کد خبر: 127118912
تاریخ انتشار: سه شنبه 07 شهريور 1396
خانه » سایت های خبری » قم نیوز » غربالگری بیماری های غیر واگیر جزو اولویت های وزارت بهداشت است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

قم نیوز: سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: غربالگری بیماری های غیر واگیر جزو اولویت های وزارت بهداشت است و آزمایش های رایگان قند و چربی خون از افراد بالای 30 سال در مراکز جامع سلامت انجام می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از قم نیوز:به گزارش قم نیوز، محمد جواد باقری در حاشیه مراسم افتتاح درمانگاه ایثار در قم با اشاره به خدمات ارائه شده در این درمانگاه اظهار کرد: خدمات اولیه سلامت در درمانگاه ایثار به صورت رایگان به مردم ارائه می‌شود و این درمانگاه حدود 26 هزار نفر از مردم شهر قم را زیرپوشش قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: مراقبین سلامت در درمانگاه ایثار حضور دارند، این افراد آموزش دیده هستند و تمام خدمات سطح یک را به آقایان و بانوان ارائه می‌دهند. هدف از این اقدام این است که سطح سواد مردم در زمینه مسائل بهداشتی و درمانی افزایش پیدا کند و بتوانند مراقبت‌های اولیه را از خودشان داشته باشند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: در مراکز سلامت شهر افراد بالای 30 سال از نظر بحث دیابت و چربی خون مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، چهار بیماری که منجر به مرگ در کشور می‌شود، بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت است. عامل این بیمارها مواردی همچون کم تحرکی، تغذیه نامناسب، استعمال دخانیات و مشروبات الکلی است.

باقری با اشاره به افزوده شدن روانشناسان به کادر مراکز بهداشتی در استان قم اظهار کرد: در قالب طرح سلامت روانشناسان هم به کادر این مراکز اضافه شدند و به مردم در قالب مهارت‌های لازم در زمینه سبک مناسب زندگی خدماتی ارائه می‌کند، همچنین کارشناس تغذیه در حوزه تغذیه مناسب به مردم در مراکز بهداشتی استان قم آموزش می‌دهد.

وی ادامه داد: در مراکز جامع سلامت افرادی همچون پزشک، روان شناس، کارشناس تغذیه، پرستار و همچنین بین چهار تا 6 مراقب سلامت حضور دارند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: براساس نتایج سرشماری، شهر قم را به مناطق مختلف تقسیم کرده و در هر منطقه یک پایگاه جامع سلامت و چند مرکز بهداشتی ایجاد کردیم تا مردم با طی کمترین مسافت بتوانند از خدمات درمانی استفاده کنند، پایگاه‌های سلامت به اندازه کافی در مناطق مختلف شهر قم ایجاد شده است و 41 مرکز جامع سلامت در این شهر داریم.

باقری با اشاره به وجود پایگاه‌های سلامت در منطقه پردیسان قم اظهار کرد: سه مرکز جامع سلامت و تعداد دیگری پایگاه درمانی در بخش‌های مختلف پردیسان ایجاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: غربالگری بیماری‌های غیر واگیر جزو اولویت‌های وزارت بهداشت است و آزمایش‌های رایگان قند و چربی خون از افراد بالای 30 سال در مراکز جامع سلامت گرفته می‌شود.

انتهای پیام / 136

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین