کد خبر: 135701448
تاریخ انتشار: جمعه 21 مهر 1396
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
براساس نتایج یک مطالعه؛

ارومیه- ایرنا- بخش آب و فاضلاب از بخش های مورد توجه دولت دکتر روحانی بوده که در همین راستا بنا به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی، در حال حاضر 34 طرح زیربنایی این شرکت در شهرستان های مختلف استان اجرا می شود که ارزش این طرح ها بیش از 11 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش چی 24 به نقل از ایرنا:

توسعه بخش آب و فاضلاب که از بخش های زیربنایی و اساسی در مسیر توسعه کشور و مناطق مختلف برخوردار است، در سال های اخیر مورد توجه جدی دولت یازدهم قرار گرفته که با توجه به این امر روند رو به رشدی را در این بخش در استان های مختلف به ویژه آذربایجان غربی شاهد بوده ایم.
در چهار سال فعالیت دولت یازدهم شهروندان برخوردار از آب سالم و بهداشتی و تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی به حدود 100 درصد رسیده و اعطای انشعاب در این شرکت به روز شده است.
در بخش فاضلاب نیز ظرفیت تصفیه فاضلاب قابل توجهی به ظرفیت تصفیه خانه های آذربایجان غربی اضافه شده و در حالی که تا پیش از دولت یازدهم این ظرفیت 73 میلیون متر مکعب در سال بوده، این رقم در پایان دولت یازدهم 37 میلیون مترمکعب اضافه شده و به 110 میلیون مترمکعب رسیده است.
با وجود این همه تلاش ها بازهم فعالیت در مسیر توسعه این بخش با سرعت روزافزون ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص گفت: 34 طرح زیربنایی با همراهی بخش خصوصی و دولتی در استان در دست اجراست.
رسول اکبری افزود: اعتبارات این طرح ها از محل اعتبارات ملی، ملی استانی شده، احیای دریاچه ارومیه، مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان، مساکن مهر و اعتبارات استانی است که نشان دهنده جایگاه حوزه آب و فاضلاب در همه بخش های مرتبط است.
وی اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی این طرح ها در مجموه 76 درصد است و از سال آینده به ترتیب طرح های اجرایی به بهره برداری می رسد.
وی اظهار کرد: با اتمام کامل این طرح ها ظرفیت تامین آب استان از 9.4 مترمکعب در ثانیه به 12 مترمکعب در ثانیه و شاخص بهره مندی از شبکه جمع آوری و تصفیه بهداشتی فاضلاب از 63 درصد به 75 درصد افزایش می یابد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به اینکه نزدیک 100 درصد شهروندان استان تحت پوشش این شرکت هستند، همه فعالیت ها به بهبود کیفیت در این بخش و افزایش ظرفیت تامین آب مربوط می شود.
اکبری در خصوص مهمترین طرح های احداثی شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی گفت: تصفیه خانه آب مهاباد با سرمایه گذاری 430 میلیارد ریالی بخش خصوصی، برج آبگیر و تاسیسات آبرسانی مهاباد با اعتبار 300 میلیارد ریالی، تصفیه خانه آب سلماس با سرمایه گذاری 380 میلیارد ریالی بخش خصوصی، خط انتقال آب خام سلماس به طول 29 کیلومتر با اعتبار 200 میلیارد ریالی، سامانه فاضلاب قره ضیاء الدین و 100 کیلومتر شبکه جمع آوری این سامانه، سامانه فاضلاب سردشت با اعتبارات 300 میلیارد ریالی و تصفیه خانه آب سردشت با اعتبار 500 میلیارد ریالی از جمله این طرح ها به شمار می رود.
وی افزود: شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی پیشرو در استفاده از طرح های سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان است که در این قالب تصفیه خانه آب مهاباد و سلماس و سامانه فاضلاب قره ضیاء الدین به اجرا در می آید.
وی اضافه کرد: در این روش که به B.O.T مشهور است، سرمایه گذار اعتبار لازم برای اجرای طرح را تامین می کند و به مدت معلومی نیز از آن بهره برداری کرده و درآمدهای حاصل از این طرح را دریافت می کند.
به گزارش ایرنا، شرکت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی به بیش از 2 میلیون و 100 هزار نفر از شهروندان استان خدمات آب آشامیدنی ارائه می کند و میزان خدمت رسانی این شرکت به 100 درصد جمعیت شهری استان رسیده است.
8137/2093 ** خبرنگار: سیده فاطمه سجادی ** انتشاردهنده: صابر چهرقانی

انتهای پیام /*

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین