کد خبر: 118875667
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 تير 1396
خانه » خبر گزاری ها » دانشجو » آمریکایی ها خطر وهابیت را دریافته و شروع به قطع آن کرده اند/ دعوای بین قطر و عربستان به خاطر اخوان المسلمین است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مدیرکل کشورهای خلیج فارس در وزارت خارجه گفت: بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر امریکایی ها خطر وهابیت را دریافته و شروع به قطع وهابیت کرده اند؛ حتی بسیاری از کشورهای اروپایی مراکز مربوط به وهابیت را بستند.

به گزارش چی 24 به نقل از دانشجو:

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجو از مشهد، فرازمند در یازدهمین همایش دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور در خصوص جریانات تکفیری و داعش گفت: امروزه تحولات بین المللی در تقابل بین جریانات تکفیری و سایر دنیا ایجاد شده که تاثیرگذار است و این تقابلات بین خود تکفیری ها نیز وجود دارد که شاید ریشه در گذشته داشته و اکنون بروز پیدا کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه چهار تقابل بین وهابیت و تکفیری وجود دارد که یکی از آنها تقابل جریان سلفی با اهل بیت(ع) و تشییع است، افزود: حکومت سعودی از زمان استقرار خودش بر وهابیت تاکید داشته است و خود را در چارچوب بدعت و نفی تعریف کرده است.

 

مدیر کل کشورهای خلیج فارس در وزارت خارجه بیان کرد: بزرگترین بدعت گذاری در نظر آنان تشییع می باشد و تمرکزشان به تقابل تشییع و سلفی هاست، در 70 سال گذشته آنچه در ادبیات تشییع وجود داشته پاسخ به شبهاتی است که وهابیت در خصوص شیعه به وجود آورده است.

 

فرازمند خاطر نشان کرد: سه تقابل دیگر وجود دارد که یکی از آنها برون دینی و دو تای دیگر درون دینی است.

 

این کارشناس مسائل منطقه ای در ضمن سخنان خود ضمن بیان این نکته که از زمان ایجاد داعش شاهد گسترش افسارگسیختگی آنان در منطقه و فرا منطقه هستیم، تصریح کرد: این افسارگسیختگی آنان امنیت منطقه را به مخاطره انداخته و برای اولین بار شاهد ترویج ادبیات مربوط به وهابیت در ادبیات سیاست غرب هستیم.

 

فرازمند متذکر شد: تا قبل از حادثه 11 سپتامبر به ندرت در ادبیات سیاسی غرب به واژه وهابیت پرداخته می شد به این خاطر که حکومت وهابی هم پیمان غرب بوده است، اما بعد از حادثه 11 سپتامبر شاهدیم که مقالات بسیاری مربوط به وهابیت در غرب چاپ شده و ده ها کتاب در این خصوص منتشر شده است، هم چنین می بینیم که در غرب مصداق تروریسم را وهابیت معرفی می کنند تا جایی که مقابله با وهابیت در برخی از کشورهای اروپا و امریکا به شکل قانونی درآمده است.

 

مدیر کل کشورهای خلیج فارس در وزارت خارجه خاطر نشان کرد: در ماه های پایانی ریاست جمهوری اوباما دیدیم که 28 صفحه محرمانه از حادثه 11 سپتامبر منتشر شد که در آنها به صورت آشکار جای پای شخصیت های رسمی عربستان دیده می شود بعد از انتشار این 28 صفحه حتی می توان پادشاه سعودی را که در آن حادثه دست داشته به محاکمه کشید.

 

این کارشناس مسائل منطقه ای بیان کرد: در غرب هم قانون جاسات تصویب شد که با تصویب این قانون 9 هزار شکایت از دستگاه و شاهزاده های عربستانی به ثبت رسید و بسیاری از کشورهای اروپایی مراکز مربوط به وهابیت را بستند.

 

وی با بیان اینکه منابع مورد دسترسی پژوهشگران غربی در خصوص وهابیت اسناد سیاسی است و فقهی نیست گفت: وزارت خارجه ایران با همکاری مراکز دینی قم بیش از هزار سند در خصوص وهابیت جمع آوری و در فایلی تهیه و در اختیار مراکز غربی قرار داده است.

 

وی تاکید کرد: تقابل سوم وهابیت در سال های اخیر تقابل با مکاتب فقهی اهل سنت است .

 

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به این مطلب که برای پنج دهه شاهد هژمونی فرهنگی وهابی در کشورهای دیگر می باشیم خاطر نشان کرد: وهابیت فرهنگ خود را حتی در جوامع شیعی مانند ایران تعریف کرد و آموزه های دینی خود را به صورت مستقیم آموزش می داد آنچه که باعث شد هژمونی فرهنگی وهابیت بشکند حادثه 11 سپتامبر بود که 15 نفر سعودی در آن دست داشتند.

 

فرازمند افزود: امریکا امروز خطر وهابیت را دریافته و شروع به قطع وهابیت کرده است.

 

وی با یادآوری این نکته که تقابل دیگر وهابیت با اهل سنت است گفت: نمونه آن حادثه اخیر بین عربستان و قطر می باشد که در این چارچوب است.

 

مدیر کل کشورهای خلیج فارس در وزارت خارجه متذکر شد: قطر بزرگترین پایگاه اخوان المسلمین است و هم چنین متحد قوی ترکیه می باشد و دعوای بین این دو کشور قطر و عربستان به خاطر اخوان المسلمین است.

 

این کارشناس مسائل منطقه ای بیان کرد: در پشت این جریان امارات وجود دارد که دشمن اخوان است و معتقد است که اخوان المسلمین از خطوط قرمز عبور کرده است.

 

فرازمند خاطر نشان کرد: امارات توانست عربستان را به این دعوا بکشاند که از نظر تحلیل گران هنوز وقت این که عربستان ورود پیدا کند نبود. 

 

وی در پایان سخنان خود بیان کرد: دعوا بین دشمنان ما شکل گرفته و طبیعی است که اجازه دهیم پیش برود.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین