کد خبر: 122000967
تاریخ انتشار: پنجشنبه 12 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » رخصت مرشد طهرون،راهی بازار می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
توسط انتشارات نیستان؛

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس نشر و چاپ«آرتنا»،مجموعه «رخصت مرشد» شامل قصه‌های برگرفته از آيین و زندگی و مسلک پهلوانان ایرانی به تفکیک استان محل زیست آنها در یک سال گذشته به کوشش خسرو آقایاری از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.
 
در مجلد یازدهم از این مجموعه با عنوان «رخصت مرشد 11. طهرون» آقایاری برای نقل قصه خود به سراغ پهلوانان نامی شهر تهران رفته است و از دل تاریخ‌نگاری‌ها و مستند‌نگاری‌ها و بیان شفاهی بازماندگان آنها به روایت داستان‌هایی از آنها پرداخته است.
 
آقایاری قصه‌های خود را در این مجموعه بر پایه پژوهش و تحقیق کتابخانه‌ای و نیز انجام برخی مصاحبه‌ها با بازماندگان این پهلوانان و نیز افرادی که خاطره و یادی از آنها دارند، ترتیب داده است؛ اما در شکل و شیوه روایت سعی کرده با اتخاذ یک روایت داستانی یافته‌های خود را در قالب داستانی بلند به دست مخاطب برساند و او را در قالب یک روایت حماسی با زندگی آنها آشنا کند.
 
نکته قابل توجه در زندگی و روایت این کتاب نیز حفظ همین ویژگی حماسی در روایت است. در کنار این مسئله ویژگی ظلم‌ستیزی و مقابله با ستم و استعمارگری در ظاهر و باطن جامعه از مهمترین ویژگی‌ها و وجه مشترک تمامی پهلوانان این کتاب و تمامی این مجموعه است که آقایاری این شاخص را در تمامی بخش‌های کتاب جدی گرفته و مورد توجه ویژه قرار داده است.
 
در این مجموعه، نویسنده به شرح زندگی پهلوانانی از جمله مصطفی طوسی، اسماعیل قربانی، مهدی کریمی مشهور به مهدی قصاب، احمد آقا سیگاری، حبیب الله بلور و اصغر نجار بروجردی پرداخته است، پهلوانانی که نام هر یک از آنها در تارک تاریخ اجتماعی و سیاسی تهران حک شده است و در عین حال زنگار زمان مانع از یادکرد آنها در میان بسیاری از متون و روایت‌های تاریخی نشده است. در دل این قصه‌هاست که بسیاری از روش‌ها و منش‌های پهلوانی در میان جامعه تهران در سال‌های دهه چهل و پنجاه نیز روایت شده است.
 
در یکی از فرازهای این کتاب نیز به زندگی حبیب‌ الله بلور پرداخته شده است. پهلوانی که از او با عنوان یکی از مشهورترین پهلوانان تهران و مربی و استاد پهلوان غلامرضا تختی یاد می‌شود و در بسیاری از میادین بین‌المللی کشتی برای ایران افتخار آفرینی کرده است.
 
انتشارات کتاب نیستان «رخصت مرشد 11. طهرون» را در 396 صفحه و با قیمت 33000 تومان منتشر کرده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین