کد خبر: 114900922
تاریخ انتشار: دوشنبه 12 تير 1396
خانه » سایت های خبری » قاصد نیوز » سه اولویت رسانه ای جهان اسلام
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ین مراسم با حضور شخصیت های ملی و بین المللی در سالن صبای مشهد برگزار و بر سه اصل حمایت از فلسطین، حمایت از جریان مقاومت و وحدت جوامع اسلامی تاکید شد

به گزارش چی 24 به نقل از قاصد نیوز:
 سه اولویت رسانه ای جهان اسلام

به گزارش «قاصدنیوز»، دیروز مشهد الرضا میزبان آیین افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی بود. این مراسم با حضور شخصیت های ملی و بین المللی در سالن صبای مشهد برگزار و بر سه اصل حمایت از فلسطین، حمایت از جریان مقاومت و وحدت جوامع اسلامی تاکید شد. به گزارش خراسان رضوی،  دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور در این مراسم با تاکید بر ضرورت حفظ وحدت کشورهای اسلامی اظهار کرد: وحدت میان جوامع اسلامی سبب بسته‌شدن روزنه‌های نفوذ دشمنان اسلام شده است.علی شمخانی گفت: یکی از عناصر بسیار تاثیرگذار در این مسیر رسانه‌ها هستند و امروز جریان فرهنگی در دست کشور هایی است که بتوانند بیشتر اوقات فراغت انسان ها را پر کنند و رسانه‌های انقلابی باید فراتر از رسالت‌های سنتی، به سمتی بروند تا دغدغه‌های جهان اسلام را به تصویر بکشند. شمخانی گفت: اینجا مشهدالرضاست، پایتخت معنوی ایران و پایتخت فرهنگی جهان اسلام، وظیفه رسانه است در این شرایط و براساس جریان فکری حاکم در منطقه تصویر درست و واقعی را ترسیم کند. وی تاکید کرد: هیچ جریان اسلامی و حق طلبی در هر جغرافیا و با هر زبانی نباید خود را خارج از حیطه انقلاب اسلامی بداند.

 

دفاع از فلسطین، دلیل حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه

دریادار شمخانی به حضور مستشاری ایران در عراق و سوریه اشاره کرد و افزود: علت اصلی این حضور دفاع از جریان مقاومت در فلسطین است و این از باورهای فرهنگی ما نشات می گیرد، زیرا حمایت از فلسطین به صورت فکری قبل از انقلاب و به صورت عینی بعد از انقلاب تحقق یافته است. دبیر شورای عالی امنیت ملی آزادی موصل در عراق را نشات گرفته از این اندیشه دانست و گفت: متاسفانه برخی از کشورهای تولیدکننده تروریست از طریق دیپلماسی توانسته‌اند در بعضی از کشورهای منطقه رسالت خود را پایه گذاری کنند. همچنین برخی از کشورها به نام دفاع از اهل تسنن و خارج کردن حماس و اخوان المسلمین، کشور همسایه را محاصره و توان مالی خود را صرف این مسئله کرده اند تا به دنیا نشان دهند که موضوع فلسطین موضوع ثانویه است و متاسفانه توانستند این تفکر غلط را ایجاد کنند. وی تاکید کرد: مسئله حج و اربعین دو پایگاه بزرگ برای اجتماع مسلمانان است و رسانه های انقلابی جهان اسلام می توانند از این فرصت استفاده و این دو تجمع بزرگ را فراتر از رسالت های سنتی در دنیا برجسته کنند.شمخانی همچنین با طرح این سوال که امروز مظلوم ترین و ظالم ترین حکومت کیست؟ ادامه داد: بدون تردید ظالم ترین شخص نتانیاهو و مظلوم ترین حکومت، فلسطین است و عین این حادثه در کربلا اتفاق افتاد. وی در ادامه افزود: رسالت این دوره از اتحادیه باید این باشد که هر مستضعف و مظلوم یک انسان است و تجمع 20 میلیونی اربعین تجمع مردمی و شیعی و اسلامی نیست، بلکه تجمع همه افرادی است که قصد مبارزه با ظلم را دارند و مردم فلسطین نماینده این افراد هستند.

 

رئیس دفتر سیاسی حماس: آرمان اصلی امت اسلامی قدس و فلسطین است

«اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس نیز در پیامی ویدئویی به نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی به بیان نکاتی درباره اهمیت فعالیت رسانه ای پرداخت. به گزارش تسنیم، هنیه در این پیام اظهار کرد: آرمان اصلی امت اسلامی، قدس و فلسطین است که تلاش دارند آن را از میان ببرند، ما چشم دوخته‌ایم به این کنفرانس تا نقطه عطفی باشد و بتواند مسائل را پیش ببرد. رئیس دفتر سیاسی حماس با اشاره به این که مسئله فلسطین باید به‌ عنوان یک اولویت اصلی در این اجلاس مطرح شود، ادامه داد: باید وحدت را به‌صورت عملی به جهانیان نشان دهیم تا به اهداف والای اسلامی خود برسیم. از همه عزیزان می‌خواهم بر رسانه تاکید داشته باشند و براساس مقاومت حرکت کنند زیرا مقاومت اسلامی واژه ای مهم و در پرتو مقاومت است که می‌توانیم به اهداف بسیار مهمی که اسلام دارد برسیم زیرا دشمنان با تلاش خود می‌خواهند این وحدت میان ما تحقق عملی پیدا نکند و ما باید تاکید کنیم که حقوق حقه فلسطین محقق شود.

 

مشهد الرضا(ع)، کانون ارتباطات جهان اسلام

در ابتدای مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی گفت: مشهد الرضا(ع) کانون ارتباطات علمی و فرهنگی در منطقه و جهان اسلام است، اگر امروز مشهد با تصمیم آیسسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است به این دلیل است که مشهد بزرگان فرهنگی، علمی و دانشمندان و متفکران اسلامی را پرورش داده است. وی تصریح کرد: مشهد مقدس این ظرفیت را دارد که به کانونی برای هم افزایی اندیشه ها، افزایش فضیلت‌ها، خوبی‌ها، رفع اختلافات و مشکلات اسلامی تبدیل شود و از طرفی این شهر بزرگ ترین کلان شهر جهان اسلام است و شایستگی آن را دارد که در احیای طرح تمدن نوین اسلامی نقش آفرینی کند.

 

با تلاش هنرمندان و رسانه ها پیروزی مقاومت اسلامی رقم خواهد خورد

همچنین حجت الاسلام والمسلمین «علی کریمیان» دبیر کل اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی در این مراسم گفت: امروز هنرمندان جهان اسلام پا به عرصه جدیدی گذاشته اند و در به تصویر کشیدن جریان مقاومت تلاش می کنند و اینجاست که باید بگوییم قلم و شهادت را هنرمندان یک جا در خود جمع کرده اند. وی افزود: امروز اتحادیه رادیو و تلویزیون های کشورهای اسلامی مسئولیت سنگینی دارد چرا که با تلاش هنرمندان و رسانه های اسلامی زوال استکبار و پیروزی مقاومت اسلامی رقم خواهد خورد.

 

تولید محتوا برای مقابله با گروه های تکفیری

در ادامه «سید عمار حکیم» رئیس ائتلاف ملی عراق گفت: در شرایطی که مشهد مقدس به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده است، با توجه به وضعیتی که با آن مواجه هستیم و با توجه به پیروزی‌های عراق، باید از امام رضا(ع) بخواهیم که واقعاً این رویدادها و تحولات را به نفع جهان اسلام سوق دهد. وی  امت اسلامی را امتی متمدن با ریشه های فرهنگی دانست و افزود: امروز رسانه های جهان اسلام باید در مسیر ایجاد وحدت میان امت اسلامی قدم بردارند، وحدت یک شعار نیست بلکه واقعیت و نیازی است که رسانه ها باید در این زمینه نقش  آفرینی کنند. سید عمار حکیم در ادامه به تولیدات رسانه های کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز که دنیا با جریان تکفیری مواجه شده است باید تولید محتوا، مناسب برای مقابله با گروه‌های تکفیری باشد. وی تصریح کرد: باید تاکید رسانه بر مسئله فلسطین باشد و این یکی از اولویت‌های مهم رسانه‌های اسلامی است که باید از توجه به آن کوتاهی نکنیم. سید عمار حکیم خاطرنشان کرد: اسلام ما به‌دست برخی تندروها ربوده شده است و باید پیروز شویم و اسلام حقیقی خود را احیا و آن را از چنگال آن‌ها خارج کنیم. وی در ادامه به پیروزی های اخیر در مقابل داعش در عراق اشاره و اظهار کرد: بر داعش فائق شدیم و یک نیروی عظیم نظامی با ارتش و بسیج مردمی ایجاد کردیم و مردم ما توانستند ظرفیت خود را عملی کنند، ما در این جنگ، دوستان خودمان از جمله ایران را پیدا کردیم که همواره کنار ما بود. وی تصریح کرد: داعش جمعیت بیش از یک میلیونی موصل را سپر انسانی خود قرار داده بود و ما موظف بودیم هم موصل را حفظ کنیم هم مردم را، که موفق شدیم این کار را انجام دهیم و پرچم‌های خود را در موصل  برافراشتیم و  ان شاء ا...  تمامی پرچم‌های سیاه داعش پایین کشیده خواهد شد. رئیس ائتلاف ملی عراق در ادامه با تاکید براین که پیروزی موصل پیروزی برای تمام گروه‌های عراقی است، خاطرنشان کرد: از وحدت همواره دفاع می‌کنیم و باید تجربه «حشدالشعبی» را گسترش و تعمیم دهیم و این بسیج باید از جنبه نظامی به بسیج انسانی تبدیل تا به خانواده‌های شهدا و مجروحان نیز کمک شود.

 

داعش دیگر نقطه امنی در منطقه ندارد

 به گزارش تسنیم، سیدعمار حکیم همچنین در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: داعش دیگر نقطه امنی در منطقه ندارد و هر جا را که اشغال کرده، رزمندگان اسلام آن را پس‌گرفته اند و خوشبختانه پیش از آزادی موصل هم آزادی حلب و دیگر شهرهای تصرف شده در عراق، سوریه و دیگر کشورها را شاهد بودیم.

 

ایران یک لحظه سوریه را تنها نگذاشته است

«خالد مجر»  رئیس هیئت رسانه ای سوریه نیز در این مراسم گفت: امروز کشور سوریه چندین سال است که در حال مبارزه با دشمن است و دچار فتنه ناخواسته شده   و ایران یک لحظه ما را تنها نگذاشته است. وی افزود: سوریه به رهبری بشار اسد کنار شما عزیزان خواهد ماند و هرگز در برابر دشمن کوتاه نخواهد آمد و از رسانه های کشورهای اسلامی هم که در برابر جریان رسانه ای استکبار مثل رزمندگان در جنگ، مقاومت و تلاش می کنند، قدردانی می کنیم. به گزارش تسنیم، وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از سوریه مقاوم، حمایت همه جانبه می کند و این جا لازم است از ایران و مقام معظم رهبری و از دولت و مردم ایران تشکر و قدردانی کنم که همواره در کنار ما به دفاع از ارزش‌های اسلامی پرداختند و امروز شاید چندمین سال مبارزه با دشمن است. ایران همواره کنار ماست و هرگز جمهوری اسلامی ایران حتی یک لحظه هم ما را تنها نگذاشته است. وی گفت: رسانه یک سلاح موثر در خدمت مردم است   و رسانه‌ها باید در جبهه مقاومت در کنار مردم باشند، اتحادیه همواره درباره راهکارها هماهنگ بوده و لازم است بگوییم خداوند شهدای رسانه‌ها را رحمت کند که نقش بسیار مهمی را ایفا و تلاش کردند با تبلیغ صحیح خود، از ارزش‌های والای اسلامی دفاع کنند.

 

مسئله «یمن» یکی از نقشه‌های شوم آمریکا و صهیونیسم است

«ابراهیم الدیلمی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارا... یمن نیز با اشاره به این که امروز در یک معرکه رسانه‌ای و تبلیغی هستیم، تصریح کرد: امروز باید در برابر مسئولیت‌های سنگینی که بر دوش ماست احساس مسئولیت کنیم و در برابر دشمنان بایستیم. این اجلاس فرصت خوبی برای بررسی مصوبات است و می‌تواند به ما کمک کند تا برنامه‌ریزی صحیحی برای آینده داشته باشیم. عضو دفتر سیاسی جنبش انصارا... یمن با بیان این که امروز یک نبرد تمدنی میان مردم یمن و دشمنان یمن شکل گرفته است، گفت: امروز مسئله یمن یکی از نقشه‌های شوم آمریکا و صهیونیسم است اما به فضل الهی مردم یمن نیز در برابر جریان تکفیری سعودی پیروز خواهند شد. ابراهیم الدیلمی تصریح کرد: امروز مسئله یمن یکی از نقشه‌های شوم آمریکا و صهیونیسم است زیرا در گذشته یمن از فلسطین حمایت کرده و به لطف خداوند راه‌های پیروزی را مردم ما مشخص خواهند کرد.

 

 جبهه اصلی، جبهه تبلیغ و رسانه است

سردار «محمدرضا نقدی»  معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: امروز جبهه اصلی جنگ جمهوری اسلامی ایران با استکبار، جبهه تبلیغ و رسانه است و تنها با اتحاد و یکپارچگی است که می توانیم نقش رسانه های انبوه کشورهای غربی را بی اثر کنیم. سردار نقدی افزود: باید در مقابل موج یاس که رسانه های غربی در کشورهای اسلامی ایجاد می کنند، امید را زنده نگه داریم و در مقابل جریان سازش که رسانه های استکباری آن را القا می کنند، جریان مقاومت را ترویج کنیم.

 

گشایش هفتمین بازار فیلم اسلامی

هفتمین بازار فیلم اسلامی و ششمین نمایشگاه تجهیزات و فناوری رسانه   نیز  عصر شنبه  در جوار حرم مطهر رضوی آغاز به کار کرد.  به گزارش خراسان رضوی، در این اجلاس فرهنگی و هنری که همزمان با رویداد بین المللی «مشهد2017، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» برگزار می شود، بیش از 200 رسانه عضو اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، فیلمسازان و هنرمندان 31 کشور جهان، از جمله ایران، عراق، لبنان، افغانستان، هند، ترکیه، ایتالیا، یمن، بحرین، عربستان، فلسطین، انگلستان، سوریه، پاکستان، آذربایجان، نیجریه، بنگلادش، مصر، عمان و کویت تازه ترین آثار خود را ارائه خواهند کرد. هفتمین بازار فیلم کشورهای اسلامی، تا عصر سه شنبه، صبح ها از ساعت ۹ تا ۱۲ و عصرها از ساعت ۱۶ تا۲۰ در مرکز نمایشگاه ها و همایش های آستان قدس رضوی میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

منبع: خراسان

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین