کد خبر: 108343355
تاریخ انتشار: سه شنبه 09 خرداد 1396
خانه » حواشی » عرفان » استاد انصاریان: یقین مرحله اول اتصال به سوی پروردگار است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از عرفان:

به گزارش روابط عمومی وامور بین المللی مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در شب اول ماه مبارک رمضان در حسینیه همدانی های تهران اظهار داشت: خداوند متعال در اواسط سوره مبارکه حشر گروهی را نام می­برد تحت عنوان انساهم انفسهم، گروه خودفراموش شده­ها.

انسانی که خودفراموشی دارد دچار خسارت و زیان است و این افراد مورد نفرت پروردگار قرار می گیرند و خداوند چنین افرادی را دوست ندارد.

افراد خودفراموش در غفلت به سر می برند

وی افزود: افراد خودفراموش آنانی هستند که سالها در این دنیا زندگی می کنند و یاد خودشان نمی افتند و از خودشان یادی نمی کنند و در غفلت به سر می برند.

وی تصریح کرد: خودفراموشی سبب آن می شود که انسان تکلیفش را با خودش روشن نکند، و زندگی ای داشته باشد که پروردگار عالم آن را پست­تر از زندگی همه حیوانات می­داند. آن کسی که تکلیف خودش را با خودش روشن نکند هر لحظه عمر، در خسارت و زیان است.

استاد انصاریان خاطرنشان کرد: یاد کردن از خود یک نعمت ارزشمند و عظیم است که انسان را از مسیر انحراف و غفلت می رهاند. خداوند همه مؤمنین را از زمان نزول قرآن تا روز قیامت به این امر سفارش می کند که در زمره افراد خودفراموش نباشند.

مفسر قرآن کریم پیرامون انسان هایی که در زندگی به یاد خود هستند، اظهارداشت: انسانی که خودفراموش نباشد و در یاد خدا غوطه ور باشد به کمال و سعادت دست پیدا می کند چرا که مسیر تعالی و کمالات توسط صد و چهارده کتاب الهی و صد و بیست و چهار هزار پیغمبر بیان شده است که همه این ها اصول، ریشه، حق و حقیقت است و آثار عظیمی در زندگی دارد.

 یادکردن از خود، انسان را از حوزه حیوانیت خارج و وارد حوزه انسانیت می کند

استاد انصاریان ادامه داد: یاد کردن از خود و خودبیداری آثار با ارزشی دارد و انسان را به سعادت رهنمون می سازد و از حوزه حیوانیت خارج و وارد حوزه انسانیت می کند، اما خودفراموشی موجب می شود نتوانیم تکلیف خود را روشن کنیم و پیرو انبیاء و امامان(ع) نباشیم و در صف بندگان قرار نگیریم.

انسان برای خودبیداری به معلم هایی نیاز دارد

این استاد حوزه علمیه بیان داشت: برای اینکه انسان به خودبیداری و کمال برسد نیاز به معلم هایی دارد و باید معلم های خود را انتخاب کند بی شک معلم این راه وجود مقدس پروردگار است، اگر به دعای جوشن کبیر نگاهی بیندازیم می بینیم که خداوند جمیع صفات کمال را در خود دارد.

انبیای الهی و ائمه اطهار(ع) نیز معلم های انسان در رسیدن به تعالی و کمال هستند

استاد اخلاق حوزه ادامه داد: در این مسیر انتخاب معلم خوب، مؤمن شدن و شناخت نسبت به معلم ها می تواند ما را به کمال برساند همچنین یقین داشتن مرحله اول اتصال است، بدون تردید انبیای الهی و ائمه اطهار(ع) معلم های انسان در رسیدن به تعالی و کمال هستند.

یقین داشتن مرحله اول اتصال است

وی بیان کرد: انسان به واسطه ایمانش از خطرات زیادی در امان است، ایمان کاری می کند که خداوند محب او شود، موارد زیادی در زندگی وجود دارد که برای خودبیداری و به یاد خود بودن به انسان تلنگر می زند.

استاد انصاریان اظهار داشت: هر چه ایمان قوی تر باشد تلنگرها بیشتر او را بیدار می کند و انسان را به شناخت می رساند، وقتی که افراد به یاد خود باشند، همه الطاف او را در خود می بینند و تجلی گاه مهر،  رحمت، لطف، احسان و کرم خداوند می شوند.

مفسر قرآن کریم تأکید کرد: اگر در زندگی انتخاب خوبی نداشته باشیم گرفتار معلم هایی می شویم که خوی حیوانی دارند و انسان با این معلم ها نمی تواند به تعالی برسد.

انسانی که دچار خودفراموشی شده است به معصیت و گناه گرفتار می شود

وی افزود: انسانی که دچار خودفراموشی شده است به معصیت و گناه گرفتار می شود و ناتوان و عاجز می گردد، لذا اگر آدم یاد خودش باشد که من کی هستم، تکلیفم با خودم چیست؟ و خیلی خوب این جاده را طی کند در همین دنیا چشمی غیر از این چشم و گوشی غیر از این گوش به آدم خواهند داد. چه بسا انسان هایی که در یاد خود به چشم و گوشی دست می یابند که همه چیز را می بینند و می شنوند همانند آیت الله کاشی که شاگردان زیادی نزد ایشان تلمذ کرده اند و از ایشان خاطرات زیادی برجای مانده است.

خواسته­ خدا و  همه انبیا در قرآن مجید و در روایات اهل بیت(ع) است. برای پیمودن جاده سعادت، ایمان به خدا و انبیاء و عشق ورزیدن به آنان و هم سو شدن با آنان و عمل کردن به خواسته­های معشوق است. آن وقت است که راه حرکت به سوی کمالات آسان خواهد ­شد.

برای اینکه قلب و دل، مطلع الفجر طلوع عشق خدا و انبیاء گردد؛ فکر کردن در وجودشان، در کارهایشان، در اعمالشان، در افعالشان، در آثارشان، در محبت­هایی که به من داشته اند ضروری است. عاشق یک خصلتش این است که همش دنبال معشوق می­دود، و نگران است نکند معشوق رو برگرداند. در فضای عشق است که به معشوق می­گوید همه چیزت را قبول دارم، همه چیزت را.

بعد از باور و بعد از عشق است که انسان به ایمان یقینی، به اخلاق حسنه، به عمل صالح، و از این جاده به لقاء الله، قرب الله، رضایت الله، جنت الله خواهد رسید.

حذف خدا و انبیا و ائمه معصومین(ع) ما را گرفتار ماهواره­ها و سایت­ها و شبکه­های خبرگزاری یهودی و مسیحی خواهد کرد و فقط یادمان می­دهد که جنازه روحت را چطوری در این بدن دفن کنی.

 انتهای پیام /

 

 


منبع : پایگاه عرفان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین