کد خبر: 121612095
تاریخ انتشار: سه شنبه 10 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » مجمع خیران فرهنگی کودک و نوجوان در ایران تشکیل می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیرعامل کانون اعلام کرد:

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس هنر کودک«آرتنا»،علیرضا حاجیان‌زاده در آیین آغاز به کارهم زمان 31 کتابخانه سیار روستایی کانون در تهران افزود: کانون آمادگی دارد مجمع خیران فرهنگی کودک و نوجوان را تشکیل و علاقه‌مندان را به عضویت این مجمع درآورد تا در آینده شاهد یک مشارکت گسترده مردمی در امور فرهنگی کودکان و نوجوانان و یک حرکت مثبت و تاثیرگذار در تمام نقاط کشور باشیم.
وی ضمن قدردانی از نگاه فرهنگی مسوولان سازمان برنامه بودجه کشور و حمایت آن‌ها برای راه‌اندازی 31 کتاب‌خانه سیار روستایی کانون در سراسر کشور افزود: این کتاب‌خانه‌ها علاوه بر امانت کتاب از امکانات فرهنگی دیگری از قبیل: نمایش فیلم، تئاتر عروسکی و دیگر فعالیت‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان نیز برخوردار است.
مدیرعامل در آیین آغاز به کار 31 کتابخانه سیار روستایی کانون از تلاش‌های تمامی مربیان کتاب‌خانه‌های سیار کانون که سختی‌های بسیاری را به جان می‌خرند تا کتاب‌ها و امکانات فرهنگی را به دست کودکان و نوجوانان در مناطق دور افتاده کشور برسانند، قدردانی کرد و خواستار توجه بیشتر مسوولان سازمان برنامه و بودجه کشور که در این برنامه حضور داشتند، به این حوزه شد.
وی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به افزایش این کتاب‌خانه‌ها به 169 مرکز در چهار سال گذشته ابراز داشت: در حال حاضر سیاست کانون بر توسعه‌ی کتاب‌خانه‌های سیار روستایی قرار دارد و در سند چشم‌انداز 1404 کانون پیش‌بینی کرده‌ایم این کتاب‌خانه‌ها را به 500 مرکز افزایش دهیم که به طور میانگین اگر هر کتاب‌خانه 20 روستا را تحت پوشش قرار دهد کودکان و نوجوانان نزدیک به 10هزار روستا یعنی یک سوم روستاهای دارای دست‌کم 20 خانوار کشور از خدمات این امکان فرهنگی برخوردار خواهند شد.
به اعتقاد حاجیان‌زاده شالوده‌ی جامعه‌ی متفکر و اندیشمند و زیرساخت تمدن و فرهنگ هر کشوری با توجه به کتاب و کتاب‌خوانی کودکان شکل می‌گیرد.
او در این زمینه با بیان این که یکی از محورهای اساسی فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کتاب و کتاب‌خوانی است، یادآور شد: ما معتقدیم اگر در این حوزه خوب هدف‌گذاری صورت گیرد زیرساخت‌های فرهنگ وتمدن بالا در جامعه شکل می‌گیرد و جامعه متفکر و کتاب‌خوان جامعه‌ای قدرت‌مند خواهد بود که می‌تواند آینده کشور را درست رقم بزند.
مدیرعامل کانون در ادامه یادآور شد در جامعه اندیشه‌ورز خلاقیت و سلامت روانی وجود خواهد داشت و در این فرآیند اگر بتوانیم کودکان و نوجوانان را به کتاب‌خوانی متصل کنیم شالوده‌ی جامعه متفکر را پایه‌ریزی کرده‌ایم و می‌توانیم به آینده‌ی کشور امیدوارتر باشیم.
وی با اشاره به این‌که بچه‌های امروز فردای کشور را می‌سازند ادامه داد در این میان مربیان متخصص و با انگیزه‌ی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در 1012 مرکز فرهنگی‌هنری ثابت، سیار و پستی این مجموعه‌ی فرهنگی تمام تلاش خود را برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی و ترغیب و تشویق بچه‌ها به مطالعه و لذت کشف حقایق به کار گرفته‌اند.
حاجیان‌زاده با بیان این‌که این جریان مهم در کانون شکل گرفته و با جدیت هرچه‌تمام‌تر دنبال می‌شود خاطرنشان کرد: با همین تحلیل که کتاب‌خوانی می‌تواند به رشد و پیشرفت جامعه کمک کند به سراغ روستاها و مناطق کم‌تر برخوردار ، نقاط مرزی و عشایری کشور رفتیم و این بخش‌ها را در اولویت خدمت‌رسانی فرهنگی قرار دادیم.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین