کد خبر: 135410376
تاریخ انتشار: چهارشنبه 19 مهر 1396
خانه » اقتصادی » بازار خبر » نیمی از ذخایر نفت قابل برداشت کشور باقیمانده است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران گفت: بیش از ۵۵ درصد ذخایر نفت کشور هنوز برداشت نشده است.

به گزارش چی 24 به نقل از بازار خبر:
به گزارش بازار خبر  به نقل از شانا، کریم زبیدی در نشست بالادستی سومین کنگره نفت و نیرو، به بیان توضیحاتی درباره حجم ذخایر و ظرفیت‎های هیدروکربوری ایران پرداخت و بر ضرورت افزایش ضریب بازیافت به ویژه در مخازن نفتی کشور تاکید کرد.
 
وی گفت: ۱۸۴ میدان مشتمل بر ۳۹۰ مخزن در کشور وجود دارد که از این تعداد، ۱۷۱ مخزن توسعه یافته یا در حال توسعه است و ۲۰۹ مخزن هم توسعه نیافته است.
 
زبیدی میزان ذخایر نفت درجای کشور را بیش از ۷۱۲ میلیارد بشکه، ذخایر نفت باقیمانده قابل برداشت را بالغ بر ۱۰۱ میلیارد بشکه و متوسط ضریب بازیافت مخازن نفتی کشور را ۲۴,۶ درصد اعلام کرد و گفت: از این میزان ضریب بازیافت، تنها ۴.۴ درصد آن حاصل بکارگیری روش‎های ازدیاد برداشت است.
 
وی متوسط ضریب بازیافت مایعات و میعانات گازی را ۵۱ درصد و متوسط ضریب بازیافت گاز را نزدیک به ۷۰ درصد خواند و گفت: به این ترتیب، ضریب بازیافت کل هیدروکربور کشور، حدود ۴۰ درصد است.
 
زبیدی در ادامه درباره سازند آسماری توضیحاتی داد و با بیان این‎که ضریب بازیافت نفت در این سازند ۳۷ درصد است، افزود: عمده ذخایر نفت درجای ایران بالغ بر ۳۰۰ میلیارد بشکه در این سازند قرار دارد که در این میان، حدود ۵۰ میلیارد بشکه از ذخایر قابل برداشت میدان باقی مانده است.
 
وی به گروه بنگستان اشاره کرد و گفت: عمده مشکل ما در اینجاست که با وجود ۲۸۰ میلیارد بشکه نفت درجا، ضریب بازیافت نفت در آن کمتر از ۱۵ درصد است و ۳۳ میلیارد بشکه از ذخایر قابل برداشت این میدان باقی مانده؛ انتظار داریم با استفاده از روش های ازدیاد برداشت ضریب بازیافت افزایش یابد.
 
به گفته زبیدی، ذخیره نفت درجای سازند خامی نیز بالغ بر ۱۲۶,۵ میلیارد بشکه و ضریب بازیافت ۱۷.۱۵ درصد است.
 
مدیر برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت با بیان این‎که متوسط ضریب بازیافت قابل قبول برای میادین نفتی ۳۵ درصد است، ادامه داد: بنابراین ضریب بازیافت فعلی نفت در ایران با این رقم حدود ۱۰ درصد اختلاف دارد و این ۱۰ درصد، در حکم افزایش ۷۰ میلیارد بشکه‎‏ای ذخایر قابل برداشت نفت کشورمان خواهد بود.
 
به گفته وی، با استفاده از روش‎های EOR و IOR می توان ضریب بازیافت نفت را بین ۵ تا ۱۵ درصد افزایش داد.
 
زبیدی به شرکت‎های متقاضی توسعه میادین ایران توصیه کرد، برای افزایش ضریب بازیافت نفت، ترکیبی از روش‎های ازدیاد برداشت را مدنظر قرار دهند و صرفا به یک روش اکتفا نکنند.
 
 انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین