کد خبر: 126748809
تاریخ انتشار: یکشنبه 05 شهريور 1396
خانه » سایت های خبری » قم نیوز » مبارزه با قاچاق و بیکاری در سایه تحقق اقتصاد مقاومتی اثر بخش می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

قم نیوز: رئیس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه علمیه قم گفت: در سایه اهتمام به اقتصاد مقاومتی است که می توان به طور جدی با فساد و قاچاق و بیکاری به مقابله برخاست و موجب رونق تولید و اشتغال در کشور شد.

به گزارش چی 24 به نقل از قم نیوز:به گزارش قم نیوز، حجت الاسلام والمسلمین احمد علی یوسفی با اشاره به آغاز فعالیت دولت دوازدهم و لزوم توجه به اولویت‌های مهم اقتصادی کشور بیان کرد: بی شک در مقطع حساس کنونی، توجه به حل مشکلات معیشتی مردم یکی از مهم ترین و جدی‌ترین مطالبات و انتظارات از دولت جدید است که باید در این راستا شخص رییس جمهور و هیأت دولت برنامه ریزی مناسبی برای کاستن از گرفتاری‌ها و مشکلات اقتصادی مردم به ویژه در زمینه بیکاری داشته باشند.

وی افزود: واقعیت آن است که انتظارات مردم در طول سال‌های گذشته نسبت به امور معیشتی آن‌ها برآورده نشده که البته منظور ما طبقه‌ای نیست که زیاده خواهی و زیاده خواری دارند بلکه مقصود عموم مردمی هستند که چشم انتظار تامین حداقل‌های معیشتی و رفع نیازهای اولیه و متعارف خود هستند.

این استاد حوزه همچنین بیان کرد: چه آن‌ها که در 29 اردیبهشت ماه امسال پای صندوق‌های رای آمده و حتی آن‌ها که نیامدند، امروز از دولت انتظاراتی در حوزه اقتصادی و معیشتی دارند که باید به آن‌ها توجه جدی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به ویژه در حال حاضر که ما در جریان یک جنگ تمام عیار اقتصادی از سوی دشمنان علیه ملت ایران هستیم، راه مقابله با توطئه‌های دشمن و تامین حداقل‌های معیشتی مردم، همانا تکیه بر اقتصاد مقاومتی و تلاش برای تحقق همه جانبه آن است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: در سال‌های گذشته اگرچه در ارتباط با اقتصاد مقاومتی کارهایی صورت گرفت اما در راستای رفع مشکلات اقتصادی آن اقدامات چندان کارساز نبود و نتوانست در حد مورد انتظار جلوی تورم و رکود و بیکاری و فساد و قاچاق را بگیرد.

وی گفت: در سایه اهتمام به اقتصاد مقاومتی است که می‌توان به طور جدی با فساد و قاچاق و بیکاری به مقابله برخاست و موجب رونق تولید و اشتغال در کشور شد.

یوسفی ادامه داد: البته باید توجه داشت که در بحث اقتصاد مقاومتی، مهم ترین مساله فهم صحیح از اقتصاد مقاومتی است و اینکه بدانیم هر تولید و ایجاد اشتغالی و  نیز مقابله با فسادی، اقتصاد مقاومتی نیست بلکه تلاش‌ها در این باره باید معطوف به نگاه و رویکردی باشد که مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر، تولید و اشتغالی اقتصاد مقاومتی است و از آن سو مبارزه با فسادی مطلوب است که در چارچوب ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی باشد و این ویژگی‌ها و شاخص‌ها همانا عدالت محوری، درون گرایی، رویکرد مردمی و اقدام جهادی است که اگر این‌ها باشد اقتصاد مقاومتی محقق شده است.

عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم بیان کرد: متاسفانه در گذشته نگاه دولتمردان عمدتاً معطوف به شعار و حرف بوده است و فعالیت‌هایی نیز که انجام شده در زمینه اقتصاد مقاومتی نبوده و به همین خاطر به هدف نرسیده است.

وی گفت: اگر رویکردها عوض نشود، بعد از چهار سال دوم این دولت باز همین وضعیت حکمفرما خواهد بود و این مساله آن چیزی نیست که مطلوب رهبری معظم و آحاد مردم باشد.

یوسفی با اشاره به مطرح شدن زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش سود بانکی از سوی دولت تصریح کرد: اگر سود بانکی کاهش یابد این مساله می تواند به رونق و تولید اشتغال کمک کند البته به شرطی که این وضع پایدار باشد و از آن سو منابع مالی به سمت تولید سوق پیدا کند نه این که موجب تشدید واردات شود.

وی افزود: اساساً یکی از راه‌های تقویت تولید ملی و ایجاد اشتغال موثر این است که سود بانکی کاهش یابد به این خاطر که در این صورت ، هزینه تولید نیز کاهش می یابد و تولید کننده رغبت پیدا می کند که به امر تولید و اشتغال بپردازد.

انتهای پیام / 136

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین