کد خبر: 121612075
تاریخ انتشار: سه شنبه 10 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » چراغ دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی در بجنورد روشن شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
یک شنبه 8 مرداد ماه

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس سینما و تئاتر«آرتنا»،آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی عصر یک شنبه در محل آستان مقدس حضرت سیدعباس بن موسی بن جعفر(ع) بجنورد با حضور میهمانان کشوری، هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره و مسئولان استانی برگزار شد.
 
دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی در این مراسم با اشاره به رشد کیفی جشنواره تئاتر رضوی، گفت: پیوند دین و هنر زمینه تولیدات فکری ارزشمند را فراهم می کند.
 
حسین فرخنده اظهار کرد: در عصری قرار داریم که دین از شئونات اجتماعی جدا شده و مشکلات عدیده ای را به وجود آورده است. در چنین عصری که علی رغم رشد کمی فضا و تولیدات هنری در غرب، شاهد ناآرامی و مشکلات اخلاقی و اجتماعی در غرب هستیم به گونه ای که نظریه افول هنر مطرح می شود، پیوند دین و هنر، راهکار رهایی بشر از این چالش بزرگ است.
 
وی عنوان کرد: جشنواره تئاتر رضوی با رسالت خود که گفتمان سازی، معرفت افزایی و ترویج فرهنگ اسلامی است، در مقابله با این چالش برآمده است. جشنواره تئاتر رضوی زمینه را برای تولید فکر و اندیشه و پژوهش در آثار فرهنگی و هنری به وجود آورده است.
 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی برگزاری چنین جشنواره هایی را سبب ایجاد فضای گفتمان، زیست فرهنگی، ایثار و شهادت و عاشورا در جامعه دانست. در سایه سار جشنواره تئاتر رضوی، تبادلات و تعاملات فرهنگی پدید آمده است که این مهم، تولیدات فاخر و ارزشمند در زمینه تئاتر دینی را رقم زده است.
 
وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر رضوی یک از عوامل موثر بر رشد تئاتر خراسان شمالی است، عنوان کرد: بهره گیری مردم از چشمه علم و معرفت رضوی و شور و نشاط معنوی از دیگر دستاوردهای این جشنواره است.
 
وی مردم خراسان شمالی را مردمانی فرهنگ دوست معرفی کرد و افزود: تئاتر در این استان مورد استقبال زیادی قرار دارد.
 
دبیر دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی رضایت مندی نسبی هنرمندان شرکت کننده در ادوار گذشته تئاتر رضوی از میزبانی خراسان شمالی و نیز حمایت مسئولان استانی از این رویداد بزرگ فرهنگی و هنری را از دیگر عوامل استمرار جشنواره تئاتر رضوی برشمرد.
 
فرخنده تصریح کرد: در این دوره از جشنواره، ١٣٣ متن نمایشی به دبیرخانه رسید که شاهد رشد صد در صدی در این زمینه بودیم.
 
خراسان شمالی خواستگاه تئاتر و هنر ارزشی در کشور است
 
مدیر حوزه های علمیه خراسان شمالی نیز در این آیین با بیان اینکه هنر خلق زیبایی است بر مصداق هایی از سیره ائمه و استفاده از زبان هنر در تعمیق باورها و راهنمایی مردم اشاره کرد.
 
حجت الاسلام حجت سالاری مکی عنوان کرد: تئاتر از جمله هنرهایی است که به سبب زنده بودن در اجرا و ارتباط تنگاتنگ مخاطب با هنرمند از تاثیرگذاری ویژه ای برخوردار است.
 
وی تصریح کرد: رهبری در سفر خود در سال ٩١، خراسان شمالی را استانی سرزنده و با نشاط معرفی کرد که امروز این شور و نشاط با برگزاری جشنواره تئاتر رضوی مشهود است.
 
وی ابراز امیدواری کرد: خراسان شمالی به عنوان خواستگاه تئاتر کشور معرفی شود تا بیش از پیش تئاتر دینی و این هنر ارزشی ترویج یابد.
 
 
 
مدیر حوزه های علمیه خراسان شمالی برگزاری آیین افتتاح دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی در آستان مقدس امامزاده سیدعباس(ع) بجنورد را مایه پیوند روح هنرمند با معنویت دانست و اظهار کرد: هر فعالیتی که با فضل و هنر درآمیزد و بزرگ شود، عاقبتش نیکو خواهد بود.
 
دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی با شرکت هشت اثر از استان های  فارس، خوزستان، کرج، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی و قزوین در بخش رقابتی هشتم تا یازدهم مردادماه جاری در سالن های گلشن و شمس بجنورد به روی صحنه می رود.
 
در این آیین از تمبر یادبود دوازدهمین جشنواره تئاتر رضوی رونمایی شده و مراسم با حضور در گلزار شهدای بجنورد و ادای احترام به مقام شامخ شهدای مدافع حرم از جمله شهید هنرمند فیروز حمیدی زاده از سوی هنرمندان و شرکت کنندگان پایان یافت.
 
نمایش های جشنواره سراسری تئاتر رضوی نهم و دهم مردادماه جاری با اجرای هشت اثر از استان های فارس، خوزستان، کرج، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی و قزوین به اجرا در خواهند آمد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین