کد خبر: 118858479
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 تير 1396
خانه » خبر گزاری ها » دانشجو » افزایش چشمگیر قیمت بنزین و گازوئیل در کره شمالی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به دنبال تصمیم شرکت نفت دولتی چین برای توقف فروش سوخت به کره شمالی، قیمت بنزین و گازوئیل در این کشور با افزایش چشمگیری روبرو شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از دانشجو:

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو به نقل از رویترز، مصاحبه با یک فرد فراری از کره شمالی نشان می دهد که قیمت سوخت در این کشور پس از تصمیم شرکت نفتی دولتی چین برای متوقف کردن فروش سوخت، با رشد فزاینده‌ای همراه شده است.

 

بر اساس این گزارش شرکت نفت دولتی چین موسوم به سی ان پی سی، طی یکی دو ماه اخیر فروش بنزین و گازوئیل به کره شمالی را متوقف کرده است، این اقدام چین پس از فشارهای بین المللی به پیونگ یانگ برای توقف برنامه های اتمی و موشکی صورت گرفته است.

 

روابط تجاری و اقتصادی چین با کره شمالی پس از آزمایش موشک بالستیک قاره پیمای پیونگ یانگ در دو هفته اخیر، بار دیگر زیر ذره بین حامعه بین المللی قرار گرفته است.

 

قیمت هر لیتر بنزین در پیونگ یانگ شهرهای واقع در مرز شمالی این کشور به بیش از 2.92 دلار به ازای هر لیتر رسیده که نسبت به 21 ژوئن بیش از 50 درصد رشد داشته است.

 

رویترز این آمار و اطلاعات را از وبسایت دیلی ان کی جمع آوری کرده است. این وبسایت توسط افرادی اداره می شود که از کره شمالی متواری شده و با تجار و بازرکانان سوخت در این کشور در ارتباط تلفنی هستند.

 

یکی از افراد متواری شده از کره شمالی در این باره تاکید کرد: قیمت سوحت در کره شمالی طی هفته های اخیر به علت شایعاتی درباره محدود شدن فروش سوخت چین ، با افزایش چشمگیری روبرو شده است، شایعاتی که بعدا تایید شد.

 

کره شمالی بخش زیادی از سوخت مورد نیاز خود را از چین تامین می کند و بخشی دیگر از انرژی مورد نیاز این کشور نیز از روسیه خریداری می شود. در صورتی که توقف فروش بنزین و گازوئیل چین به کره شمالی، برای مدت زمان طولانی تری ادامه یابد ، پیونگ یانگ مجبور به یافتن عرضه کنندگان جدیدی به جای چین خواهد بود.

 

این شهروند کره شمالی که از این کشور گریخته است، افزود: پس از آزمایش اخیر موشکی کره شمالی که نخستین موشک قاره پیمای این کشور بوده است، جامعه بین المللی وعده داد تا تحریم ها را تشدید کند و چین نیز نمی تواند خود را از این اقدام مستثنی کند، هر چند چین نمی خواهد توقف فروش سوخت به کره شمالی، به صورت نامحدود ادامه یابد.

 

قیمت بنزین در کره شمالی از ابتدای امسال تاکنون دو برابر شده است. به نظر می رسد این اقدام چین موجب افزایش شدید قاچاق سوخت در مرز این کشور با کره شمالی شده است. سال گذشته چین بیش از 96 هزار تن بنزین و 45 هزار تن گازوئیل به ارزش 64 میلیون دلار به کره شمالی فروخته است.

 

بخش زیادی از سوخت صادراتی چین به کره شمالی توسط شرکت نفت دولتی این کشور انجام شده است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین