کد خبر: 131570650
تاریخ انتشار: پنجشنبه 30 شهريور 1396
خانه » حواشی » عرفان » استاد انصاریان در گفت و گو با خبرگزاری اوکرانیا العربیه مطرح کرد: تفرقه در جهان اسلام به دلیل کنار گذاشتن وحدت و اخلاص در نیت است + عکس
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

به گزارش چی 24 به نقل از عرفان:

 مؤسسه علمی فرهنگی دارالعرفان/ مفسرّ، محقق و پژوهشگر علوم و معارف قرآن کریم در حاشیه سفر به اوکراین در گفت وگو با خبرگزاری اوکرانیا العربیه پیرامون مسائل مختلف از جمله مشکلات امروز جهان اسلام، راه حل اتمام این مشکلات، اسلام و تشیع، حوزه های علمیه، جمهوری اسلامی ایران سخن گفتن که مشروح این گفت و گو به شرح ذیل می باشد؛

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: از جنابعالی کمال تشکر را داریم که دعوت و درخواست ما را به منظور انجام گفت و گو پذیرفتین بر خود لازم می دانیم ابتدا معرفی از این رسانه داشته باشیم. خبرگزاری اوکرانیا العربیه یکی از رسانه های رسمی کشور اوکراین است که اخبار درباره اوکراین و اوضاع داخلی این کشور و اخبار بین المللی اوکراین را به زبان عربی منتشر می کند، همچنین ما یکی از زبان های خروجی اخبار و مطالب مان را به زبان روسی آماده و پخش می‌کنیم چرا که اهالی اوکراین از طرفی با زندگی و تحولات دنیای اسلامی بیشتر آشنا شوند و ضمن اینکه اهالی دیگر جمهوری‌ های سابق نیز با اخبار ما آشنا شوند.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: به عنوان نخستین سؤال باید بپرسیم که علت این بی‌نظمی ها و اغتشاشات در دنیای اسلامی چیست؟

استاد انصاریان: بسم الله الرحمن الرحیم . امیرالمؤمنین(ع) علی ابن ابیطالب در نهج البلاغه براساس یک سخنرانی که ابتدای حکومتشان داشتند می‌فرمایند؛ «وَ شَدَّ بِالْإِخْلَاصِ وَ التَّوْحِيدِ حُقُوقَ الْمُسْلِمِينَ فِي مَعَاقِدِهَا»، یعنی پروردگار مهربان با توحید که همه عبادتشان و فرمان بری شان در یک جهت باشد و با خلوص نیت حقوق همه مسلمان‌ها را در جایگاه‌های خودش محکم کرده است، اما متأسفانه در حال حاضر ما جای این توجهی که همه ملت‌های اسلامی که می بایست به پروردگار به عنوان یک معبود واحد همراه با خلوص نیت اعتقاد راستین داشته باشند را خالی می بینیم.

ملت‌های اسلامی از آن جهت ‌دهی که قرآن به سمت توحید سوق می‌دهد، دور شدند، از اخلاص دور شدند، فرقه فرقه شدند و در این فرقه فرقه شدن ها نیز خدایان متعددی پیدا کردند، این خدایان متعدد بخشی از دولت‌ها، آمریکا پرست ها هستند، بخشی‌ از آن ها نیز اسرائیل پرست ها می باشند، بین ملت‌ها عده‌ای از مردم پول پرست، شهوت‌پرست و دنیاپرست هستند خب این تفرقه یک نوع عوارض سنگین را در افکار و در حالات جامعه اسلامی به وجود آورده است. در واقع در هر جامعه‌ای که جای خدا و خلوص نیت و وحدت خالی باشد فرقی نمی‌کند چه مسلمان چه غیرمسلمان این تفرقه‌ها، فتنه‌ها و اختلافات طبیعی است، این که سران کشورها یکدیگر را ببینند، سران ادیان یکدیگر را ملاقات کنند، سمینارها بگیرند، قرارداد روی کاغذ بیاورند مشکل دنیا و مشکل ملت‌های اسلامی را حل نخواهد کرد.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: این گونه که من از فرمایشات ارزشمند جنابعالی استنباط کردم آنچه که این اوضاع را در جامعه جهانی از جمله جامعه اسلامی به وحدت می رساند و امروز کمرنگ شده، آنست که افراد و اقوام مختلف و همچنین بعضی از مسلمانان به جای اخلاص در نیت و به دنبال حقیقت رفتن، منحرف شده اند و به همان زندگی دنیوی، شهوت و پول پرستی گرایش پیدا کرده اند و همین مسائل موجب به وجود آمدن این مشکلات در جوامع اسلامی و بین مسلمانان و انحراف آن ها از راه مستقیم شده است؟

استاد انصاریان: البته قرآن و روایات پیغمبر(ص) و ائمه اطهار(ع) انسان ها را از این که دنبال دنیا و معیشت، پول و شهوت بروند منع نمی‌کنند، آنچه که مهم است، اینکه دنیا و خواسته های دنیوی باید براساس خواسته‌های خدا دنبال شود تا فتنه پیش نیاید. حتی پیغمبر(ص) می‌فرماید کسی که دنیا و معیشت و کار دنیا را به خاطر آخرت ترک کند از ما نیست و هر کسی هم آخرت را به خاطر دنیا ترک کند از ما نیست، این ترازو باید دو تا کفه متعادل داشته باشد، یعنی مسلمان واقعی هم باید دنیای آبادی داشته باشد و هم آخرت اش آباد باشد، هم باید علم دین داشته باشد و هم علوم مادی را بداند. لذا قرآن در سوره قصص از قول مؤمنان واقعی نقل می‌کند که به قارون ثروتمند مشهور زمان موسی(ع) گفتند؛ «وَ لاٰ تَنْسَ نَصِيبَكَ مِنَ اَلدُّنْيٰا» ﴿القصص ، 77﴾، دنیایت را کنار نگذار و بهره‌ات را از دنیا بگیر و «اِبْتَغِ فِيمٰا آتٰاكَ اَللّٰهُ اَلدّٰارَ اَلْآخِرَةَ» با این ثروتی هم که خدا به تو داده است آخرتت را هم تأمین کن.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: سؤال دیگر اینکه چون کشورهای مسلمان مختلف حالا من نمی‌گویم جمهوری اسلامی ایران منتهی کشورهای مختلف اسلامی در صد سال اخیر در بحران‌های مختلفی قرار گرفتند، یک بحران تمام می‌شود بحران بعدی و بحران های جدید به وجود می‌آید. جنابعالی در بیانات تان به آن کشورهای ظالم مانند آمریکا و اسرائیل صهیونیستی به این کشورهای اسلامی اشاره فرمودید که آنها در واقع طاغوتی هستند به نظر جنابعالی آنها با ایران چه کار دارند؟ آیا می‌دانند که ایران از نظر معنوی بسیار قوی است و می‌خواهند معنویت ایران را از بین ببرند؟ یا به نظر شما می‌خواهند از لحاظ اقتصادی ایران را تحت کنترل خود قرار بدهند؟

استاد انصاریان: دین شیعه دین عقل است، دین دلیل، دین حکمت، دین عرفان و فلسفه، دین اجتماعی است، چون با فطرت بشر هماهنگی دارد، اگر صحیح ارائه شود همه جای دنیا آن را قبول می‌کنند، وقتی قبول کردند خود به خود چراغ ظلم رو به تاریکی می‌رود، چون نیرویش کم می‌شود، اینها از ترس نابودی خودشان با ما دارند مخالفت شدید می‌کنند نه اینکه برای پول و اقتصاد مخالف ما باشند.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: متأسفانه در دنیای امروزی ملت‌ها و کشورهای مختلف اسلامی نسبت به یکدیگر اعتماد ندارند، در موارد مختلفی این فرایند دیده می‌شود و به نظر جنابعالی به عنوان یکی از برجسته ترین علما و مبلغین اسلام، علما و دانشمندان جهان اسلام چه نقشی می‌توانند برای نزدیک شدن ملت‌ها و طوایف و پیروان فرقه‌های مختلف در اسلام ایفا کنند؟

استاد انصاریان: دو گروه در دنیای اسلام مسئولیت بسیار سنگینی دارند، یکی علمای دینی و دیگری اساتید دانشگاه، متدینین‌ در این دو گروه با ارتباط نزدیک با مردم و نوشتن مقاله و با سخنرانی می‌توانند این مشکل بزرگ دنیای اسلام را به شرط این که سران دولت‌ها هم قبول کنند، حل نمایند.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: این نکته ای که جنابعالی فرمودین بسیار عالی و بجاست، اما تردیدی نیست که باید دارای شروطی باشد اول اینکه همه قبول کنند، نکته بعدی آنست که امروز نوع نگاه و برداشت ها با توجه به گسترش فضای مجازی بسیار متفاوت شده است و متأسفانه ملت ها و دولت ها را از یکدیگر دور می‌ کند، و هم در این دنیا باعث منحرف شدنشان می گردند، به نظر شما چه  روش‌هایی باید به کار گرفت تا نسل جدید و نسل جوان به مسیر درست و صراط مستقیم هدایت شوند؟

استاد انصاریان: آنچه که غرب و به خصوص آمریکا و رژیم اسرائیل از طریق ماهواره و شبکه های اجتماعی و مجازی، سیاست های ضد انسانی و اخلاقی را به خورد نسل جوان می‌دهد، این زهر کشنده است، پادزهرش یعنی ضدش این است که علمای بزرگ اسلام و اساتید دانشگاه، که مؤمن و دلسوز هستند با جوانان - مثل پیغمبر اکرم(ص) و امامان(ع) - ارتباط نزدیک بگیرند، مقالات مستدلی بنویسند و اینها هم از طریق سایت و سایر بسترهای فضای مجازی و شبکه های اجتماعی مسائل قابل قبول عقل و فطرت را بر ضد آنها منتشر کنند یعنی به همان شیوه ای که باطل، جنگ را علیه ما شروع کرده از همان راه هم ما با باطل بجنگیم «لا تنتشروا الهدی الا من طریق ما تنتشروا الضلاله».

 ابزارهایی که آنها علیه ما به کار می‌گیرند ما هم آن ابزارها را علیه آنها به کار بگیریم. در حال حاضر ما سایت erfan.ir را داریم  که انواع مقالات علمی قابل قبول جهان را روی سایت می‌گذاریم هر کجای ایران یا دنیا سخنرانی می‌کنم، بلافاصله بعد از اتمام بر روی سایت قرار می گیرد، و مخاطبین بسیاری خصوصاً جوانان از کشورهای مختلف با ما در تماس هستند، تاکنون حدود چهارصد هزار سؤال جواب داده ایم، عده زیادی مسیحی و لائیک و ادیان غیرشیعه هم از این طریق شیعه شدند این یکی از راه هاست.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: متأسفانه یکی از مسائل روز و بسیار مهم مشکل تروریسم می‌باشد، من اصلاً اصطلاح تروریسم اسلامی را قبول نمی‌کنم، این اصطلاح را همین غربی ها پخش می‌کنند به هر حال متأسفانه در داخل بعضی جوامع اسلامی این فرایند تروریسم ترویج می‌شود و گسترش پیدا می‌کند و متأسفانه جامعه اسلامی بیش از همه متأثر از این مشکل شدند، مثلاً چین یا هند مانند کشورهای اسلامی تا اندازه‌ای از تروریسم متأثر نشدند به نظر جنابعالی علت این فرایند بحران‌آمیز چیست؟ آیا شاید قصور علما و دانشمندان است که به طور کامل به اهدافشان نرسیدند و یا علت دیگری دارد؟ چگونه این جوامعی که به بیماری تروریسم مبتلا شده اند را می توان معالجه کرد؟

استاد انصاریان: اولاً اسلام ترور را کاملاً حرام می‌داند و پیغمبر اکرم(ص) در بیست و سه سال عمرشان حکم ترور صادر نکردند و عالمان شیعه هم در این هزار و دویست سالی که بعد از امام زمان(عج) سکاندار ملت شیعه بودند هیچکدام حکم ترور ندادند، وقتی در زمان حضرت امام حسین بن علی(ع) کوفه دست دشمن بود، سفیرشان بنام مسلم بن عقیل را به کوفه فرستادند مسلم در خانه فردی بنام هانی بودند هانی بیمار شد و به مسلم گفت: ابن زیاد به دیدن من می‌آید شما در یک اتاق پنهان شو من ابن زیاد را کنار بسترم معطل می‌کنم، علامت که دادم بیا او را بکش، مسلم نیامد تا  ابن زیاد رفت، هانی گفت: چرا نیامدی تا او را بکشی؟ مسلم جواب داد: اسلام مانع ترور است. و من چون مسلمان هستم به این کار دست نمی‌زدم. و اما تروریست‌هایی که در دنیای اسلام به وجود آمدند، طبق مدارکی که خود خانم کلینتون نوشته، خودش و اوباما داعش را به وجود آورده اند، گفته اند پول سنگینی دادیم که اینها دست به ترور بزنند ما به نام مسلمان‌ها ترور را تبلیغ می کنیم تا آبروی دین اسلام را ببریم. طبق مطلبی که قبلاً بیان کرده ام، وقتی که دل کسی چه مسلمان یا غیر مسلمان از توحید و اخلاق خالی شود، او را با پول به هر جنایتی می توان جهت داد.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: ما چه کار باید انجام دهیم که نسل جوان را از این غده سرطانی نجات دهیم؟

استاد انصاریان: عرض کردم علمای دینی و اساتید دانشگاه با ابزارهای امروزی باید مرتب برای جوان‌ها مطالب اسلام که سرشار از محبت، عاطفه، برابری و برادری است را تبلیغ کنند تا در نسل جوان اثر ‌کند.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: و نقش دولت ها در این روند فرایند چگونه باید باشد؟

استاد انصاریان: دولت‌ها نگاهشان معطوف کمک به جانی ها و ظالم هاست، امیدی به آنها نیست. باید از آن اصولی که مرحوم امام خمینی رحمت الله علیه فرمودند پیروی کنیم علما و دانشمندان بیشتر باید در توده‌های مردم تبلیغ کنند، این اصول فطرت برادری، محبت و مودت می باشد، وقتی ما جامعه را عوض کنیم می توانیم دولت‌ها را هم عوض ‌کنیم.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: با توجه به فعالیت‌های علمی و معروفیت عرفانی جنابعالی، در خصوص کتاب جدید تفسیری شما درباره قرآن کریم اطلاعاتی را کسب کرده ام، این کتاب تفسیر، الآن به چه صورت است؟

استاد انصاریان: قبل از تفسیر، من 130جلد کتاب در موضوعات مختلف اسلامی و اجتماعی نوشته ام، بعد از آنها تفسیر را شروع کرده ام، این مجموعه تفسیر در حال حاضر به جزء بیست و هشتم رسیده و سه جلد هم چاپ شده است.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: علت آنچه که جنابعالی مبادرت فرمودید به تألیف تفسیر چیست؟ آنچه که تفسیرهای قبلی یک مقدار قدیمی شده یا به نظر جنابعالی هر دوره باید در خصوص قرآن کریم تفسیر جدید هم نوشته شود؟

استاد انصاریان: حتماً باید تفاسیر با توجه به وضع مردم و وضع جهان نوشته شود، لذا این تفسیر یک تفسیر مستقلی است و خودش براساس جریانات درون انسان، خانواده، جامعه و اوضاع جهان نوشته شده است.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: آیا جنابعالی اعتقاد دارید که مسلمانانی که پیرو جریانات مختلف مکاتب و فرقه‌های مختلفی هستند می‌توانند با همدیگر متحد شوند؟

استاد انصاریان: فقط با توحید و خلوص که قرآن تعلیم می‌دهد قابل متحد شدن هستند.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: بسیار سپاسگزاری می‌کنم حضرت استاد، در خاتمه این گفت و گوی ارزشمند چه توصیه ای به مسلمانان به ویژه جوانان اوکراین و سایر کشورها دارید؟

استاد انصاریان: با توجه به اینکه اسلام یک دین کامل و جامع است، و با عشقی که من به کل نسل جوان اسلام دارم، از آنها تقاضا می‌کنم گوهر اسلام را با آهن زنگ زده فرهنگ‌های گوناگون عوض نکنند. پیغمبر اکرم(ص) را با نیچه، با هگل، با لنین و با مکاتب ختم شده به ایسم غرب که اغلب آنها را صهیونیست پایه‌گذاری کرده عوض و بدل نکنند، این تجارت بسیار خسارت‌باری است.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: و بسیار خوشحال هستم باعث افتخار اینجانب شده است که با جنابعالی معاشرت داشتم. و پاسخ‌های جنابعالی کامل و جامع بود و به طور کافی جنابعالی به سؤالات من پاسخ دادید اگر جنابعالی فرمایشات دیگری دارید من خدمت شما هستم.

استاد انصاریان: یکی از مسائلی که من مشتاق آن هستم، این است که همه مسلمانان به دنبال قرآن بروند تا او را بفهمند، چون خودِ قرآن می‌گوید؛ تلاوت کنید، تلاوت یعنی خواندن، فهمیدن، عمل کردن به قرآن کریم، یا می فرماید؛ «وَ اَلشَّمْسِ وَ ضُحٰاهٰا ،وَ اَلْقَمَرِ إِذٰا تَلاٰهٰا» ﴿الشمس ، 1 و 2﴾، « تل» یعنی دنبال کردن، تلاوت یعنی قرآن را مقتدای خود قرار بدهیم و دنبالش برویم.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: بیان این آیات، بسیار مثال عالی است. سؤال آخر، این پیامها و همچنین تفسیرهایی که خداوند انسان را به عنوان خلیفه خود به وجود آورده است، حالا چگونه باید متوجه شویم که خداوند متعال انسان را به عنوان خلیفه به وجود آورده است.

استاد انصاریان: اگر منظور شما اینست که خودمان متوجه شویم خلیفه هستیم یا نه، باید بگویم؛  قرآن صفات خدا را بیان کرده، اگر ما هماهنگ با صفات خدا شویم دلیل بر این است که خلیفه بودنمان را تحقق داده ایم، ائمه شیعه(ع) یک دعایی به نام جوشن کبیر به ما یاد داده اند که هزار صفت از صفات خدا را در آن دعا بیان کرده، آن هزار صفت را اگر مطالعه کنید، کل انسانیت در آن هزار صفت برای ما بندگان خدا می‌تواند تجلی پیدا کند. نعوذبالله ما خدا نمی‌شویم ولی همرنگ خدا که میتوان شد. پیغمبر(ص) یک سفارش واجبی به امت خویش کرده است و آن «تخلقوا باخلاق الله، هذا علامت الخلیفه» می باشد.

خبرگزاری اوکرانیا العربیه: گفت وگوی بسیار سازنده، علمی و ارزشمندی بود، با توجه به اهمیت مطالب و نکات انسان سازی که ارائه شد، این گفت وگو با منظور بهره مندی بیشتر مخاطبین به زبان روسی و عربی نیز ترجمه و منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/


منبع : پایگاه عرفان

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین