کد خبر: 122000977
تاریخ انتشار: پنجشنبه 12 مرداد 1396
خانه » سایت های خبری » آرتنا » رسیدن به سینمای حسینی در عرصه شعار نه شعور هدف جشنواره مسیر عشق است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
میرعلایی:

به گزارش چی 24 به نقل از آرتنا:

به گزارش سرویس هنرپایداری «آرتنا»، نشست رسانه ای نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم ‌و عکس «مسیر عشق» صبح امروز-سه شنبه ۱۰ مرداد- در‌تالار امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار شد.
 
سید احمد‌ میرعلایی ‌دبیر، یزدان عشیری مدیر روابط عمومی و سعید‌الهی قایم مقام دبیر و رییس ستاد برگزاری این جشنواره، حجت الاسلام‌و المسلمین حجت گنابادی نژاد رییس سازمان فرهنگی هنری آستان قدس رضوی مسئولان حاضر در این جلسه بودند.
 
عشیری در ‌ابتدای این نشست بیان کرد: به جشنواره مسیرعشق باید نگاه ویژه ای داشت. زیرا موضوع و محوریت شیدایی نسبت به اهل بیت و‌امام حسین(ع) را دربر می گیرد ‌و قابل مقایسه با سایر حرکت های فرهنگی و هنری نیست. این سیر عاشقانه تا ابد‌ در‌ وجود ما ‌نهفته است و راهپیمایی اربعین حتی در نگاه‌ رسانه های غربی بزرگترین گردهمایی دینی است.
 
گنابادی نژاد: پیاده روی اربعین نهضت حق در‌برابر باطل است
 
در‌ادامه حجت الاسلام‌و المسلمین گنابادی نژاد‌ رئیس سازمان فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی گفت: خوشحالم که همراهی جامعه هنری در کنار مشتاقان پیاده راهپیمایی عظیم حسینی را همواره شاهد هستیم. جبهه حق و باطل و‌تقابل همواره آن در طول‌تاریخ قربانیان زیادی داده است. اما این جریان، درس و‌پیام مهمی دارد و آن هم راه اندازی و‌پایه گذاری نهضتی انسانی در‌برابر جبهه باطل است.
 
وی افزود: ما قرار است طی راهپیمایی اربعین حسینی در یک آیینه و تحت لوای یک پرچم تاریخی بایستیم. در جبهه حق زیر پرچم امام حسین(ع) قرار بگیریم. معاندان اهل بیت امروز ‌فجیع ترین وقایع را رقم‌زده اند ‌و سال گذشته تا کیلومتر ۴۵ کربلا هم رسیدند. اما حضور پرشور زایران امنیت کامل را تامین کرد.
 
رییس سازمان‌فرهنگی هنری آستان قدس رضوی با اشاره به لزوم‌توجه ویژه‌به آرمان ها‌و ارزش های عاشورایی عنوان‌کرد: اهل سنت برای خدمتگزاری به زایران امام حسین(ع) هر ساله و در رویداد راهپیمایی اربعین می کوشند. حال اگر هنر و ظرفیت های هنر‌ با ذوق و خلاقیت ادغام شود، قدرت فتح جهانی قلوب را در پیاده روی اربعین خواهیم داشت.
 
الهی: فرهنگ عاشورایی و فرهنگ رضوی؛ دو موضوع محوری جشنواره مسیر عشق
 
سعید ‌الهی نیز در ادامه از هدیه دو پرچم از خاک کربلا و آستان مقدس رضوی به جشنواره مسیر عشق خبر داد این پرچم ها در‌جلسه از سوی گنابادی نژاد به دبیر جشنواره اهدا شد.
 
وی از آغاز به کار سایت جشنواره به نشانی www.masireeshgh.com  خبر داد و گفت: بخش های رقابتی جشنواره شامل فیلم های سینمایی، مجموعه های تلویزیونی، داستانی بلند، نیمه بلند وکوتاه، مستند بلند،نیمه بلند و کوتاه، نماهنگ، پویانمایی، فیلمنامه ( کوتاه و طرح فیلمنامه بلند ) وعکس ( حرفه ای و مردمی)می شود. همه این آثار نیز از طریق تکمیل فرم ثبت نام در سایت جشنواره به صورت حضوری یا از طریق پست از هنرمندان دریافت خواهند شد. همچنین موضوعات در دو بخش معرفی راهپیمایی اربعین و راهپیمایی حرم امام رضا(ع) به مناسبت شهادت آن حضرت و با هدف معرفی فرهنگ عاشورایی و فرهنگ رضوی برگزار می شود.                                                                                                وی افزود: در این موضوعات تبیین ابعاد سیاسی، مذهبی، اجتماعی و حماسی راهپیمایی ایام اربعین حسینی و شهادت امام رضا(ع) از طریق تولید آثار هنری با تاکید ویژه بر محورهایی نظیر حضور ادیان و دیگر مذاهب در راهپیمایی اربعین، تاثیر راهپیمایی اربعین بر سلامت روانی جامعه جهانی، نقش تربیتی راهپیمایی اربعین بر محیط خانواده و فرزندان، ترویج فرهنگ ایثار و فروتنی در خدمت به زائرین اهل بیت(ع)، راهپیمایی اربعین از نگاه تاریخی، نهادینه سازی صحیح راهپیمایی اربعین به دور از هر گونه خرافه و انحرافات احتمالی، حضور زنان و کودکان در راهپیمایی اربعین با الگوپذیری از شخصیت حضرت زینب(س)، اهمیت راهپیمایی اربعین در مسیر انتظار و تحقق جامعه جهانی مهدوی، راهپیمایی اربعین و هراس استکبار جهانی و گروه های تروریستی و ضرورت شناخت افکار عمومی از فلسفه وجودی راهپیمایی اربعین می شود.
 
وی خاطر نشان کرد: همچنین معرفی و ترویج فرهنگ عاشورایی با تکیه بر محصولات هنری در بین مخاطبان ایران و جهان با نگاه ویژه به معرفی ابعاد مختلف شخصیت امام حسین (ع) و صحابه ایشان، بررسی تاریخی وقوع حماسه عاشورا، حج و قیام امام حسین(ع)، نماز و قیام امام حسین(ع)، الگوسازی و ارائه سبک زندگی صحیح از زندگی امام حسین(ع) و صحابه ایشان، امر به معروف و نهی از منکر در قیام امام حسین(ع) و نقش مدافعان حرم مطهر اهل بیت(ع) در حفظ فرهنگ اسلامی دیگر هدف محوری مهم جشنواره است.
 
وی ادامه داد: ۱۵ شهریور ماه مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره واقع در خیابان انقلاب است. اختتامیه این جشنواره نیز ۵ آبان ماه امسال در کربلا برگزار می شود. این برای اولین بار است که اختتامیه یک رویداد سینمایی را در کشوری دیگر برگزار می کنیم.   آثار پذیرفته شده نیز در تاریخ 29 شهریور ماه معرفی می شوند. افتتاحیه رویداد یکم آبان ماه در مشهد  و نمایش آثار در بازه زمانی یکم تا پنجم آبان ماه صورت می گیرد.
 
میر اعلایی: سینمای حسینی در شعار و نه در شعور باید محقق شود
 
میر علایی دبیر جشنواره مسیرعشق نیز عنوان کرد: قصد داشتیم نشست رسانه ای جشنواره را در قم برگزار کنیم. زیرا هم در دهه کرامت هستیم و هم حضرت معصومه(س) از پرچم داران اباعبدالله در تاریخ بوده اند. اما به دلیل دشواری برای خبرنگاران در تهران این رویداد را برگزار کردیم.
 
وی درباره ویژگی ها و اهداف جشنواره مسیرعشق توضیح داد: در مسیر راهپیمایی جشنواره به این نتیجه‌رسیدیم که حماسه بزرگ جهانی اربعین حسینی که در حبس خبری مغرضانه ای از سوی رسانه های جهان قرار دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم با مشارکت سینماگران به جشنواره و اتفاقی هنری درباره این حرکت بیاندیشیم. رسم راهپیمایی اربعین، عشق و صمیمیت است. اربعین و واقعه کربلا می تواند ریشه مبانی گم شده و پاسخ برخی از‌ابهامات امروز ما باشد.
 
این سینماگر همچنین خاطر نشان کرد: بخش محتوایی و ‌رسیدن به سینمای حسینی نه در‌شعار که در شعور مهم‌ترین‌هدف این جشنواره است که به راحتی قابل دستیابی نیست و ‌به حمایت بزرگان برای رسیدن به این گفتمان‌ نیاز‌ داریم. باید اشکالات فیلم های ساخته شده درباره امام‌حسین(ع) را‌برطرف کنیم؛ نه این که انگیزه فیلمسازان این حوزه را خاموش کنیم.
 
وی ادامه‌داد: سعی می‌کنیم جشنواره کاملا استاندارد برگزار شود.  به اجبار جایزه ندهیم و هنرمندان‌را درست برای فیلمسازی در‌این حوزه تشویق کنیم.
 
میرعلایی از میزبانی آستان قدس برای برگزاری بخشی از جشنواره خبر داد و‌ نذر ‌فرهنگی را عامل مهم و تاثیرگذاری در برگزاری هرچه بهتر‌این رویداد دانست.
 
حسین حریری از جانبازان و مدافعان حرم نیز مهمان ویژه این جلسه بود

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین