کد خبر: 134785449
تاریخ انتشار: یکشنبه 16 مهر 1396
خانه » حواشی » ابنا » آیت الله هاشمی رفسنجای جنگ را بسیار خوب مدیریت کرد/ شجاعت به معنای تندروی نیست
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
وزیر امور خارجه:

ظریف درباره شجاعت آیت الله هاشمی گفت: شجاعت همواره به معنای تندروی نیست و گاهی شجاعت به معنای آینده نگری است و می تواند به معنای ترجیح منافع ملی به جای منافع شخصی باشد.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ همایش «آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس»، ظهر و عصر امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری، محمدجواد ظریف و محسن هاشمی رفسنجانی در تالار قلم کتابخانۀ ملی ایران برگزار شد.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه بعدازظهر امروز در همایش ملی آیت الله هاشمی رفسنجانی و هشت سال دفاع مقدس با اشاره به اینکه بنده یک درس از رفتار آیت‌الله هاشمی در قبال جنگ آموختم اظهار داشت: شجاعت همواره به معنای تندروی نیست و گاهی شجاعت به معنای آینده نگری است و می تواند به معنای ترجیح منافع ملی به جای منافع شخصی باشد.

وی در این همایش که به همت انجمن اندیشه و قلم در کتابخانه ملی برگزار شد، ادامه داد: آیت الله هاشمی شخصی شجاع بود، ولی این شجاعت را در راه انقلاب و اسلام و منافع ملی خرج کرد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: با رصد رفتار سیاسی زندگی آیت الله هاشمی می توان این واقعیت را دید که ایشان همیشه آماده بودند خود را هزینه نظام و انقلاب کنند و بهترین نمونه آن پذیرش قطعنامه ٥٩٨ بود، آیت الله هاشمی در مورد این قطعنامه مسئولیت را پذیرفت تا امام ناگزیر ورود به این امر نشوند.

ظریف با طرح موضوع جنگ تحمیلی ایران در عرصه بین المللی بیان داشت: سیاه ترین موضوع در سازمان های بین المللی موضوع جنگ تحمیلی ایران است، حتی در موضوع فلسطین چند بار اسراییل را محکوم کردند، جنگ ما یکی از پرونده های سازمان ملل است که حتی یک اقدام مثبت در مورد آن در سازمان ملل مشاهده نمی شود.

وی افزود: ٧روز بعد از حمله عراق علیه ایران، سازمان ملل اولین قطعنامه خود را صادر کرد، در این قطعنامه حتی صحبتی از حمله نظامی هم نمی شود و تنها موضوع اختلاف مرزی ایران و عراق بیان می گردد، در این شرایط هیچ صحبتی از سلاح های نظامی نمی شود و پس از فتح خرمشهر خروج نیروهای نظامی از کشور ما بیان می شود.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اداره چنین جنگی در عین بی مسئولیتی سازمان ملل کار بسیاری دشواری است، خاطرنشان کرد: این جنگ با مدیریت امام راحل، مقام معظم رهبری و آیت الله هاشمی به موفقیت نزیک شد، زمانی که عراق بمب های شیمیایی بر ایران فرود آورد، بنده به سازمان ملل مراجعه کردم و این موضوع مطرح شد و پس از ارائه شش گزارش به شورای امنیت سازمان ملل شاهد بودیم حتی یک قطعنامه هم در این مورد صادر نشد.

ظریف ابراز داشت: اینکه در نبود تسلیحات نظامی و عدم حمایت بین المللی توانستیم جنگ را به جلو ببریم کار بزرگی بود، در دوران بحران شدید جنگ سرد برای مقابله با پیش روی های جمهوری اسلامی، ٥ عضو دائم سازمان ملل با هم متحد شدند که قطعنامه ٥٩٨ را بپذیرند، در این قطعنامه با همه خصومت هایی که با ایران داشتند آیت الله هاشمی بسیار خوب موضوع را مدیریت کردند.

وی ادامه داد: سخنانی که این روزها برخی در مورد مسئولین ایرانی می زنند را توجه نکنید، نوع برخورد شجاعانه ما با قطعنامه ٥٩٨ و جلوگیری از اولین تحریم شورای امنیت علیه ایران به خاطر تدابیر امام راحل و سران قوا بود، تفاوت مدیریت ما در برخورد با تحریم های شورای امنیت که در موضوع جنگ، تسخیر لانه جاسوسی و انرژی هسته ای رخ داد، باعث شد در سومین مرحله تحریم شورای امنیت یعنی موضوعات هسته ای به این تحریم تن بدهیم.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات، برای بررسی موضوع تجاوز به ایران که در سازمان ملل رخ داد، تصریح کرد: اگر مدیریت شجاعانه آیت الله هاشمی در این رابطه نبود، هیچ گاه نمی توانستیم برگه محکومیت صدام در جنگ علیه ایران را بگیریم.

ظریف تاکید کرد: شجاعت و فدا شدن برای نظام از جمله اقداماتی است که آیت الله هاشمی در راس کارهای خود انجام داد.

...............
پایان پیام/ 320

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین