کد خبر: 145608837
تاریخ انتشار: یکشنبه 12 آذر 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » دست وزارت نفت در آمار ۱۰۰ روزه خالی بود؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: این سوال مطرح هست که آیا دست وزارت نفت خالی بود که آمار ۴ سال گذشته را به عنوان عملکرد ۱۰۰ روزه بیان کرده است؟

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ، رئیس جمهوری در روزهای اخیر اقدام به ارائه گزارش ۱۰۰ روزه اول دولت دوازدهم کرد. پس از ارائه گزارش رئیس جمهوری، دولت در پایگاه های اطلاع رسانی رسمی خود اقدام به انتشار آماری از عملکرد وزارتخانه ها با عنوان دستاوردهای ۱۰۰ روزه کرده است.

یکی از این آمار ارائه شده که به صورت اینفوگرافیک عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت را نشان می دهد، بدین صورت است.

در این اینفوگرافیک یکی از دستاوردها که به عنوان عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت اعلام شده مربوط به افزایش ظرفیت بنزین یورو ۴ از ۳.۳ میلیون لیتر در مرداد سال ۹۲ به ۲۶.۳ میلیون لیتر در شهریور ۹۶ است. اولین نکته در خصوص زمان ارائه آمار است که افزایش ظرفیت ها از سال ۹۲ تا ۹۶، عملکرد ۴ ساله وزارت نفت آن هم بیشتر در دولت یازدهم است و نه عملکرد ۱۰۰ روزه در دولت دوازدهم؛ همچنین با توجه به برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دولت دوازدهم در تاریخ ۱۴ مردادماه امسال، ۱۰۰ روز ابتدایی دولت دوازدهم از میانه مرداد تا روزهای پایانی آبان ماه است و مشخص نیست ارائه آمار تا پایان شهریور ۹۶ چه ارتباطی با عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت دارد.

نکته دوم این است که تولید بنزین یورو ۴ در سال ۹۵ یعنی در دولت یازدهم به ۲۶ میلیون لیتر در روز رسیده بود و ارائه این رقم به عنوان عملکرد ۱۰۰ روزه وزارت نفت بسیار عجیب به نظر می رسد.

یکی دیگر از عملکردهای ۱۰۰ روزه وزارت نفت، رسیدن میزان تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب در روز اعلام شده است. این درحالی است که رئیس جمهوری ۲۷ فروردین ماه ۹۶ یعنی در ماههای پایانی دولت یازدهم اعلام کرد که تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به ۵۷۵ میلیون مترمکعب رسیده است و باز هم شاهد هستیم که عملکرد ۴ ساله دولت یازدهم در آمار عملکرد ۱۰۰ روز اول دولت دوازدهم ذکر شده است.

از دیگر عملکردهای ۱۰۰ روزه وزارت نفت بهره مندی ۷۵ درصدی خانوارهای روستایی از نعمت گاز طبیعی اعلام شده است. یعنی تا تاریخ ۲۲ آبان ماه سال جاری ۷۵ درصد روستاییان  کشور از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده اند. در این خصوص تنها ابهامی که وجود دارد این است که سعید مؤمنی مدیر گازرسانی شرکت ملی گاز دوم مهرماه سال جاری میزان بهره مندی روستاییان از نعمت گاز طبیعی را ۷۲ درصد اعلام کرده بود که افزایش ۳ درصدی ضریب بهره مندی خانوارهای روستایی از نعمت گاز طبیعی در کمتر از دوماه، رشدی بسیار جالب و آماری قابل توجه است.

در این اینفوگرافیک، دیگر دستاورد وزارت نفت در ۱۰۰ روز ابتدایی دولت دوازدهم رسیدن میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی به ۲.۷ میلیون بشکه در روز اعلام شده که اگرچه فروش نفت و میعانات گازی به صورت خام، سهم قابل توجهی در تأمین بودجه جاری و سرمایه ای کشور دارد و وزیر نفت معتقد است که افزایش سهم ایران در فروش نفت خام در بازار جهانی بسیار جائز اهمیت است، اما رشد خام فروشی در زمانی که امکان افزایش ظرفیت های پالایشی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر وجود دارد، دستاورد مقبولی نیست.

از سوی دیگر، در میانه سال ۹۵ یعنی چهارمین سال فعالیت دولت یازدهم، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به ۲.۷ میلیون بشکه در روز رسیده بود و این نشان می دهد بازاریابی و یا سهم گیری جدیدی از بازار جهانی نفت در ۱۰۰ روز نخست دولت دوازدهم صورت نگرفته و تنها شاهد حفظ بازارهای صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران بوده ایم که این موضوع دستاورد قابل دفاعی برای وزارت نفت نیست.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین