کد خبر: 116599781
تاریخ انتشار: چهارشنبه 21 تير 1396
خانه » خبر گزاری ها » دانشجو » شورای گسترش ارباب رعیتی برخورد می کند/ می خواهند پیام نور را به بهانه مجازی شدن بی رونق کنند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو کمیسیون آموزش مجلس در خصوص تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور گفت: شورای گسترش به حالت ارباب رعیتی برخورد می کند و بدون مشورت تصمیم هایی می گیرد که به ضرر آموزش عالی است.

به گزارش چی 24 به نقل از دانشجو:

اخبار دانشگاهی را از «کانال اخبار دانشگاهی SNN.ir» دنبال کنید

 

قاسم جعفری، عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، در خصوص تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور در یک دوره ای وظیفه خود را به درستی انجام داد و توانسته است در تحقق برنامه پنج ساله موفق بشود. در این برنامه آمده بود که نظام باید شرایطی را فراهم کند که 35 درصد از جوانان به راحتی بتوانند وارد آموزش عالی کشور شوند.

 

وی افزود: اگر پیام نور توسعه کمی و کیفی پیدا نمی کرد، قطعا این هدف حاصل نمی شد. اگر امروز می شود به راحتی از این دم زد که می توان کنکور را برداشت و پشت کنکوری نداشته باشیم، به دلیل همین توسعه است.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اساسنامه پیام نور از اول به عنوان غیرحضوری تعریف شده بود؛ به این معنا که کلاس ها به صورت مشخصی به عنوان رفع اشکال در مقطع کارشناسی و در اکثریت رشته ها شش تا هشت جلسه تشکیل شود. در مقطع ارشد و دکتری مانند سایر دانشگاه ها به صورت کاملا حضوری باشد. همچنین توسعه این دانشگاه در سراسر کشور باشد و اقشاری وارد این دانشگاه شوند که بتوانند از پس هزینه های آن برآیند.

 

جعفری با اشاره به هزینه کمتر این دانشگاه نسبت به دانشگاه های غیردولتی گفت: هزینه های این دانشگاه به مراتب نسبت به دانشگاه غیردولتی کمتر پیش بینی شده است.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مزایای دانشگاه پیام نور مزایای خوبی است و دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، سواد بالاتری نسبت به بقیه دانشجویان دارند. حتی بیشترین قوانین در مقطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های دولتی و برتر برای دانشجویان پیام نور است.

 

وی یادآور شد: دولت یازدهم از همان ابتدا با این نگاه که دانشگاه پیام نور در دولت گذشته رونق پیدا کرده، پس باید به زمین بخورد، همچون مسکن مهر با آن برخورد کرد. جدیدا هم بحث تغییر اساسنامه آن را مطرح کرده که در این اساسنامه جدید گفته شده که این دانشگاه باید به طور کلی مجازی شود، در صورتی که در شرایطی که این دانشگاه دارد مجازی شدن آن معنا ندارد؛ ضمن اینکه پیام نور کنونی با پیام نور سال های گذشته فرق دارد و توسعه زیادی پیدا کرده است.

 

جعفری ادامه داد: در حال حاضر بالای 80 درصد از دانشجویان پیام نور جوانانی هستند که این دانشگاه را به هر دلیلی انتخاب کردند و اینکه دولت اعلام کرده باید این دانشگاه فقط از طریق مجازی پذیرش داشته باشد، حرف درستی نیست . از سوی دیگر دولت باید پاسخ دهد که آیا زیرساخت های این دانشگاه برای آموزش مجازی آماده شده که این پیشنهاد را داده اند. در حال حاضر برای برگزاری یک کنفرانس به صورت مجازی با مشکلات زیادی مواجه هستیم؛ چگونه می توانیم یک دانشگاه با این وسعت و این تعداد دانشجو را به صورت مجازی برگزار کنیم.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: مسئولان وزارت علوم در شورای گسترش بر روی این دست گذاشتند که باید پیام نور به سوی مجازی شدن پیش برود و معنای دوم آن، این است که دانشگاه پیام نور از تحصیلات تکمیلی خارج شود و ارشد و دکتری نداشته باشد و این به معنای تغییرات اساسی در دانشگاه است؛ به بهانه مجازی شدن محترمانه این دانشگاه را بی رونق کنیم.

 

وی گفت: این برای چهارمین بار است که وزارت علوم دنبال این است که این تغییرات را اعمال کند. برخی از تصمیم گیران وزارت علوم، دانشگاه غیرانتفاعی دارند و می خواهند با تعطیلی این دانشگاه ، به نوعی این دانشگاه را محدود کنند و دانشجویان را به سمت دانشگاه های غیرانتفاعی ببرند. این کار غیراخلاقی ضربه شدیدی به دانشجویان می زند؛ لذا تغییر کار درستی نیست.

 

جعفری تصریح کرد: اگر می خواهند اساسنامه را تغییر دهند چرا با کادر آموزشی مشورت نشده است؟  چرا در پشت درهای بسته تصمیم می گیرند؟ ابتدا باید این مسائل در شورای هیئت امنا پیشنهاد شود و بعد به شورای گسترش برود. شورای گسترش به حالت ارباب رعیتی برخورد می کند و بدون مشورت تصمیم هایی می گیرند که به ضرر آموزش عالی است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین