کد خبر: 12033968
تاریخ انتشار: چهارشنبه 29 بهمن 1393
خانه » تفریحی » سيمرغ » خبر خوش هسته ای دولت از زبان صالحی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

صالحی افزود: ما برای بسیاری از نگرانی های البته بی مورد طرف مقابل، راه حل های فنی را که همزمان متضمن حفظ حقوق کشورمان باشد، یافته ایم و این زمینه خوبی برای موفقیت در مذاکرات ایجاد می کند.

به گزارش چی 24 به نقل از سيمرغ :
دکتر علی‌اکبر صالحی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با روزنامه اطلاعات با بیان این که طرف‌های مذاکرات هسته‌ای با ایران چاره‌ای جز کنار آمدن با واقعیت پیشرفت‌های هسته‌ای کشورمان ندارند، حضور قدرتمندانه کارشناسان سازمان انرژی اتمی را در عرصه ارائه استدلال‌های فنی عاملی برای دشوارشدن ادامه بهانه‌جویی‌های غرب به ویژه آمریکا دانست.

وی افزود: ما برای بسیاری از نگرانی‌های البته بی‌مورد طرف مقابل، راه‌حل‌های فنی را که همزمان متضمن حفظ حقوق کشورمان باشد، یافته‌ایم و این زمینه خوبی برای موفقیت در مذاکرات ایجاد می‌کند.

دکتر صالحی با اعلام این که در موضوع هسته‌ای مباحث فنی به انتهای خود رسیده است، گفت: وقت آن است که طرف مقابل در صورت وجود اراده لازم یا تصمیم سیاسی، منطق و استدلال محکم حقوقی فنی کشورمان را بپذیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این موضوع که اعضای منتقد آژانس به ویژه کشورهای غربی گروه 1+5 بر آژانس انرژی اتمی تأثیر می‌گذارند، ادامه داد: این یک واقعیت تلخ است که باید کشورهای همفکر ایران در آژانس که تعداد آن‌ها کم هم نیست تلاش کنند در ساختار و روش کار آژانس تغییراتی ایجاد کنند.

وی افزود: ما تاکنون دیپلماسی و روش کار موفقی برای کار با آژانس داشته‌ایم به طوری که علاوه بر همکاری نزدیک با آژانس و پاسخگویی به سئوالات و ابهامات متعدد مطرح شده و گرفتن بهانه برای وارد آوردن فشارهای بیشتر سیاسی، در مواردی با علنی کردن تناقضات و اشتباهات آژانس، اشکالات قانونی و حقوقی پیگیری موضوعات ارائه‌شده توسط سرویس‌های امنیتی کشورهای غربی به‌ویژه رژیم صهیونیستی را برجسته و نمایان کرده‌ایم. البته موفقیت بیشتر در این راستا مستلزم بسیج کشورهای همفکر برای اعمال تغییرات لازم در روش‌های رسیدگی آژانس به‌ویژه در حوزة اتهامات بی‌پایه و اساس این سرویس‌هاست که با اهداف سیاسی دنبال می‌شود.

صالحی در پاسخ به این که ایران در مذاکرات هسته‌ای جاری تا چه حد توانسته است موضوع بازگشت پرونده از شورای امنیت به آژانس، لغو قطعنامه‌ها و حذف تحریم‌ها به سود خود پیش ببرد افزود: هنوز زمان نتیجه‌گیری در این باره فرا نرسیده است. مذاکرات به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شود و طرف مقابل در طول این مذاکرات متوجه شده است که ادامه فشارها در قالب‌های مختلف از جمله اعمال تحریم راه به جایی نخواهد برد. به عبارت دیگر، ارجاع به ناحق پرونده هسته‌ای کشورمان به شورای حکام و شورای امنیت با اهداف سیاسی و به منظور ایجاد فشار بر ایران دنبال می‌شد. ناموفق بودن این تجربه برای تغییر در روش چند سال گذشته آنان به نظر ما کفایت می‌کند.

وی درباره مشکلات ایران با آژانس در درز اطلاعات ارائه‌شده هم گفت: آژانس در قراردادهای پادمانی خود با آژانس متعهد می‌شود که اطلاعات طبقه‌بندی دریافت شده از آنان را محفوظ نگاه دارد. در عین حال بخش‌های مهمی از این اطلاعات را در مراحل مختلف بویژه قبل از جمع‌بندی نهایی مدیرکل در اختیار اعضاء قرار می‌دهد و به نظر می‌رسد بخش مهمی از اطلاعات از طریق همین اعضاء به بیرون راه پیدا می‌کند. متأسفانه آژانس در چنین مواقعی، حساسیت لازم را از خود نشان می‌دهد و به‌گونه‌ای رفتار می‌کند که جسارت برخی از اعضا در عدم رعایت موازین حقوقی، بیشترمی‌شود. این در حالی است که آژانس حاضر نیست مدارک اتهامی را در اختیار کشوری که به آن اتهام وارد کرده است.

معاون رئیس جمهوری در پاسخ به این که چرا دستاوردها و طرح‌های سازمان انرژی اتمی برای استفاده صلح‌آمیز چندان بازتاب داخلی نداشته است گفت: ضروری است در زمینه کاربردهای مختلف این صنعت علاوه بر حوزه انرژی و برق به‌ویژه در بخش‌های پزشکی و بهداشت، کشاورزی و دامداری و نیز صنعت اطلاعات بیشتری به ملت شریف داده شود، در عین حال فکر می‌کنیم کار فشرده و گسترده‌ای نیز می‌بایست برای اطلاع‌رسانی به خارج از مرزها به‌ویژه در منطقه صورت گیرد چه این که طرف مقابل در راستای طرح‌های ایران‌هراسی خود تلاش کرده است اطلاعات غلطی درباره پیشرفت‌های کشورمان در حوزه صنعت هسته‌ای منتشر کند.

وی در پایان اعلام کرد که در بیستم فروردین ماه 1394 چندین دستاورد جدید صنعت هسته‌ای رونمایی خواهد شد و امیدواریم با رونمایی از این پیشرفت‌ها باعث خوشحالی ملت و مقام معظم رهبری و شادی ارواح شهدا به ویژه شهدای هسته‌ای کشورمان شویم.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: مجله زنگی ایده آل

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین