویند تورم را تک رقمی کرده ایم و گرانی نداریم! اما مردم تورم را با افزایش قیمت شکر از 1500 به 3500 تومان حس می کنند.
 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچون مناظره دیروز که برگه هایی را به عنوان سند گفته هایش نشان می داد؛ امروز هم قبوض آب و برق یک ملک را همراه خود آورده بود و با نشان دادن آن، گفت: مردم 80 درصد افزایش قیمت قبوض برق را درک می کنند.
 
او بار دیگر اظهارات دولتمردان را زیر سوال برد و با تاکید بر اینکه از رکود عبور نکرده ایم، ادامه داد: باید رونق ایجاد کنیم. رونقی که گرانی ایجاد نکند. باید روی کالاهای لوکس تعرفه های سنگین اعمال کنیم و معافیت مالیاتی برای تولیدکنندگان و صنعتگران ایجاد کنیم.اما مالیات بر ثروت و واردات را افزایش دهیم. این موضوع به درآمدهای ما رونق می دهد.
 
قالیباف با لبخندی خطاب به مجری گفت: چطور بودجه جاری دولت سه برابر شده است و از 104 به 330 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است اما بر میزان یارانه نقدی به آحاد مردم افزوده نشده است؟ چطور افزایش یارانه ها منجر به تورم می شود اما افزایش بودجه خودشان نه؟
 
وی تاکید کرد که با سه مشکل بیکاری، گرانی و رکود روبرو هستیم و هر سه را باید با هم حل کنیم.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین