کد خبر: 121806565
تاریخ انتشار: چهارشنبه 11 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » فراز و فرود فدائیان اسلام در قالب مستند «نواب»
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
سید حسن یوسفی

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس صداو سیمای «آرتنا»،سید حسن یوسفی از اتمام تولید مستند «نواب» خبر داد و تصریح کرد: این مستند نوعی پرتره است از شهید سید مجتبی میرلوحی که به نواب صفوی معروف است. در آن سعی شده است تا در کنار معرفی شخصیت نواب شروع و پایان فدائیان اسلام و بررسی عملکرد آن ها نیز در روایت این مستند گنجانده شود.  
وی ادامه داد: اعدام های انقلابی فدائیان و نواب نیز از مسائلی است که در این مستند به نمایش گذاشته شده است. سه فقره اعدام انقلابی جمعیت فدائیان اسلام که عبارتند از اعدام احمد کسروی که در کتاب ها و جلساتش به  فعالیت علیه مذهب میپرداخته و هژیر و رزم آرا دو نخست وزیر پهلوی دوم، از جمله سوژه هایی است که سعی شده در مستند «نواب» به دقت بررسی شود.
این کارگردان مستند اظهار داشت: یکی دیگر از  مسائلی که برای اولین بار در مستند «نواب» به نمایش گذاشته شده است نقش مهم شهید نواب صفوی در ملی شدن صنعت نفت است. کشته شدن رزم آرا که از مخالفین مهم ملی شدن صنعت بود باعث شد که کسانی که تلاش می کردند صنعت نفت را به دست بیگانگان بسپرند از مواضع خود عقب نشینی کنند. این اقدام فدائیان اسلام تاثیر بسزایی در تسهیل روند ملی شدن صنعت نفت گذاشت.
یوسفثی در پایان با اشاره به ابهامات موجود در خصوص کشته شدن رزم آرا اظهار داشت: از دیگر ابهامات تاریخی پیرامون اتفاقات مربوط به فدائیان اسلام شایعه کشته شدن رزم آرا توسط شخص شاه است. برخی معتقدند شاه به خاطر ترس از قدرت پیدا کردن رزم آرا به او تیر خلاص زده است که این مسئله نیز در مستند «نواب» مورد بررسی قرار میگیرد.
مستند «نواب» به کارگردانی سید حسن یوسفی و تهیه کنندگی مهدی مطهر در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده است و به زودی از شبکه های سیما به نمایش گذاشته خواهد شد.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین