کد خبر: 134602582
تاریخ انتشار: شنبه 15 مهر 1396
خانه » حواشی » ابنا » مکتب عاشورای حسینی جاودان خواهد ماند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
رئیس فدراسیون شیعیان آلمان:

مدیر مرکز اسلامی فرانکفورت گفت: شهادت امام حسین(ع) خونی تازه در رگ های جامعه اسلامی تزریق کرد و باعث شد نهال دین رسول خدا که توسط امویان رو به تحریف و نابودی بود، احیاء گردد.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ نماز جمعه این هفته در مسجد جامع امام علی(ع) مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت و به امامت حجت الاسلام والمسلمین محمود خلیل‌زاده اقامه گردید.

وی در خطبه نخست با اشاره به سلسله مباحث هفته گذشته پیرامون موضوع ضرورت شناخت و آگاهی از نگاه قرآن و با اشاره به آیه ۲۲ سوره مبارکه روم گفت: خدا در این آیه از آفرینش آسمان‌ها شامل آفرینش موجودات آسمانی و وضعیت گردش کرات، منظومه شمسی، وضعیت آفرینش خورشید و ماه و دیگر پدیده های آسمانی و همچنین آفرینش زمین که اعم از موجودات زمینی، طبیعت زمین ، چرخه غذایی و دیگر موضوعات مخلوقات در زمین است سخن می گوید و در ادامه آیه به موضوع اختلاف زبان و رنگ مردم می‌پردازد و همه آنها را از نشانه های خدای بزرگ معرفی می کند.

خلیل‌زاده با بیان این که داشتن زندگی اجتماعی برای انسانها یک ضرورت است گفت: اگر همه انسان ها از هر جهت مانند زبان و رنگ و جغرافیا و ... با هم یک شکل بودند، شناخت اجتماعی برای انسان ها مشکل یا ناممکن می شد. به عنوان مثال شناخت والدین نسبت به فرزند یا شناخت مجرم از بی گناه یا طلبکار از بدهکار یا دوست از دشمن یا سایر شناختهای مبتنی بر تفاوت های رنگی ، جغرافیایی ، زبانی و مانند آن غیر ممکن می شد. بنا بر این خدای متعال وجود این تفاوتها در خلقت را نشانه ای از نشانه های خویش معرفی می کند.

خطیب جمعه مسجد جامع امام علی(ع) در بخش دیگری از خطبه گفت: در پایان این آیه خدای متعال درک نقش آیه بودن این پدیده های متفاوت را از ویژگی‌های کسانی معرفی می‌کند که از نعمت علم بهره دارند و عالمانه به این پدیده ها می نگرند. خواه از طریق علوم فطری برای تحلیل پدیده ها بهره ببرند یا از راه علوم عقلی و تجربی استفاده کنند و خواه با فلسفه و متافیزیک یا علوم تجربی به سراغ درک و تحلیل پدیده های عالم بروند.

امام و مدیر مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت با اشاره به این که آدمی به میزان علوم مختلفی که می آموزد نسبت به پدیده های جهان شناخت روشن تر و دقیق تری به دست می آورد افزود: خدای متعال درک اسرار و حقایق جهان را ویژه عالمان می داند و این یک مسئله روشن است که به عنوان مثال یک متخصص مردم شناسی یا جامعه شناسی و یا روان شناسی نسبت به پدیده های عالم شناخت متفاوتی از یکدیگر خواهند داشت.

حجت الاسلام والمسلمین خلیل زاده با اشاره به آیه ۴۳ از سوره مبارکه عنکبوت افزود: از آنجا که سطوح عمیق پدیده های عقلانی برای همگان قابل درک نیست و از طرفی حقایقی وجود دارد که پروردگار بزرگ دانستن آنها را برای همه مردم ضروری می داند، برخی از این حقایق را به شکل مثل در قرآن مطرح می کند تا فهم سطحی و درک ابتدایی از آن حقایق را برای عموم مردم ممکن سازد، اما عمق آن مطالب را کسانی به خوبی درک می کنند که اهل آگاهی بوده و می تواند بر اساس آگاهی حقایقش را تعقل کنند.

رئیس فدراسیون شیعیان آلمان در خطبه دوم پس از اشاره به غیرانسانی و غیر اسلامی بودن مسئله عاشوراستیزی در برخی کشورها و محکوم نمودن چنین تحرکاتی گفت : واقعه عاشورا که منجر به شهادت مظلومانه امام حسین(ع) و یاران ایشان در کربلا شد تاثیرات بسیاری را در جامعه انسانی و اسلامی آن روزگار گذارد که این تأثیرات همچنان در جوامع انسانی و اسلامی از پس زمانها و مکانها به چشم می آید.

وی اذعان داشت: مهمترین تاثیر نهضت عاشورا در بیدار ساختن مردم بود چنانکه ترس مردم را از بین برد و آنان را آماده مقابله با ظلم نمود چرا که این اتفاق باعث شده بود یزید و حزب حاکم اموی در بالاترین سطح رسوایی قرار گیرند و هیچ گونه توجیهی برای ظلمها و جنایات خود نداشته باشند. حتی حاکمیت وقت برخی سخنرانان را اجیر کرد تا در منابر و تریبونهای عمومی و خصوصی مطالبی را در مذمت امام علی(ع) و اولاد ایشان و در مدح یزید و معاویه جعل کرده و انتشار دهند اما با بیداری مردم این توطئه خنثی شد. بریده شدن نفوذ دینی بنی امیه بر افکار مردم و جامعه اسلامی یکی از تأثیرات کربلا بود.

وی احیاء دین نبوی را از دیگر آثار حرکت امام حسین(ع) عنوان کرد و افزود: شهادت امام حسین(ع) خونی تازه در رگ های جامعه اسلامی تزریق کرد و باعث شد نهال دین رسول خدا که توسط امویان رو به تحریف و نابودی بود، احیاء گردد و این حرکت در ادامه نهضت نیز توسط خاندان پیامبر و در شرایط اسارت ادامه داشت و باعث تحول در قلوب مردمان گردید به گونه ای که وقتی گروهی از اسرای خاندان پیامبر را به سوی شام می بردند در میانه راه به منطقه تکریت رسیدند ، مسیحیان آن منطقه در کلیساها جمع شدند و به نشانه اندوه و همدردی در شهادت امام حسین(ع) ناقوس نواختند و نگذاشتند که سربازان اموی وارد شهر شوند.

امام و مدیر مرکز فرهنگ اسلامی فرانکفورت با اشاره به شرمساری گروه هایی از جامعه اسلامی پس از شهادت امام حسین(ع) که در پی کوتاهی از یاری امام در ایشان شکل گرفته بود گفت: حرکت امام حسین(ع) همانطور که خود بر پایه ارزشهای اخلاقی و انسانی شکل گرفته بود آن ارزشها را نیز در جوامع انسانی احیا کرده است و تبدیل به پایه مکتب الهی، انسانی و اخلاقی در جهان گردیده و این مکتب جاودانه خواهد بود.

............
پایان پیام/ ۲۱۸

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین