کد خبر: 126173749
تاریخ انتشار: پنجشنبه 02 شهريور 1396
خانه » حواشی » عرفان » متعلقات ایمان از منظر استاد انصاریان
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از عرفان:

دارالعرفان/ استاد، محقق و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم گفت: ایمان دارای پنج متعلق «ایمان به خداوند متعال»، «ایمان به روز قیامت»، «ایمان به فرشتگاه و نویسندگان خداوند متعال»، «ایمان به انبیاء الهی» و «ایمان به قرآن کریم» است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان، استاد حسین انصاریان ظهر امروز در مراسم عزاداری شهادت امام جواد(ع) در مسجد مدرسه علمیه آیت الله آخوند(ره) بیان داشت: اعتقاد به قیامت نگه دارنده انسان ها از بدی ها است و کسی که به قیامت و روز رستاخیز اعتقاد داشته باشد به تحقیق جلوی خطوات شیطانی می ایستد.

استاد اخلاق حوزه علمیه ادامه داد: خداوند متعال انسان را با استعداد و کرامت انسانی خلق کرده است به همین سبب ما در قبال این نعمات الهی مسؤولیتی بزرگ برعهده داریم.

ایشان با اشاره به آیه 39 سوره نجم «وان لیس للانسان الا ما سعی؛ و اینکه انسان به جز کار و تلاش خودش سرمایه ای ندارد» خاطرنشان ساخت: انسان به واسطه سعی و تلاش به کمال و سعادت می رسد.

این مفسر، محقق و پژوهشگر علوم و معارف قرآن و نهج البلاغه افزود: در قرآن کریم در دفعات فراوانی مشاهده می کنیم که کلمه جهد و سعی استفاده شده است، از این رو پی به این مسئله خواهیم برد که انسان با مجاهدت، تلاش و کوشش به سعادت ابدی دست می یابد.

وی با اشاره به تکرار جمله «إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» در آیات قرآن کریم اظهار داشت: قرآن کریم بهشت را برای کسانی که در بعد اعتقاد و عمل حرکت کرده اند توصیف می کند.

استاد انصاریان ادامه داد: ایمان دارای پنج متعلق است، نخست ایمان به خداوند متعال، دوم ایمان به روز قیامت، سوم ایمان به فرشتگاه و نویسندگان خداوند متعال، چهارم ایمان به انبیاء الهی و پنجم ایمان به قرآن کریم.

وی افزود: اعتقاد به قیامت نگه دارنده انسان ها از بدی ها است و کسی که به قیامت و روز رستاخیز اعتقاد داشته باشد به تحقیق جلوی خطوات شیطانی می ایستد.

استاد انصاریان با اشاره به معنای صحیح ایمان ابراز داشت: دانشمندانی همچون نیوتون و انیشتن نسبت به خداوند متعال علم داشته و در این باره مقالات فراوانی نوشته اند ولی آنچه که مهم است علم در کنار عمل است.

ایشان با اشاره به عملکرد بد عده ای که منتصب به دین هستند گفت: بعضی از اشخاص به ظاهر دین دار با عملکرد بد خود سبب دین هراسی در جامعه می شوند.

انتهای پیام /

 


منبع : پایگاه عرفان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین