کد خبر: 118879937
تاریخ انتشار: دوشنبه 26 تير 1396
خانه » خبر گزاری ها » دانشجو » ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زیرپوشش آبیاری نوین قرار می گیرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی گفت: برای افزایش میزان تولید و استفاده بهینه از آب، امسال ۳۰۰ هزار هکتار دیگر از اراضی کشاورزی کشور زیرپوشش آبیاری نوین قرار می گیرد.

به گزارش چی 24 به نقل از دانشجو:

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اسکندر زند روز دوشنبه در تور آموزشی، ترویجی و پژوهشی کشاورزی ویژه بهره برداران پیشرو کشور در مزرعه مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) مشکین دشت استان افزود: این طرح با حمایت صندوق ملی اجرا می شود و در برنامه ششم این روند ادامه پیدا خواهد کرد.


وی در خصوص وضعیت و مدیریت آب در مزرعه اظهار داشت: در مساله آب 2 برنامه مهم در کشور وجود دارد که یکی برنامه بیلان آب در وزارت نیرو و دیگری هم افزایی برای افزایش کارایی آب دربخش کشاورزی است.


زند گفت: طرح افزایش بهره وری از آب در وزارت جهادکشاورزی که ازگذشته وجود داشته اکنون به صورت منسجم تر در قالب 12 طرح در حوزه های مختلف آماده شده و بخشی هایی از آن در حال اجرا است.


وی ادامه داد: افزایش بهره وری و استفاده از فناوری منجر به کاهش مصرف آب، توسعه کشت گیاهان کم آب بر ،انتقال کشت های بهاره به پاییزه و توسعه گلخانه ها از برنامه های این سازمان است.


معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: روش های جدیدی با کمک بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب و تولید محصولات کشاورزی مرغوب در دست اقدام است .


وی بیان داشت: به طور مثال 350 رقم و 13 محصول جدید کشاورزی مورد آزمایش قرار گرفت و در این میان روش های مناسب برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی مانند روش نشا و تیپ مورد استفاده قرار گرفته است.


زند افزود: بازدید کشاورزان و محققان از نمونه های برتر کشت در ترویج و تغییر شیوه های کشت در کشور تاثیر گذار است که این امر در برنامه کاری وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.


وی به مزیت های مزرعه نمونه کشاورزی در مشکین دشت البرز اشاره کرد و گفت: به طور نمونه در این مزرعه حدود 180 تن گوجه فرنگی در هکتار با یک هشتم آب مصرفی معمول تولید می شود که اگر کشاورزان با این روش آشنا شوند
به طور قطع در سراسر کشور ترویج خواهد شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین