کد خبر: 12064643
تاریخ انتشار: پنجشنبه 30 بهمن 1393
خانه » تفریحی » سيمرغ » چرا موضوع ریزگردها به مسئله ای سیاسی تبدیل شد؟!
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

بحث آلودگی هوا و هجوم ریزگردها به مناطق جنوبی کشور در روزهای اخیر یکی از جنجالی ترین بحث های بین دولت و مجلس تبدیل شده است،

به گزارش چی 24 به نقل از سيمرغ :
بحث آلودگی هوا و هجوم ریزگردها به مناطق جنوبی کشور در روزهای اخیر یکی از جنجالی ترین بحث های بین دولت و مجلس تبدیل شده است، نمایندگان مجلس سازمان محیط زیست را برای برخورد های سیاسی و کوتاهی در این زمینه محکوم می کنند و بر این اعتقاد هستند که رئیس این سازمان توجهی به موضوع ریز گردها ندارد.

این درحالی است که معصومه ابتکار نیز همین موضع را نسبت به نمایندگان دارد، وی معتقد است که نمایندگان مجلس از این موضوع برداشت سیاسی می کنند و بجای کمک به رفع مشکلات بر افزایش این معضلات نیز دامن می زنند به گونه ای که در روزهای گذشته به جای کمک به دولت برای تامین اعتبارات برای احیای دریاچه ها وتالاب های کشور و همچنین مبارزه با ریز گرد ها اعتبارات این قسمت را نیز حذف کرده اند.

موضوع از آنجایی شروع می شود که سازمان محیط زیست قبل از وقوع توفان های گرد غبار در استان خوزستان تبصره ای را به لایحه بودجه اضافه کرده بود تا از محل عوارض ناشی از آلایندگی مبلغ 60 هزار میلیارد در اختیار سازمان محیط زیست قرار گیرد.

تبصره 9 بند (ل) لایحه بودجه ارسالی از سوی دولت تاکید داشت که سازمان امور مالیاتی كشور مكلف است مبلغ ششصد میلیارد 600.000.000.000 ) ) ریال از درآمدهای وصولی ناشی از عوارض آلایندگی موضوع تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید. معادل مبلغ یاد شده در قالب ردیف 137-530000 جدول شماره 9 این قانون به سازمان حفاظت محیط زیست اختصاص می یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور بابت اجرای عملیات كنترل آلو دگی محیط زیست، آموزش و توانمندسازی جوامع محلی و سازمانهای مردم نهاد برای مشاركت در اجرای حفظ محیط زیست، احیاء تالابها و رودخانه های كشور و تقویت امر نظارت و پایش محیط زیست هزینه نماید.

اما این ماده در بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از قانون لایحه بودجه به طور کامل حذف شد، حذف این قسمت از قانون از سوی مسئولان سازمان محیط زیست بارها مورد انتقاد قرار گرفت اما نمایندگان مجلس توجهی به آن نشان ندادند، این درحالی بود که نمایندگان استانهای جنوبی همچنان به تغییر رفتار سازمان حفاظت از محیط زیست اصرار دارند.

نقطه تعجب آور قضیه از آنجا بیشتر می شود که امروز نیز نمایندگان مجلس در صحن علنی و در جریان رسیدگی به لایحه بودجه پس از مطرح شدن دوباره این ماده و پیشنهاد بازگرداندن آن به لایحه بودجه بار دیگر به آن رای مخالف دادند و تنها 12 درصد از نمایندگان با بازگشت آن موافقت کردند.

محمد رضا تابش رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس پیشنهاد تصویب بند "ل" تبصره 9 لایحه بودجه را که از سوی کمیسیون تلفیق حذف شده بود مطرح کرد و خواستار اختصاص 60 میلیارد تومان از عوارض آلایندگی به سازمان محیط زیست شد.

تابش ضمن تأکید بر لزوم توجه به مسائل و مشکلات زیست محیطی گفت که 25 استان کشور درگیر مشکلات آلودگی و محیط زیستی هستند.

اما الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس نیز با سیاسی خواندن این موضوع و در مخالفت با پیشنهاد تابش، گفت: در سال 93 استان‌های غربی و جنوبی بر اثر بی‌مبالاتی مسئولان محیط زیست با مسأله ریزگردها مواجه شدند اما وقتی به خانم ابتکار می‌گویند چرا اینطور شده می‌گوید وقتی مجلس بودجه ما را حذف می‌کند این مشکل پیش می‌آید.

وی با بیان اینکه ابتکار با موضوع محیط زیست سیاسی برخورد می کند، افزود: حال با توجه به این اقدامات و اظهارات به ما می‌گویند که شما سیاسی برخورد نکنید اما ما قطعا در مسائل هم به منطق و هم به فلسفه موضوعات توجه می‌کنیم. از طرف دیگر این موضوع قابل توجه و بررسی است که بر اساس پیگیری‌ها قرار است سازمان‌های مردم نهاد در حوزه محیط زیست از اعتبار 60 هزار میلیارد تومانی درآمد کسب کنند و در شرایط کنونی ابتکار به جای وظایف خود به دنبال سیاسی کردن مسائلی مانند بنزین وارداتی و یا تهییج کردن سازمان‌های مردم نهاد است.

اما غلامرضا نوری قزلجه در گفت و گو با تابناک، با سیاسی قلمداد کردن مواضع امروز نمایندگان در خصوص موضوعات مطرح شده گفت: متاسفانه نمایندگان مجلس با مسئله امروز کاملا سیاسی برخورد کردند و با جلوه دادن این مبلغ برای ان جی او ها مسئله را به حاشیه کشاندند.

وی گفت: این در حالی بود که هم خود تابش و هم نماینده دولت بر این موضوع تاکید داشتند که این مبلغ قرار نیست هزینه انتخابات و یا هزینه ان جی او ها شود و ما این مبلغ را بر مبلغ 55 هزار میلیارد تومان که برای مبارزه با ریزگردها و احیای تالاب ها است اضافه خواهیم کرد، صورت گرفت.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی اضافه کرد: حتی نماینده های موافق بر این عقیده بودند که پیشنهاد اضافه شدن این مبلغ به 55 هزار میلیارد تومان که در بودجه پیش بینی شده باشد، تا شبهه سیاسی بودن و هزینه کردن برای ان جی او ها برطرف شود.

این نماینده گفت: هرچند که من عقیده دارم که اگر بخواهیم کاری در این کشور انجام دهیم باید سازمان های مردم نهاد را تقویت کنیم در کشور های مجاور ما همین ان جی او ها توانسته اند کارهایی را انجام دهند که اگر قرار بود در کشور ما این کار انجام شود باید مجلس با تمام قوا بر آن ورود می کرد.

وی در پایان یادآور شد: به هر حال همه باید در این زمینه به دولت کمک شود، امروز مساله محیط زیست دیگر یک سازمان لوکس و تشریفاتی به حساب نمی آید و همه مردم و مسولان به اهمیت آن پی برده اند، پس باید کار هایی را انجام داد تا به این سازمان کمک شود که از عهده مشکلات فائق آیدگردآوری: گروه خبر سیمرغ
www.seemorgh.com/news
منبع: tabnak.ir

مطالب پیشنهادی:
<

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین