کد خبر: 135748222
تاریخ انتشار: جمعه 21 مهر 1396
خانه » حواشی » ابنا » بارداک اوغلو: باید جلوی تفرقه را بگیریم/ راشد: علمای جهان اسلام وظیفه سنگینی دارند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
دیداری تقریبی در استانبول؛

مدیرکل سابق اروپا آمریکای مجمع جهانی اهل بیت(ع) با رئیس سابق سازمان دیانت ترکیه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش چی 24 به نقل از ابنا:

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ «عبدالرضا راشد» وابسته فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول روز جمعه با حضور در مرکز تحقیقاتی قرآن کریم ترکیه، با پروفسور «علی بارداک اوغلو» رئیس این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با ابراز خرسندی از دیدار با پروفسور علی بارداک اوغلو رئیس اسبق سازمان دیانت ترکیه با اشاره به ضرورت وحدت امت اسلامی با تاسی به آموزه های قرآن گفت: جهان اسلام امروز با آلام بسیار زیادی مواجه است و اختلافات درونی و اقدامات گروه‌های تکفیری و از طرفی دیگر تلاش های دشمنان اسلام، ضربات مهلکی را بر امت اسلامی وارد کرده است و در این برهه زمانی نخبگان جهان اسلام وظیفه سنگینی را بر عهده دارند.

در این دیدار پروفسور علی بارداک اوغلو هم ضمن تایید وضعیت اسف بار جهان اسلام بر بازگشت به آموزه های قرآنی و سنت نبوی(ص) تاکید کرده و افزود: دین اسلام، دین برادری، صلح، اخوت و احترام می باشد و مسلمانان از گذشته در هر جایی که بودند، هم در میان خویش و هم در بین پیروان سایر ادیان همزیستی مسالمت آمیز داشته و مشکلات امروزی را نداشتند.

رئیس اسبق سازمان دیانت همچنین ضمن تصریح به عداوت دشمنان جهان اسلام و امپریالیسم جهانی ، مشکل اصلی را متوجه جهان اسلام دانست و گفت: درست است دشمنان جهان اسلام از گذشته عداوت و دشمنی با دنیای اسلام دارند لیکن به نظر می رسد مسئله حیاتی در مشکلات فعلی، متوجه خود مسلمانان باشد. ما مسلمانان نباید تن به اختلافات بدهیم و باید جلوی تفرقه در جهان اسلام را بگیریم و همدیگر را تکفیر نکنیم. قرآن کریم و وجود مقدس نبی مکرم اسلام و کعبه که همه مسلمانان به آنها ایمان دارند، همگی به وحدت و انسجام دلالت می نمایند.

وی همچنین بر نقش علمای جهان اسلام، مخصوصا عالمان دینی و فرهنگی دو کشور ایران و ترکیه تاکید کرده و تلاش های علما را برای ارائه راه حل های عملی برای از بین بردن اختلافات درونی بین جهان اسلام خواستار شد.

رئیس مرکز تحقیقاتی قران ترکیه همچنین ضمن تمجید از مشی اعتدالی سازمان دیانت ترکیه و سازمان و مجامع اصلی تقریبی جمهوری اسلامی ایران بر استمرار اینگونه رفتارها تاکید و اظهار داشت: گروه‌های غیردولتی و کوچک هم هستند که علاقمند به رفتارهای تند و افراطی در هر دو طرف هست که باید مجال به آنها داده نشود و البته تقویت و استمرار همکاری های سازمان دیانت ترکیه و مجمعی چون تقریب مذاهب اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خود می تواند در عقیم ساختن فعالیت های تخریبی گروههای دیگر بسیار موثر واقع شود.

وی در پایان گزارشی از فعالیت‌های مرکز تحقیقاتی قرآنی هم ارائه داده و همکاری بین این مرکز و وابستگی فرهنگی را خواستار شد.

.................
پایان پیام/ ۲۱۸

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین