کد خبر: 144639523
تاریخ انتشار: سه شنبه 07 آذر 1396
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » در ابتدای درس خارج امروز مطرح شد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

معظم له یا اشاره به آغاز امامت حضرت صاحب العصر و الزمان (عج الله تعالی) و تبریک این روز خجسته ببان داشتند: شیعه در میان سایر فرق اسلامی به عنوان امامیه شناخته می شود و شیعه برای این امر بسیار اهمیت قائل است.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی» امروز در ابتدای درس خارج فقه با اشاره به آغاز امامت حضرت صاحب العصر و الزمان (عج) و تبریک این روز خجسته درباره اهمیت مسئله امامت فرمود: شیعه در میان سایر فرق اسلامی به عنوان امامیه شناخته می‌شود و شیعه برای این امر بسیار اهمیت قائل است چرا که رسول گرامی اسلام فرمودند: من مات ولم يعرف إمام زمانه، مات ميتة جاهلية. این حدیث از عامه و خاصه نقل شده است؛ هر كس بميرد در حالى كه امام زمانش را نشناسد به مرگ جاهلى از دنيا رفته است. کسی که مرگش  مرگ جاهلی باشد زندگی او نیز زندگی جاهلیت خواهد بود چرا که مرگ هر شخص با زندگی او در ارتباط تنگاتنگ است، از این جهت مسئله امامت در نزد شیعه بسیار مهم است و شیعه برای امامت پنج شأن و سمت بر اساس آیات و روایات و دلایل بسیار برای امامان معصوم قائل هستند.

اول: مسئله محبت و مودت ذی القربی؛ که این محبت تاثیر بسیاری زیادی در شناخت اهل بیت دارد و افرادی همانند میثم تمار ، کمیل بن زیاد و ... با اهداء جان و خون خویش آن محبت را حفظ کردن.

دوم: هدایت؛ شیعه هدایت و راهنمایی را برای اهل بیت می‌داند، مسائل ما مانند حنبلی، مالکی، حنفی و شافعی نیست آنها فقه شان را از این افراد گرفته‌اند ولی ما فقه خودمان را از اهل بیت گرفته‌ایم این یک تفاوت بسیار عمیق و اصیل در اخذ احکام و هدایت است.

سوم: حکومت؛ در نزد شیعه متعلق به اهل بیت است چرا که حکومت‌ها در سرنوشت افراد بسیار مؤثرند، سرنوشت سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و.. از این جهت خداوند متعال قبل از خلقت انسان حاکم و رهبر را آفریده و به همین ترتیب این امر تداوم و استمرار داشته و این مسیر از طریق پیامبران به امامان معصوم و در زمان غیبت این مهم به فقها سپرده شده است و در نزد شیعه مسئله حکومت یک امر مقدس و الهی شمرده می‌شود.

چهارم: ائمه هدی بر اساس روایات واسطه فیض از جانب پروردگار به سوی انسان هستند. دعای بندگان به وجود مقدس امام اجابت می شود و بارش باران، رویش گیاهان و... همه به طفیل وجود امام است که به وجود می‌آید.

پنجم: ارتباط و تقرب شدید امام با پروردگار هستی بخش که بواسطه این تقرب دعای امام مستجاب و دارای مقام شفاعت در نزد خداوند متعال هستند.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین