کد خبر: 145033816
تاریخ انتشار: پنجشنبه 09 آذر 1396
خانه » حواشی » حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی » استکبارستیزی یکی از اصول اساسی خط امام خمینی(ره) بود/ لزوم ایجاد مرکزی برای سنجش عقل و بصیرت افراد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

معظم له با اشاره به اهمیت مساله مهندسی در اسلام اظهار کردند: مساله مهندسی، یک مساله بسیار مهمی است و خداوند این جهان را براساس مهندسی ساخته است، خدا از طریق خلق عالم هستی حکمتش را به ما نشان دادند.

به گزارش چی 24 به نقل از حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:

 حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی»: امام خمینی(ره) به جنگ استکبار رفت و استکبارستیزی یکی از اصول اساسی خط ایشان بود.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی» با اشاره به اهمیت مساله مهندسی در اسلام اظهار کردند: مساله مهندسی، یک مساله بسیار مهمی است و خداوند این جهان را براساس مهندسی ساخته است، خدا از طریق خلق عالم هستی حکمتش را به ما نشان دادند.

ایشان  ادامه دادند: برای شناخت خداوند باید به آسمان‌ها نگاه کرد، در آسمان میلیارد‌ها ستاره وجود دارد که این ستاره‌ها با یکدیگر در حجم، جرم و سرعت تفاوت دارند، اما این ستاره‌ها به صورت بسیار منظمی چیده شدند، انسان با مشاهده آسمان و ستاره‌ها حکمت خداوند را می‌شناسد، او هر چه بیشتر با مهندسی خلقت آشنا شود، در خدا‌شناسی موفق‌تر خواهد بود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزودند: شغل مهندسی، شغلی شریف و یک نوع سازندگی است، انبیاء هم انسان‌ها را می‌ساختند و انسان هم باید جامعه را بسازد، یکی از اصول انسان سازی توسط انبیاء علم بود، خداوند ۸۰ بار در قرآن از علم و عالم تمجید کرده است و علم، اصل و ریشه هر خوبی است، ریشه اصلی عقب ماندگی‌ها هم جهل است، انسان باید از ابتدا تا انتهای زندگی خود به دنبال علم آموزی باشد و فراگیری علم بر هر مرد و زنی واجب است.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی» با اشاره به اهمیت عقل در اسلام اظهار کردند: اصل دوم سازندگی انسان‌ها توسط انبیاء عقل بود، عقل با علم متفاوت است و عقل را می‌توان درک صحیح و تشخیص حق از باطل معرفی کرد، بسیاری از افراد علم داشتند، ولی عاقل نبودند، اسلام بسیار بر داشتن عقل تاکید کرده و در قرآن هم از عقل تمجید شده است.

معظم له همچنین ادامه دادند: در جلد اول اصول کافی روایتی از امام صادق(ع) نقل شده به این مضمون که عقل و جهل را با لشکریانش بشناسید، این دو هر کدام زمانی که خیمه‌ای برپا کنند، ۷۵ واحد سپاه دارند، براساس این روایت شناخت عقل، جهل و سپاهیان این دو اهمیت زیادی دارد، به عنوان مثال جهاد از جنود عقل است، امام خمینی(ره) هم کتابی به نام جنود عقل و جهل را نوشتند.

استاد برجسته حوزه علمیه افزودند: تشکیلاتی برای تشخیص مراتب علمی افراد از طریق امتحانات داریم، ولی چنین تشکیلاتی برای سنجش عقل افراد را نداریم، درست کردن چنین تشکیلاتی هم سخت است، چون مربوط به عملکرد اشخاص است، اگر بسیج مهندسین بتواند مرکزی را درست کند که مراتب عقل و بصیرت افراد را بسنجد، کار بزرگی کرده است، شاید در آخرالزمان که علم پیشرفت کرد، امکان تأسیس چنین مرکزی به وجود بیاید.

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی» داشتن ایمان را برای افراد ضروری دانسته و تصریح کردند: علم و عقل اگر بدون ایمان به خدا و پیامبر(ص) باشد، فایده‌ای ندارد، ایمان به خدا مهم است و خداوند به کسانی که علم و ایمان را توامان دارند، درجات بالایی می‌دهد، مساله ایمان و عقیده از دل انسان سرچشمه می‌گیرد.

معظم له ادامه دادند: براساس آیات قرآن اگر انسان تقوا داشته باشد، خداوند به او قدرت تشخیص را می‌دهد، تقوا و تعهد خیلی مهم است و خداوند ۳۲۷ بار در قرآن از تقوا تمجید کرده است و در هر شغل و مسؤولیتی تقوا تأثیر دارد، در این زمان هم تعهد انقلابی مهم است و انسان باید اهل شناخت زمانه، نقشه‌های دشمن و قدرت دوستان باشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزودند: افراد باید کتاب صحیفه نور امام خمینی(ره) را مطالعه کنند، در این کتاب ۲۲ جلدی تمام بیانات ایشان گردآوری شده است. امام خمینی(ره) در تمام دنیا تحول به وجود آورد و مستکبران را سراسیمه کرد و در دل محرومان امید به وجود آورد.

ایشان در پایان خاطرنشان کردند: امام خمینی(ره) به جنگ استکبار رفت و استکبارستیزی یکی از اصول اساسی خط ایشان بود، باید در برابر استکبار ایستادگی کنیم و هیچ وقت نباید به فکر سازش با مستکربین باشیم، امام خمینی(ره) خودباختگی در برابر غرب را از بین برد، اصل علوم از اسلام است، ولی غرب جلوی پیشرفت مسلمانان را گرفت تا بر آن‌ها تسلط داشته باشد.

محمود ایلخان در دیدار اعضای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی«مد ظله العالی» با اشاره به ویژگی‌های خاص اعضای این سازمان اظهار کرد: سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری یکی از اقشار سازمان بسیج است، فرق این قشر با اقشار دیگر بسیج در این است که اعضای سازمان بسیج مهندسین، همگی مهندسین دارای مدرک لیسانس به بالا هستند.

وی ادامه داد: اعضای سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری با داشتن یک نگاه بسیجی در این سازمان سازماندهی شدند و در گروه‌های مختلفی همچون شهرسازی و حمل و نقل در سازمان بسیج فعالیت می‌کنند، اعضای این سازمان در بسیج علاوه بر مسائل معرفتی، بحث‌های روز را هم دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری افزود: اعضای این سازمان در حلقه‌های صالحین سازماندهی شدند، یک اردوی آموزشی برای سرگروه‌های حلقه‌های صالحین در شهر قم در حال برگزاری است و اعضای بسیج مهندسین در این اردو علاوه بر بحث‌های معرفتی و دینی، مسائل علمی و معماری را هم دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج مهندسی عمران و معماری تصریح کرد: اعضای این سازمان هر کدام علاوه بر عضویت در بسیج به کاری مشغول هستند، در میان بسیجیان مهندس افرادی همچون استادان دانشگاه و کارمندان دولتی و بخش خصوصی را داریم.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین