کد خبر: 110850511
تاریخ انتشار: دوشنبه 22 خرداد 1396
خانه » سایت های خبری » قاصد نیوز » 22 خرداد: از اعلام پیروزی زودهنگام موسوی تا تبریک خاتمی/ پلمپ مرکز تدارک آشوب در قیطریه/ عفت مرعشی: اگر تقلب کردند، مردم بریزند توی خیابان ها
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

موسوی با حضور در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی مدعی شد «برابر اطلاعاتی که از ستاد هایمان در سطح کشور داریم، برنده قطعی با نسبت آرای بسیار زیاد اینجانب هستم.»

به گزارش چی 24 به نقل از قاصد نیوز:
22 خرداد: از اعلام پیروزی زودهنگام موسوی تا تبریک خاتمی/ پلمپ مرکز تدارک آشوب در قیطریه/ عفت مرعشی: اگر تقلب کردند، مردم بریزند توی خیابان‌ها

به گزارش «قاصدنیوز»، اولین قسمت از روزشمار فتنه 88 را که با بهره‌گیری از کتاب «8 ماه نبرد مقدس» جمع‌آوری و تدوین شده است، در ادامه می‌خوانید:

 

22 خرداد:

 •  8 صبح 22 خرداد 1388، ایران برای انتخاب ششمین رییس‌جمهور تاریخ خود آماده می‌شود.
 •  رهبر معظم انقلاب در نخستین ساعت رای‌گیری ضمن انداختن رای خود به صندوق سیار 110 در حسینیه  امام خمینی (ره) از ضرورت «تلاش مردم جهت ناکام ماندن تشنجات» سخن گفتند.
 • محمود احمدی‌نژاد، محسن رضایی، مهدی کروبی و میرحسین موسوی هر کدام در ساعات اولیه رای‌گیری  با حضور در مناطق مختلف تهران رای خود را به صندوق انداختند.
 • رضایی پس از انداختن رای خود به صندوق در حسینیه جماران، در جمع خبرنگاران گفت: «هر کس در  انتخابات پیروز شود همه باید با او همکاری کنند و از هواداران خود می‌خواهم... پس از انتخابات نیز از رأی مردم تمکین کرده و اخلاق را رعایت کنند.»
 • موسوی ضمن حضور در مسجد ارشاد شهرری به همراه همسر خود زهرا رهنورد، در میان خبرنگاران از  امیدورای خود برای وحدت جهت رفع مشکلات کشور سخن گفت و تاکید کرد: «با حضور پرشور مردم در صحنه انتخابات، مشکلات احتمالی برطرف خواهد شد.»
 • کروبی در حسینیه حصار بوعلی پس از رای دادن با حضور در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه «هر کس  رییس‌جمهور شد همه از او حمایت می‌کنیم» گفت: «وقتی نتایج اعلام می‌شود همه ما باید قبول کنیم و از تخریب دیگران بپرهیزیم.» او معتقد است که «نباید به کسانی که درصدد ایجاد شبهه در انتخابات هستند میدان بدهیم.»
 • سید محمد خاتمی رییس‌جمهور اسبق در حسینیه جماران از پذیرش و تمکین به رای مردم و  آن‌چه که مردم انتخاب می‌کنند و با اشاره به شواهد گفته «مهندس موسوی انتخابات را برده است اما من پیشگو نیستم.»
 •  خانم عفت مرعشی، همسر آیت ا... هاشمی‌رفسنجانی ضمن انداختن رای خود به صندوق در جمع  خبرنگاران باابراز امیدواری برای اینکه» احمدی‌نژاد و دوستان خوارجش از مردم پاسخ دریافت کنند. «در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید توصیه‌تان به هواداران کاندیدا‌ها بعد از روز انتخابات چیست؟ گفت: «اگر تقلب کردند، بریزند توی خیابان‌ها.»
 • آیت ا... منتظری هم پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: «کاندیدا‌ها توجه دارند که ملت یک رئیس  جمهور بیشتر نمى خواهد، یک نفر که‏ ‏از میان کاندیدا‌ها با آراء ملت انتخاب شد کاندیداهاى دیگر که به عنوان رقیب‏ ‏بودند قهر نکنند، بالاخره کشور خودشان است و همه جاى دنیا رسم است یک‏ ‏نفر که به عنوان رئیس جمهور انتخاب مى‎شود رقباى دیگر فورا به این انتخاب‏ ‏تبریک مى‎گویند.»
 • سایت جهان نوشت: «غلامحسین کرباسچی که در طول زمان تبلیغات از وی به عنوان معاون اول مهدی  کروبی نام برده می‌شد با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر، بر روی برگه رای خود نام میرحسین موسوی را نوشت و پس از نشان دادن رای خود به حضار، علت رای دادن به موسوی را اطمینان از رای نیاوردن کروبی اعلام کرد.» کرباسچی بعدها در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم ضمن تکذیب این مسئله گفت: «اینکه می‌گویند از رأی من عکس گرفتند دروغ است و اگر فردی این عکس را دیده است بیاورد. به نظر من این یک دروغی بود برای اینکه بگویند آقای کروبی چرا اینقدر رأی کمی آورده است. همان زمان این دروغ را جعل کردند وگرنه بنده و آقای عبدی و چند نفر دیگر از بچه‌های دفتر تحکیم به آنجا رفتیم و رأی دادیم و رأی بنده هم به آقای کروبی بود.»
 • کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی در بیانیه‌ای با توجه به برخی شایعات مطرح به هنگام رأی دادن از  مردم خواست که خودکار همراه داشته و نام نامزد خود را به وسیله خودکارهای خود بنویسند و از خودکارهایی که دیگران در اختیارشان قرار می‌دهند استفاده نکنند.
 • یکی ازمعاونان کمیته صیانت از آرا با مراجعه به تعدادی از شعب اخذ رای با در دست داشتن فرم 22 (فرم  تجمیع آرای صندوق‌های انتخاباتی) اقدام به گرفتن امضا از نمایندگان اصلاح طلبان و دیگر اعضای حاضر در شعبه می‌کند که با مشکوک شدن ناظر شورای نگهبان، مشخص می‌شود که این فرد فرم 22 را به طور غیر قانونی در دست داشته و اقدام به دریافت امضا برای سوء استفاده‌های بعدی می‌کرده است.
 • موسوی در بخشی از گفت‌وگو با مجله آمریکایی تایم با بیان اینکه تجمعات خیابانی چشمگیر هفته‌های  گذشته احتمالاً ماهیت ساختار قدرت را به نحوی بنیادین دگرگون خواهد ساخت، می‌گوید: «در واقع دگرگونی و تغییر در ساختار قدرت با فشار بر رهبری در جهت پذیرش بیشتر افکار عمومی رخ خواهد داد.» او در پاسخ به این سؤال که «اگر انتخابات را ببازد، آن وقت چه می‌شود؟» پاسخ داد:«تغییرات مدت‌هاست که آغاز شده است. تنها گوشه‌ای از این تغییرات به پیروزی در انتخابات مربوط می‌شود و بخش‌های دیگر تغییر ادامه خواهند یافت و هیچ عقب‌گردی در کار نخواهد بود.»
 • روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال: «احمدی‌نژاد به احتمال بسیار مجددا رئیس‌جمهور ایران می‌شود.»
 • روزنامه فرانسوی فیگارو: «قشر محروم جامعه ایران طرفدار احمدی‌نژاد هستند و وی را فردی منتخب و لایق  برای ابقا در سمت ریاست‌جمهوری می‌دانند و معتقدند سیاست‌های وی موجب پیشرفت و ترقی کشورشان در عرصه‌های مختلف خواهد شد.»
 • خبرگزاری فرانسه: «احمدی‌نژاد شانس بیشتری در مقایسه با دیگر نامزد‌ها برای پیروزی دارد.»
 • محصولی وزیر کشور از عدم شکایت نماینده میرحسین موسوی خبر داده و گفته «الان نماینده آقای  موسوی در فرمانداری بود و ما پرسیدیم که اگر کوچک‌ترین مشکلی دارید به ما بگویید اما نماینده موسوی حتی یک مشکل هم مطرح نکرد.»
 • آیت ا... جنتی دبیر شورای نگهبان قانون اساسی با حضور در ستاد انتخابات کشور کسانی را که بحث  تقلب در انتخابات را مطرح می‌کنند، مرتبط با خارج از کشور دانسته و افزود«این افراد تعریف درستی از تقلب ندارند، زیرا بر این باورند که اگر انتخابات به نفع آنان نشد، تقلب صورت گرفته است.»
 • زارعی نماینده ستاد احمدی‌نژاد، ساداتیان نماینده ستاد کروبی و آخوندی نماینده ستاد موسوی از شورای  نگهبان به دلیل ابتکار دعوت از نمایندگان کاندیدا‌ها برای حضور در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات تشکر کردند.
 • داریوش قنبری سخنگوی فراکسیون اقلیت (اصلاح طلبان) با بیان اینکه طی تماس با برخی نمایندگان  استان‌های مختلف متوجه شدم اوضاع میر حسین موسوی بسیار خوب است، گفته: «حتی با احتمال جابجایی آرا بازهم موسوی در دور اول رییس‌جمهور خواهد شد.»
 • قلم‌نیوز وابسته به جنبش سبز در ساعت 13: 11 به نقل از ابوالفضل فاتح رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد  موسوی، خبری با عنوان «پیروزی مهندس موسوی با فاصله زیاد قطعی است/همه برای این پیروزی یک سجده شکر بدهکاریم» منتشر ساخت. این سایت هم چنین در ساعت 19: 01 به نقل از فرشاد مومنی عضو ستاد مهندس موسوی نوشت: «میرحسین موسوی در آستانه شکستن رکورد 30 میلیون رأی است.» و در ساعت 20: 21 نیز در خبری اعلام کرد: «موسوی بیش از 60 درصد آرا را کسب کرده است.»
 • ساعت 12: 10 سایت یاری نیوز به نقل از سید محمد خاتمی، خبر پیروزی میرحسین موسوی در دور نخست  انتخابات را مخابره نمود.
 • سایت جمهوریت در ساعت 21: 06 خبری را با عنوان «خاتمی به میرحسین تبریک گفت» منتشر کرد.
 • در آخرین ساعات رای گیری، علی اکبر محشتمی‌پور رییس کمیته صیانت از آرای موسوی در جمع  خبرنگاران در پاسخ به این سوال که «چه شواهدی برای پیروزی موج سبز و برنده شدن موسوی در کشور دارید؟» گفت: «چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است.» او حتی از قابل قیاس نبودن آرای موسوی و دیگر کاندیدا‌ها و همچنین از برگزاری جشن پیروزی حامیان موسوی در 23 و 24 خرداد سخن گفت.
 • سایت کلمه گزارش داده «80 درصد از نمایندگان کمیته صیانت از آراء میرحسین موسوی موفق به حضور  در پای صندوق‌های رأی شدند.»
 • موسوی با حضور در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی مدعی شد «برابر اطلاعاتی که از ستاد‌هایمان در سطح  کشور داریم، برنده قطعی با نسبت آرای بسیار زیاد اینجانب هستم.» او ادامه داده «به هر حال بنده خود را پیروز قطعی این میدان می‌دانم و منتظر شمارش آرا به طور دقیق هستم. انتظار داریم در همین روزهای نزدیک جشن پیروزی را برگزار کنیم. آنچه مهم است اینکه ما باید همگی تسلیم اراده مردم باشیم.»
 • میرحسین موسوی با صدور بیانیه‌ای تشکر آمیز خطاب به ملت ایران، اعلام کرد: «به رغم تخلفات و  کارشکنی‌های متعدد و نارسایی‌های گسترده، مستندات و گزارش‌های واصله حاکی از این است که رأی اکثریت قاطع مردم متوجه این خدمتگزارشان بوده است.» وی از مسئولان امر خواست که در شمارش آرا ‌‌نهایت دقت و حفظ امانت را بنمایند و اعلام کرد «در غیر این‌صورت از همه امکانات قانونی برای احقاق حقوق حقه ملت ایران اقدام خواهم کرد.»
 • سایت الف از تدارک خانه تیمی برای آشوب پس از انتخابات خبر داد و نوشت: «این تیم در چند روز  گذشته با ساماندهی تعدادی قابل توجه اراذل و اوباش تلاش دارد امروز با برگزاری برخی تجمعات در مقابل وزارت کشور و استانداری‏‌ها زمین باخته انتخابات را بسوزاند.»
 • یک مرکز تدارک آشوب‌های خیابانی در محله قیطریه تهران شناسایی و پلمپ شد. تعدادی از دختران و  پسران حامی موسوی در این ساختمان در حال تهیه بروشور، تراکت و شب‌نامه‌هایی به منظور تشویق مردم به آشوب‌های خیابانی بودند. تعدادی از این عوامل محرک آشوب‌های خیابانی بازداشت شده‌اند. برنامه‌ریزی برای آشوب‌های خیابانی به صورت جدی در دستور کار کمیته جنگ روانی ستاد این کاندیدا قرار دارد.
 • مرتضی تمدن استاندار تهران گفته «کاندیدا‌ها و حامیان آن‌ها اگر به مسئله‌ای اعتراض دارند، می‌توانند آن  را از راه‌های قانونی پیگیری کنند.»

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین