کد خبر: 116578761
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 تير 1396
خانه » خبر گزاری ها » دانشجو » انتقاد دانشجوی مخترع کردستانی به عدم توجه مسئولان استانی به نخبگان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

شیرکوه پیری، مخترع و نخبه کردستانی از بی توجهی و سنگ اندازی مسئولان بر سر راه نخبگان و جوانان فعال انتقاد کرد و آن را مانع پیشرفت کشور و تعالی جوانان و نخبگان دانست.

به گزارش چی 24 به نقل از دانشجو:

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، شیرکوه پیری جوان دیواندرهای استان کردستان که کاردانی متالورژی جوش را در دانشگاه شهید باهنر شیراز، مهندسی مکانیک در گرایش طراحی جامدات را در دانشگاه آزاد سنندج به پایان رسانده است و هم‌اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد مکاترونیک گرایش کنترل و هوش مصنوعی و رباتیک را در دانشگاه نبی‌اکرم (ص) تبریز  است و خود را برای دفاع از پایان ‌نامه‌ آماده می‌کند.

 

شیرکوه پیری، روستایی پرتلاشی است که مخترع چندین طرح کاربردی و مطرح کشوری، برگزیده پژوهشی و نوآوری دانشگاه نبی اکرم تبریز، برگزیده دومین المپیاد کارآفرینی دانشجویی کشور،  برگزیده بخش خصوصی دوازدهمین جشنواره کارآفرینی و فن آفرینی شیخ بهایی، برگزیده دومین جشنواره ملی انرژی‌های تجدید پذیر کشور(کسب رتبه ۱۰کشوری), عضو پارک علم و فناوری کردستان به مدت یکسال،  عضو مرکز رشد دانشگاه آزاد سنندج، مدرس دانشگاه(تبریز/سنندج)، مشاور شهرداری دیواندره، برگزیده سیزدهمین جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی و انتخابیه اسلاش فنلاند، مجری اجرای طرح بهینه‌سازی مصرف آب، طراحی و کنترل و شبیه‌سازی سیستم رباتیک کمک راهبرنده برای توانبخشی بیماران فلج و ام اس، کار بر روی اختراع‌های پکیج غریق نجات، شیشه خود تمیز شونده برای پنل‌های خورشیدی، فیلتراسیون آب‌نماهای شهری و ...تنها بخشی از افتخارات این جوان کردستانی است.

 

شیرکوه پیری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، هدف خود از اجرای طرحهای مختلف و تبدیل علم به ثروت را رسیدن به کارآفرینی پایدار در جهت گسترش این فرهنگ و ایجاد اشتغال برای جوانان استان در عرصههای مختلف عنوان کرد و گفت: چون هدف اصلی ما تولید ملی و تحکیم اقتصاد مقاومتی در جهت رفع موانع تولید و کم شدن وابستگیهای کشور به خارج از کشور و سایر نقاط دنیا میباشد، رسیدن به چنین ایده الی کمک همگانی و تلاش فراوان در همه عرصهها را نیاز دارد.

 

این مخترع کردستانی در مورد فضای علمی استان کردستان و حمایت از نخبگان گفت: متاسفانه نخبگان در استان کردستان با مشکلات زیادی مواجهند و بجای اینکه فعالیت‌های علمی نخبگان بررسی و حمایت شود، مورد بی‌توجهی و سنگ‌اندازی مسئولان قرار می‌گیرند، در واقع نخبه‌شدن بجای اینکه راهگشای مسائل کشور و تعالی فرد باشد تنها به دغدغه‌ای دردسرآفرین و بی‌نتیجه تبدیل شده است.

 

این جوان دیواندره‌ای در مورد تفاوت زندگی نخبگان با دیگر جوانان افزود: نخبگان دغدغه‌های اجتماعی دارند و سعی می‌کنند برای حلقه‌های مفقوده علم را یکی یکی برای کشور خو تکمیل کنند، همه این فعالیت‌ها فراغ بال نیاز دارد تا فرد نخبه بتواند با بیشترین انرژی و تمام وقت مسائل مربوط به حوزه علمی خود را بررسی و بهترین راه چاره را برای آن پیدا کنند. اما متاسفانه بسیاری از نخبگان کردستانی که تمام وقت خود را گذاشته‌اند تا برای کشور پیشرفتی ایجاد کنند نه تنها حمایت نمی‌شوند؛ بلکه با سدهای غیر منطقی مسئولان در سر راه خود مواجه می‌شوند. لذا اگر فردی حمایت مالی خانواده را داشته باشد می‌تواند راه خود را با مشکلات کمتری ادامه دهد وگرنه از نظر تامین معاش و داشتن کار و تشکیل خانواده دچار مشکل می‌شود، در این صورت فرد مجبور است دست از فعالیت‌های علمی خود بر دارد و حوزه مشکلات کشور را رها کند تا تنها بتواند یک زندگی ساده را بچرخاند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: بها‌ندادن به سرمایه انسانی و پس‌زدن آنها مطمنا عواقب ناگواری را رقم خواهد زد و کشور را از نیروی متفکر و هوشمند تخلیه می‌کند؛ چرا که بسیاری از نخبگان برای داشتن یک زنگی عادی مجبور به ترک خاک خود می‌شوند و بجای اینکه استعداد خود را برای حل مشکلات کشور خود به کار گیرند در کشورهای دیگر مشکل‌گشا می‌شوند. ستون توسعه یک جامعه نیروی انسانی آنست و برای روی پا ماندن این جامعه نیاز است که ستون آن تقویت شود وگرنه با چهار جشنواره و همایش علمی و دعوت از نخبگان, فقط به صورت لحظه‌ای با آنها هستیم و عملا کاری اثربخش از پیش نبرده‌ایم.

 

به خاطر مطالبه‌گری در حوزه علم و فناوری توسط برخی مسئولان مورد شماتت و تهدید قرار گرفتم 

 

وی در مورد مشکلاتی که تا کنون در مورد اجرایی کردن طرح‌هایش داشته است، گفت: در سال۹۴ اولین طرح پژوهشی رسمی‌ام را با نام دوش سیرکوله که پکیج حمام پیشرفته اسلامی است و به تایید نظر مراجع تقلید آیت الله نوری همدانی و آیت الله مکارم شیرازی رسیده است را آغاز کردم و اولین کارگاه ارزیابی این طرح در پارک علم فناوری کردستان برگزار شد و طرح من نمره ورود به مرحله پیشرو را برای اجرایی شدن و خط تولید کسب کرد؛ اما پس از این جلسه از من خواستند که در پارک علم و فناوری دیوان دره تدریس کنم که در آنجا هم متاسفانه تمام کارهای تدریس روی دوش بنده بود. 

 

پیری افزود: در مرحله پیشرو طرح قرار بود که پارک علم و فناوری سنندج ۸ میلیون تومان به من بودجه بدهد جهت توسعه و تحقیقات و تهیه وسایلی چون سیستم کامپیوتر و مودم و ... اما بعدا اعلام کردند چون به ما بودجه نمی‌دهند ۸ میلیون را به شما نمی‌دهیم و تنها ۳ میلیون تومان، آن هم با آوردن ضمانت ۱۰ میلیون تومانی در اختیار شما قرار می‌دهیم. حتی به این حرف خود هم عمل نکردند و در ادامه اعلام کردند که ۳ میلیون تومان را هم به من نمی‌دهند و آن را برای تهیه وسایل به دست یک نفر که معتمد خودشان بود می‌سپارند. لذا بنده از گرفتن این پول امتناع کردم.

 

مخترع برگزده کردستانی تصریح کرد: بعد از این اتفاق به تحقیق و توسعه طرح دوش سیرکوله پرداختم، نقاط قوت و ضعف طرح را بررسی کردم، رقبایم را در بازار مورد ارزیابی قرار دادم و برنامه‌ریزی ۵ تا ۱۰ ساله در مورد میزان درصدی که این طرح به شکوفایی اقتصادی کمک می‌کند را محاسبه کردم و طرح را در پارک علم و فناوری سنندج برای مرحله رشد معرفی کردم که بعد از ۹ ماه آمد و شد و پیگیری متاسفانه با عصبانیت مسئولان پارک مواجه شدمف به گونه‌ای که دیگر از مراجعات من خسته شده بودند و با توهین و افترا مرا از پارک بیرون کردند حتی در مواردی بنده تهدید شدم به اینکه از تمام نمایشگاه ها، جشنواره‌ها و کلاس‌های آموزشی کنار گذاشته شوم در برخی موارد هم به روستایی بودن من توهین می‌کردند و یا می‌گفتند ما مایل نیستیم شما در رفت و آمد از روستا به شهر جانتان به خطر بیفتد .

 

وی در ادامه گفت: به مدت یک سال و نیم در پارک علم و فناوری تدریس داشتم و بابت آن تنها ۶۰۰ هزار تومان دریافت کردم و تمام دانش آموزانی که در این مدت آموزش دیده بودند رها شدند و امروز دیگر در حوزه فناوری هیچ نقش ندارند.

 

پیری خاطرنشان کرد: طرح دوش سیرکوله در جشنواره شیخ بهایی بین ۵۲۰ طرح جشنواره جزو ۱۹ طرح برتر جشنواره و در نهایت جزو برگزیدگان بخش خصوصی جشنواره شد. همچنین این طرح موفق به کسب رتبه 10 دومین جشنواره ملی انرژی های تجدیدپذیر در دانشگاه علم و صنعت در بین ۱۳۸ طرح راه یافته به جشنواره شد. در جشنواره شیخ بهایی طرح دوش سیرکوله بنده به همراه طرح سیلیکاژل ضد حریق و قارچ کش طبیعی دو نفر از محققان کردستانی حائز کسب رتبه شدند اما هیچ کدام از این سه طرح در پارک علم و فناوری سنندج مورد توجه مسئولان پارک قرار نگرفتند و هر سه نفرمان از فعالیت در پارک کنار گذاشته شدیم. 

 

این جوان برگزیده کردستانی عنوان کرد: همچنین در سیزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و انتخابیه اسلاش فنلاند جزو ۲۰ نفر فینالیست شدم و در چهارمین جشنواره برگزیدگان دانشجویی دانشگاه نبی اکرم (ص) برگزیده بخش پژوهش و فناوری دانشگاه شدم و از دست نائب رئیس مجلس جناب دکتر پزشکیان موفق به دریافت جایزه شدم. 

 

وی در ادامه افزود: در شهریور ماه ۹۵ در جلسه کارگروه ارزیابی دانشگاه آزاد سنندج با حضور مدیران استان کردستان صنعت، معدن و تجارت، ریاست پارک علم و فناوری و ریاست مرکز رشد و ریاست دانشگاه آزاد و معاون وزارت کار، رفاه و تعاون و رئیس جهاد کشاورزی واحد فناور بنده در مرحله رشد مورد تایید قرار گرفت و بودجه طرح تصویب شد که هنوز این بودجه به من واگذار نشده است. 

 

پیری با ابراز تاسف از رویکرد نخبه گریز برخی مسئولان گفت: در نامه‌هایی که به مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری کشور داشته‌اند، بنده را مخترع نامطلوب عنوان کرده‌اند؛ در حالی که بنده مشاور طرح‌های مختلف دانشگاه آزاد سنندج، جشنواره شیخ بهایی و شهرداری دیوان‌دره بوده‌ام.

 

این مخترع جوان تصریح کرد من به عنوان جوان برتر شهرستان در جشنواره امید شناخته شدم؛ ولی حتی برای تدریس در دانشگاه آزاد سنندج و دانشگاه علمی کاربردی سنندج هم با من همکاری نشده است؛ در حالی که سابقه دو سال تدریس در دانشگاه نبی اکرم(ص) تبریز را هم دارم و گاه تهدید می‌شوم که اجازه فعالیت در هیچ جایی از کردستان به بنده داده نمی‌شود فقط به خاطر اینکه بی‌توجهی مسئولان به نخبگان را گوشزد کرده‌‌ام. 

 

پیری به تماس‌های مجدد برخی مسئولان اشاره کرد و گفت: متاسفانه دوباره از سوی مراکز رشد فناور پارک علم و فناوری سنندج با من تماس گرفته می‌شود که می‌خواهیم دوباره طرح شما را ارزیابی کنیم طرح من بارها در جلسات رفته تایید بودجه شده و رها شده است آیا بعد از سه سال هنوز هم باید به همکاری چنین افرادی امیدوار باشم؟ 

 

وی در پایان تاکید کرد: ما در حالی شاهد چنین رفتاری با نخبگان در سطح استان و دانشگاه‌های کردستان هستیم که بسیاری از برنامه‌های ضدفرهنگی در دانشگاه‌ها که مهد و منبع علم هستند در حال اجراست ولی افراد علمی و نخبه از فضای دانشگاه‌ها  و مراکز علمی کنار گذاشته شده‌اند.

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین