کد خبر: 120242118
تاریخ انتشار: سه شنبه 03 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » عادل سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام و خرقان شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس استان ها «آرتنا»،«حمیدرضا حسنی» امروز و در گفت و گويي افزود: در مراسمی با حضور بخشدار، رئیس شورای شهر و شهردار شهر نمونه گردشگری بسطام، عادل به عنوان سرپرست پایگاه میراث فرهنگی مجموعه بسطام وخرقان منصوب شد.
 
وی گفت: عادل،کارشناس ارشد رشته مرمت و احیاء بناها و بافت‌های تاریخی است.
 
مجموعه تاریخی بسطام با وجود بناهای تاریخی متعدد و مقبره عارف نامی بایزید بسطامی از جمله بناهای در فهرست موقت میراث جهانی است.
 
این مجموعه که مقبره امام زاده محمد ابن امام جعفر صادق(ع) را در خود جای داده همه ساله مورد بازدید هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.
 
این مجموعه وسیع، آثاری از دوران سلجوقی به بعد را شامل می‌شود و در کنار آن مرقد و خانقاه متعلق به «ابویزید طیفور بی عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین » و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد. مجموعه با یزید بسطامی شامل : خانقاه بایزید، رواق صفوی، منار بسطام ، مسجد بایزید بسطامی ، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه ، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.
 
مجموعه شیخ ابوالحسن خرقانی نیز بنای آرامگاه این عارف نامی قرن چهارم و پنجم هجری قمری در 34 کیلومتری شمال شهرستان شاهرود و در روستای قلعه نو خرقان قرار دارد. محراب زیبای این بنا که متعلق به دوره ایلخانی است از جمله مهم ترین بخش های بنای فعلی آرامگاه است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین