کد خبر: 127383064
تاریخ انتشار: چهارشنبه 08 شهريور 1396
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » آغاز سالتحصیلی حوزه های علمیه با سخنرانی آیت الله العظمی نوری همدانی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

سالتحصیلی 96 ـ 97 حوزه های علمیه صبح امروز با سخرانی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی حسین نوری همدانی مدظله العالی مدرسه علمیه فیضیه قم آغاز شد .

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

ایشان در سخنان خود در این مراسم گفتند: در قرآن برای نشر اسلام و جلوگیری از توطئه دشمن آمده که مجاهدان و مبلغان باید هجرت داشته باشند تا اسلام را گسترش دهند.مرجع عالیقدر  افزودند : کسانی که در راه تفقه دین قدم بر می دارند جایگاه ویژه ای دارند؛ زیرا علم فقه چند ویژگی دارد، اولین امتیاز این است که فقه ما به وحی الهی باز می گردد و تمام احادیث اهل بیت همانند قرآن به وحی الهی می رسد و امتیاز فقه ما همین اتصال به وحی است.

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی با بیان اینکه علم صحیح، جنبه الهی و قداست دارد و مربوط به اهل بیت است، اظهار داشتند : حوزه های شیعه برای این است که امر اهل بیت را احیا کنند و معارف دین را به مردم برسانند، اگر مردم مزایای قانون اسلام و اهل بیت را بدانند به آن عمل می کنند چون امروز مردم تشنه معارف هستند. مرجع عالیقدر خاطر نشان کردند: اساتید و طلاب با این دید و بینش و همت بلند و جدیت در راه نشر معارف گام بردارند، هیچ شغلی از طلبگی شریف تر نیست چون می خواهیم فقه اهل بیت را یاد گرفته و به گوش جامعه و جهان برسانیم. تفقه در دین بسیار شریف است و طلبگی بسیار پر فضیلت و با اهمیت است. معظم له اضافه کردند : از دانشگاه ها هر سال هزاران دکتر و مهندس داریم؛ اما از حوزه هر چند سال یک بار خواهد بود، چون این علم بسیار مهم است .دین برای تمام ابعاد زندگی انسان برنامه دارد و فقیه باید این مسائل را برای جامعه تبیین کند.

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی تصریح کردند: طلاب باید متخصص بوده و مهارت داشته باشند که خوشبختانه بسیاری اینگونه هستند، حوزه ها باید به مساله ولایت فقیه توجه ویژه داشته باشند، اداره جامعه در تمام ابعاد از مسائلی است که اسلام برای آن برنامه کامل و جامع دارد. ایشان با بیان اینکه تبعیت و تقلید و هچنین قضاوت در گرو فقاهت است، افزودند: باید به هنر دینی در حوزه های علمیه توجه لازم وجود داشته باشد، لازم است با اخلاص تحمل سختی ها جدیت استوار در این مسیر گام برداریم. مرجع عالیقدر با بیان اینکه تفقه در دین را باید به دنیا نشان دهیم، دنیا باید پویایی و به روز بودن فقه اهل بیت را بدانند، اظهار داشتند : مردم در جوامع اسلامی نقش مهمی دارند و حضرت امام با تکیه بر همین مردم انقلاب را به پیروزی رساند. حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی افزودند: این مردم بودند که در تمامی میدان های جامعه حضور پیدا کردند و مقابل دشمن ایستادند، متاسفانه امروز شهرها از علما خالی شده و طلاب باید در کنار مردم بوده و پناهگاه آنها باشند.

مرجع عالیقدر گفتند : امروز لازم است که طلاب و علما در شهرها حضور پیدا کنند، حوزه باید برای نظام نیرو مانند قضاوت و امام جمعه تربیت کند و به آن اهتمام داشته باشد ، در هر شهری باید فقیهی حضور پیدا کند که به اوضاع زمان آگاه باشد. ایشان با بیان اینکه ما مسئول هستیم و باید فعالیت جدی برای نشر معارف و فرهنگ اهل بیت داشته باشیم، تصریح کردند: مردم به اخلاق طلاب نگاه می کنند و نه این که گفتار را ببیند از این رو تزکیه نفس و اخلاق بسیار اهمیت دارد، باید خود را بسازیم تا بتوانیم در جهت ساختن جامعه گام برداریم.

حضرت آیت‌الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی از خدمات مدیران سابق و فعلی آیات اعرافی و بوشهری جهت ارائه خدمات به طلاب قدردانی کردند و ادامه دادند : طلاب و حوزه باید زمان را درک کرده و انقلابی بمانند و خوشبختانه حوزه انقلابی است. معظم له گفتند : رهبر معظم انقلاب تاکید کردند که حوزه باید انقلابی باشد. کار حوزه تنها درس خواندن نیست بلکه باید به مردم خدمت کرده و با توطئه های دشمن مقابله کند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین