کد خبر: 121414995
تاریخ انتشار: دوشنبه 09 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » انعقادتفاهم نامه برای گسترش طراحی وتراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
در استان سمنان

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس استان های «آرتنا»،«حسین خواجه بیدختی»در گفت و گويي افزود: این تفاهم نامه با هدف بهره گیری از توان کانون هماهنگی، دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی ایران برای استفاده از تکنولوژی های نوین در آموزش و ترویج و توسعه طراحی و تراش گوهرها در استان سمنان بسته شده است.
 
وی گفت: فراگیر شدن این هنر- صنعت، اشتغالزایی و تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی از دیگر اهداف انعقاد این تفاهم نامه است.
 
بیدختی افزود: کانون هماهنگی، دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگهای قیمتی ایران، نماینده انحصاری شرکت گلوبال کانادا در ایران است و رئیس این کانون نقش مهمی در ترویج و آموزش هنر گوهر تراشی در کشور، ثبت شهر جهانی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی و ... داشته است.
 
وی با بیان اینکه استان سمنان دارای توان بالایی در زمینه گوهر سنگ ها به خصوص در طرود شاهرود، معادن فیروزه دامغان و .... است، گفت: از دو سال گذشته تا کنون، در شاخه کار و دانش در شهرستان دامغان و در مقطع دیپلم دروس مرتبط با تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی آموزش داده می‌شود.
 
وی افزود: ایجاد فضای تخصصی و مناسب کسب و کار در توسعه علوم گوهر سنگ، برگزاری همایش و ورکشاپ ‌های تخصصی در زمینه جواهرات و گوهر سنگها، برگزاری دوره‌های آموزشی علمی، راه اندازی نمایندگی کانون در استان سمنان، حمایت از بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان و بهره گیری از روش‌های انگیزشی برای ایجاد شرکت‌های دانش بنیان در حوزه علوم جواهرات و گوهر سنگها از جمله مفاد این تفاهم نامه است.
 
یکی از صنایع دستی تزیینی- کاربردی ایران " تراش سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی" است. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی به سنگهایی از قبیل زمرد، آماتیس، عقیق، فیروزه، یشم و... اطلاق می‌شود. این سنگها که در ایران به وفور یافت می شود پس از تراش و نشاندن آن در رکابی از طلا یا نقره دارای ارزش افزوده بیشتری می‌شوند. سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی با ابزار و وسایل مخصوص برای استفاده در زیور آلات ،ظروف زینتی و اشیاء تزئینی متفاوت و ... نیز تراش داده می شوند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین