کد خبر: 120439409
تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » دلایل فقدان آثار فاخر در ادبیات دفاع مقدس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یک نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس مطرح کرد :

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس صداو سیمای «آرتنا»،برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو با موضوع ( ارتقای ادبیات داستانی دفاع مقدس ) با حضور  فرید زاده ، نمایشنامه نویس، كارگردان و بازیگر دفاع مقدس ، والایی ، نویسنده، پژوهشگر و پیشكسوت انقلاب و دفاع مقدس و دكتر موحدی ، عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی روانه آنتن شد.
در ابتدای برنامه فرید زاده به تفاوت های ادبیات جنگ در ایران و دیگر کشورها پرداخت و گفت : همواره در ادبیات مقاومت خود را تافته جدا بافته دیده ایم و تصور ما این بوده است که هیچ جنگی با خصوصیات جنگ ما اتفاق نیفتاده و همین تفکر ایده آلیستی که نادرست است نگاه محدودی ایجاد کرده است.
وی افزود : ادبیات مقاومت فراتر از قومیت، ملیت ، رنگ ، نژاد ، ایدئولوژی و هر چیز دیگری توصیف می شود و نهایتا به چهره انسانی واقعه تمرکز می کند.
در ادامه برنامه موحدی اظهار کرد : در سه دهه شکل گیری ادبیات پایداری با عناوین و اصطلاحات زیادی مواجه بوده ایم و گاهی پراکندگی این واژه ها سبب خلط مبحث و سوء تفاهم هایی شده است.
وی یادآور شد : در بسیاری از ژانرهای ادبی هنوز به جامعه فاخر ادبی در بخش ادبیات پایداری دست پیدا نکرده ایم.
عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ادامه داد : اگر نویسندگان و شاعران به مشخصات اقلیمی و بومی منطقه خود اشاره کنند ، اثر موجود از انواع خارجی متفاوت خواهد بود.
موحدی با بیان اینکه نباید نگران ایجاد تفاوت میان جنگ موجود در آثار داخلی و خارجی باشیم ، تاکید کرد : دغدغه ما باید این باشد که آثار ما به درجه ای والا برسد که عنوان حماسه به آن اطلاق شود.
در بخش دیگری از برنامه والایی عنوان کرد :  ادبیات جنگ ما پایدار نخواهد بود مگر اینکه خود را بشناسد و ماهیت خود را بداند.به معنای دیگر ادبیات دفاع مقدس باید بومی ایران باشد و زمانی که مخاطب بیگانه اثر را می خواند آن را از آثار مشابه در زمینه جنگ متمایز بداند.
وی مشکل عمده نویسندگان معاصر را تجربه نکردن جبهه و جنگ دانست و بیان کرد : به دلیل ملموس نبودن جنگ برای نویسنده ، اثر مورد نظر عمق و ژرفای کافی را پیدا نمی کند و در واقع نویسنده به مطالعات و اطلاعات موجود بسنده می کند.
این پژوهشگر ادبیات انقلاب اسلامی ادامه داد: زمانی که اثر نویسندگان خبره و با تجربه مطالعه می شود تفاوت واقعی احساس می گردد اما این نویسندگان اکثراً مسئولیتی را پذیرفته اند یا درگیر معیشت خود هستند و مشکلات دیگری که خلق اثر را کم می کند.
والایی خاطر نشان کرد : از آنجایی که حمایت های مطلوب از افراد باتجربه در این حوزه به عمل نمی آید تجربیات ارزشمند آنها از بین می رود و مجبور به انجام کارهای سفارشی و متفرقه می شوند تا گذران زندگی کنند و این مشکلات عامل فقدان آثار فاخر در حوزه ادبیات دفاع مقدس است.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین