کد خبر: 126831679
تاریخ انتشار: یکشنبه 05 شهريور 1396
خانه » سایت های خبری » قم نیوز » بانوان طلبه باید توجه جدی به تبلیغ دین داشته باشند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

قم نیوز: یکی از مراجع تقلید شیعیان با اشاره به توانمندی طلاب خواهر در تبلیغ دین بین بانوان، گفت: برنامه ریزی برای این بانوان باید به گونه ای باشد که بیش از ۹۰ درصد آنها مبلغه شوند.

به گزارش چی 24 به نقل از قم نیوز:
به گزارش قم نیوز، آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی در دیدار مدیر جامعه‌الزهرا(س) با اشاره به تاریخچه این مؤسسه علمی ـ آموزشی عنوان کرد: مرحوم سیدحسین مکی در آبادان مدرسه‌ای علمیه به نام فاطمیه(سلام‌الله‌علیها) داشت که در آن تعدادی از خواهران مشغول تحصیل بودند؛ بنده نیز ماه‌های محرم و صفر هر سال برای تبلیغ به آبادان می‌رفتم و در ضمن تبلیغ، برخی مباحث علمی را نیز برای این خواهران تدریس می‌کردم.

این مرجع تقلید ادامه داد: خواهران طلبه این مدرسه علمیه پس از مدتی به حدی رسیدند که احساس کردند در آبادان امکان پیشرفت ندارند از این رو من پیشنهاد دادم تا برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت کنند. مرحوم سید حسین مکی پنج نفر از این طلاب از جمله بانو «گلگیری» و بانو «صفاتی» را به قم فرستاد که همین ۵ نفر، هسته اولیه جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) را در سال ۵۱ـ۱۳۵۰ شکل دادند.

وی افزود: در آن زمان آقای برقعی منزلش را در اختیار این بانوان قرار داد و در همان‌جا کلاس‌های درس برپا شد. مسئولیت این جمع هم با بنده بود و برای برگزاری کلاس‌ها یک پرده بین آنها و استاد قرار داده بودیم تا رعایت تقوا شود و برای این کار جدیدی که برای نخستین بار در حوزه اتفاق می‌افتاد، اشکال تراشی نشود. مرحوم آیت‌الله مشکینی و آیت‌الله حقی نیز برای آنها تدریس داشتند.

آیت‌الله سبحانی با اشاره به این که در این زمان که هجمه دشمن، اعتقادات مردم به ویژه جوانان را نشانه رفته است، وجود جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) بک ضرورت دینی است، گفت: در قرآن براتی تبلیغ دین، عبارت «من انفسکم» آمده است که می‌توان از آن اینطور برداشت کرد که اثر گفتار همجنس بر همجنس بهتر و بیشتر است، از این رو توصیه می‌کنم این بانوان طلبه را برای تبلیغ دین تربیت کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به توانمندی طلاب خواهر در تبلیغ دین بین بانوان تصریح کرد: اگر برنامه‌ریزی برای این خواهران به گونه‌ای باشد که بیش از ۹۰ درصد آنها مبلغه شوند، بسیار بهتر آن است که مشغول خواندن کفایه و مکاسب شوند، از این رو تلاشتان این باشد که این خواهران با خواندن تاریخ انبیا، قرآن و تفسیر، کلام و حدیث، بتوانند اهل قلم، ترجمه، منبر و سخنرانی شوند.

آیت‌الله سبحانی به اهمیت و تأثیر منبر در تبلیغ دین اشاره و بیان کرد: اینکه گفته شده «الاسلام محمدی الحدوث و حسینی البقا» نشان از اهمیت تبلیغ، سخنرانی و منبر در گسترش و حفظ دین دارد.

وی سخنرانی‌های بانو «کاتوزیان» در آبادان در دهه پنجاه را نمونه‌ای از تبلیغ موفق یک بانوی دین‌شناس عنوان کرد و اظهار داشت: در زمانی که آبادان محل فعالیت انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها شده بود و وضعیت این شهر به گونه‌ای بود که زنان باحجاب انگشت‌شمار بودند، بانو «کاتوزیان» به آنجا می‌آمد و با یک سخنرانی وضعیت فرهنگی شهر را دگرگون می‌کرد.

درخشش فارغ‌التحصیلان جامعه‌الزهرا(س) در تبلیغ دین

مدیر جامعه‌الزهرا(س) نیز در این دیدار با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۴ هزار بانوی طلبه در جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) مشغول تحصیل هستند، گفت: از این تعداد طلبه، حدود هفت هزار نفر به صورت مجازی و غیرحضوری و حدود ۷۲۰۰ نفر به صورت حضوری در سطح ۲ و ۳ و ۴ در حال فراگیری علوم دینی هستند که از این تعداد حدود ۱۲۰۰ نفر غیرایرانی هستند.

حجت‌الاسلام‌ سید محمود مدنی با بیان اینکه تاکنون هفت هزار بانوی طلبه غیر ایرانی از ۹۲ کشور جهان از این مؤسسه علمی فارغ‌التحصیل شده‌اند، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون برخی از فارغ‌التحصیلان غیر ایرانی جامعه‌الزهرا(س) در کشورهای خود مشغول تدریس و فعالیت‌های تبلیغی دینی هستند که آثار خوبی نیز در پی داشته است.

حجت‌الاسلام مدنی افزود: یکی از فارغ‌التحصیلان آرژانتینی جامعه‌الزهرا(س) با ترجمه و انتشار ۲۰ جلد کتاب درباره اسلام توانسته است منبعی برای معرفی صحیح دین در منطقه آمریکای لاتین فراهم آورد؛ همچنین برخی از فارغ‌التحصیلان این مرکز علمی با تأسیس مدرسه، آموزشگاه، حوزه علمیه یا شبکه‌های تلویزیونی توانسته‌اند فعالیت‌های تبلیغی چشمگیری در مناطق خود داشته باشند.

مدیر جامعه‌الزهرا(سلام‌الله‌علیها) با اشاره به فعالیت بخش فارغ‌التحصیلان این مرکز گفت: با فارغ‌التحصیلان این مؤسسه علمی ارتباط داریم و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در پی برگزاری دوره‌های بازآموزی برای آنها هستیم.

وی در پایان از آیت‌الله سبحانی برای سخنرانی در مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه‌الزهرا(س) و حوزه‌های علمیه خواهران دعوت به عمل آورد.
انتهای پیام / 137

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین