کد خبر: 123448836
تاریخ انتشار: پنجشنبه 19 مرداد 1396
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » تاکید علامه مصباح یزدی برشبکه سازی نیروهای مومن در سراسر کشور
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با طرح این سئوال که چه باید کرد تا جامعه ای از نظر فرهنگی نفوذناپذیر ایجاد شود، ادامه داد: تنها راه نفوذ ناپذیر شدن، نزدیک شدن افکار و دل‌ها به یکدیگر است؛ باید از عیب‌ها و نقص‌ها چشم پوشی کرده و گذشت کرد و دنبال عیب گیری از دیگر مومنان نبود؛ اگر بنا بر خرده گیری و عیب جوئی باشد، هرگز این اتحاد ایجاد نمی شود. بنیان مرصوص فرهنگی در گرو نزدیکی و همگرایی فکری و قلبی افراد است. این ساختمان مستحکم با عامل فیزیکی درست نمی شود؛ لذا ابتدا باید افکار و عقائد

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع تعدادي از خادمان هيئت هاي مذهبي با اشاره به این که يكي از برجسته ترين مفاهيم فرهنگي در منابع ديني، وحدت  و در مقابل آن تفرّق است، ادامه داد: در آيات و روايات متعددي از قرآن كريم بر وحدت و رابطه محبت‌آمیز با يكديگر تأكيد شده است. به عنوان نمونه طبق روايتي، خداوند متعال به ازاي مصافحه دو مؤمن، صد رحمت شامل حال آن‌ها مي كند كه 99 رحمت آن شامل حال كسي است كه ديگري را بيشتر دوست دارد!

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين كه حتي اگر مؤمن عيب برادرش را به وي تذكر مي دهد، ناشي از محبت و علاقه به اوست تا او كامل‌تر شود و نقصي نداشته باشد، ادامه داد: دليل تأكيدات مكرر بر همگرايي و محبت بين مؤمنين اين است كه خداوند انسان را به گونه اي آفريده كه رشد و تكاملش در گرو ارتباط با ديگران است؛ فرد از زماني كه متولد مي شود تا زمان مرگ، دائم نيازمند ارتباط با ديگران است؛ به عبارت بهتر هم رشد مادي و هم رشد معنوي انسان در گرو ارتباط با ديگران است. حتي انساني كه مي خواهد عبادت كند، نیازمند معلم و مربي است كه انگيزه عبادت را در او ايجاد كند.

وي با بيان اين كه نياز به ارتباط با ديگران يك سنت الهي است، ادامه داد: البته باید توجه داشت که همواره افرادي هم در جامعه انسان‌ها هستند كه فساد مي كنند؛ بايد برای رشد و تکامل جامعه، جلوی این فسادها را گرفت و در مقابل اين مفسدان ايستاد، و از آنجا كه خدا مي دانست همواره انسان هاي مفسدي وجود دارند كه راه رشد و كمال را بر ديگران مي بندند، بر مبارزه نيز تأكيد كرده است

علامه مصباح یزدی افزود: البته تأکید خدا بر مبارزه نیز نه مبارزه فردي؛ بلکه مبارزه‌ای گروهی است؛ مبارزه اي كه مؤمنان چنان در صفوف نبرد به هم پيوسته باشند كه به تعبیر قرآن مانند بنیان مرصوص و ساختمان مستحكم باشند كه دشمن نتواند در آن نفوذ كند.

وي با اشاره به مبارزه در ابعاد فرهنگي و علمي خاطر نشان كرد: مؤمنان بايد در ميدان هاي جهاد فرهنگي و علمي نيز چنان متحد باشند و دل هايشان به هم گره خورده باشد كه هيچ دشمن نفوذي نتواند بين آن‌ها نفوذ كند. لذا نبايد اختلاف بين مؤمنين پيش بيايد تا راه نفوذ دشمن باز شود.

این فیلسوف و متفکر اسلامی با طرح این سئوال که چه بايد كرد تا جامعه اي از نظر فرهنگی نفوذناپذير ايجاد شود، ادامه داد: تنها راه نفوذ ناپذير شدن، نزديك شدن افكار و دل‌ها به يكديگر است؛ بايد از عيب‌ها و نقص‌ها چشم پوشي كرده و گذشت كرد و دنبال عیب گیری از دیگر مؤمنان نبود؛ اگر بنا بر خرده گيري و عيب جوئي باشد، هرگز اين اتحاد ايجاد نمي شود. بنيان مرصوص فرهنگي در گرو نزديكي و همگرایی فكري و قلبی افراد است. اين ساختمان مستحكم با عامل فيزيكي درست نمي شود؛ لذا ابتدا بايد افكار و عقائد و سپس عواطف به هم نزديك شود.

علامه مصباح با اشاره به این که دو عامل سبب تحرک و انجام کار می‌شود، اظهار داشت: شناخت و انگیزه دو عامل مهم برای انجام کار است. لذا ابتدا بايد شناختمان را تصحيح كنيم و شناخت‌ها را افزايش دهيم، و در مرحله بعد احساسات و عواطف را به روش هاي مختلف تقويت كنيم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به روایاتی اظهار داشت: اهل بيت(ع) مي خواهند يارانشان به هم نزديك بوده و با هم متحد باشند. البته ارزش اين وحدت در صورتي است كه منشأ آن خدا و اهل بيت (ع) باشند؛ يعني محبت بايد خالص بوده و ريشه الهي داشته باشد. محبت‌ها را بايد روز به روز بيشتر كرد و گستره و عمق محبت بين مسلمين را گسترش داد.

وی با بیان این که افزایش اين محبت‌ها در گرو نزديك شدن شناخت‌ها و جهت دهي عواطف به سمت نقاط مشترک است، ادامه داد: بحمدالله عوامل وحدت زا بین نیروهای مؤمن فراوان است؛ اهل بیت (ع) و وجود سیدالشهدا (ع) از جمله نقاط مشترکی است که همه عواطف را به سمت خود جلب می‌کنند و می‌تواند عامل دوستی و وحدت باشند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که بايد عامل وحدت بخش در زمينه هاي عقلي و فکری نيز ايجاد شود، اظهار داشت: به عنوان نمونه داشتن نشريات عقیدتی و فکری براي نزديك كردن شناخت‌هاي همه مسلمانان امری مطلوب است.

وی ادامه داد: تا يكديگر را نشناسيم، ارتباط عاطفي هم برقرار نمي شود تا وحدت دل‌ها حاصل شود؛ لذا بايد شبكه‌هايي از انسان‌های مؤمن در کشور ايجاد شود كه به وسیله آن انسان هاي همفكر و مؤمن با هم متصل باشند و افرادی به عنوان رابط این شبکه‌ها فعالیت کنند تا ارتباط ها حفظ و همگرایی فکری و قلبی بیشتر و بهتر محقق شود.

وی با اشاره به این که امکان دیدار حضوری بین همه نیروهای همفکر در سراسر کشور همیشه وجود ندارد و لذا وجود رابط‌ها برای نزدیکی فکری و قلبی نیاز است، ادامه داد: در عین حال باید افرادی که برایشان امکان دیدار حضوری وجود دارد و مثلا در یک استان هستند، برنامه‌ای برای دیدار منظم داشته باشند.

این فیلسوف اسلامی با اشاره به ویژگی‌های ضروری رابطین در این شبکه ها، اظهار داشت: رابط‌ بايد كسي باشد كه نوعی برتري فكري داشته، توانايي بر حل مشكلات فكري و علمي داشته باشد تا بتواند مخاطبین خود را اقناع و شبهات و اشتباهات ذهنی آنها را رفع کند؛ و مراد از برتری فکری و علمی این است که دين و مكتب اهل بيت (ع) را بهتر از ديگران بشناسد.

آیت الله مصباح با تأکید بر ایجاد شبکه‌ها و گروه‌ها در شهر‌ها و کشورها و حفظ ارتباط آن‌ها به وسیله رابطین، خاطر نشان کرد: هم چنین ملاقات‌ها بین نیروهای مؤمن و نزدیک سازی تفکرات و عقائد به وسیله نشریات یا امور دیگر، می‌تواند در قرابت فکری و قلبی نیروهای مؤمن کشور و ایجاد بنیان مرصوص فرهنگی نقش مؤثری داشته باشد.

وی ارتباط با مؤمنان ازطریق شبکه سازی را شیوه اهل بیت (ع) دانست و خاطر نشان کرد: اهل بيت (ع) به وسیله همین شبکه‌ها ارتباط شان را با شیعیانشان در سخت‌ترین شرایط و در دورترین نقاط حفظ کردند؛ لذا این شبکه می‌تواند تحت هر عنوان و نامی ایجاد شود.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: تشكيل اين سازمان و گروه به معناي طرد ديگران نيست، بلكه به معناي ارتباط بيشتر و هم فكر بودن و هم سليقه بودن اعضای گروه است، و البته بايد سعي شود که ديگران را هم جذب و همراه کرد.

وی با اشاره به اهمیت پایه‌های فکری در چنین گروه‌هایی، و لزوم تعمیق شناخت اعضا اظهار داشت: احزابی با حضور بهترین افراد در کشور به وجود آمدند، اما دوام نیاوردند؛ لذا از روز اول باید پايه‌ها مستحكم بنا شود؛ در اين صورت روز به روز قدرتمند‌تر مي شود و مانند درخت تنومندي مي شود كه هر روز ثمره اش بیشتر می‌شود.

آیت الله مصباح در پایان به اشاره به اهمیت نعمت ولایت فقیه اظهار داشت: این تشکل‌ها با محوریت ولایت فقیه و جهت دهی افکار و عواطف به سمت آن، می‌توانند نقش مهمی در تأمین ویژگی نفوذناپذیری در جامعه ایفا کنند.

گفتنی است دیدار جمعی ازخادمان هیئات مذهبی ( جامعه ایمانی مشعر ) 22 تیرماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین