کد خبر: 145802438
تاریخ انتشار: دوشنبه 13 آذر 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » برای از بین بردن فساد اقتصادی باید نظام بانکی اصلاح شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: رئیس پدافند غیرعامل گفت: دولت باید بداند با امضای قرارداد FATF، اشراف اطلاعاتی دشمن بر ما صددرصد می شود.

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل در همایش تبیین ابعاد تهاجم اقتصادی علیه ملت ایران که صبح امروز(دوشنبه 13 آذر) در دانشگاه امام حسین(ع) برگزار شد، اظهار کرد: در برنامه پنج‌ساله ما اثری از مقاومت و اقتصاد مقاومتی نیست و هم سویی با اقتصاد جهانی دیده نمی‌شود که این نشان از عدم درک درست از مفهوم جنگ اقتصادی دارد.
رئیس پدافند غیرعامل  اذعان داشت: مقام معظم رهبری جنگ اقتصادی را دیدند و با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی راه مقابله با آن را نشان دادند، اما متاسفانه برخی‌ها به آن بی‌توجه هستند.
وی تأکید کرد: مسئولان و نخبگان باید درباره جنگ اقتصادی به یک اجماع برسند، چرا که اگر این گونه نشود در تصمیم‌گیری‌ها و رویکردها اشتباه حرکت می‌کنیم.
دانشگاه‌ها به دلیل عقب ماندگی، در علوم اقتصادی جا مانده‌اند
سردار جلالی با بیان اینکه در جنگ اقتصادی دو استراتژی وجود دارد، گفت: دانشگاه‌های ما به دلیل عقب ماندگی در علوم اقتصادی جا مانده‌اند. انتظار ما از دانشگاه‌ها این است که به موضوع جنگ اقتصادی وارد شوند و سناریوهای دفاع ‌ و هجوم را تبیین کنند. ما‌ باید تعریف جدیدی از جنگ در اقتصاد را ایجاد کنیم، زمانی که قرارداد FATF امضا شد نیروهای انقلاب همه فریاد زدند که این ابزار جنگ اقتصادی است در گذشته جنگ اقتصادی با نیروی نظامی بود؛ یعنی نیروی نظامی وارد می‌شد ولی هدف اماکن اقتصادی بود؛ اما امروز این جنگ تغییر کرده، در جنگ امروز نتیجه جنگ اقتصادی، سیاسی خواهد بود؛ اما ابزار و هدف اقتصادی است.
رئیس پدافند غیرعامل گفت: جنگ اقتصادی مولفه‌های مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین‌های آن اشراف اطلاعاتی و پایش آن است. بُعد دیگر جنگ اقتصادی روابط بین‌الملل است و اکثر سفرهای خارجی کشورها در این زمینه است.
سردار جلالی در ادامه تأکید کرد: افزون بر اشراف اطلاعاتی، تحریم هم از دیگر ابزارهای جنگ اقتصادی است که نمونه بارز آن قانون کاتسا است. تحریم کاتسا ناظر بر این موضوع است که جهت تحریم‌ها از دولت به سمت شرکت‌ها و افراد بازگشته است.
دانشگاه‌ها به موضوع جنگ اقتصادی وارد شوند
وی افزود: دولت در حال حاضر قراردادهایی چون پالمو و FATF را امضا کرد، اما باید بداند که این کار موجب می‌شود اشراف اطلاعاتی دشمن بر ما صددرصد شود. ما باید مفهوم جنگ اقتصادی را متوجه شویم و یک طرح دفاعی اقتصادی برای آن ایجاد کنیم. ما باید از محل‌هایی که آسیب‌پذیر هستیم و دشمن بر آن تمرکز کرده خارج شویم، در کنار این موضوع باید چند اقدام داخلی نیز انجام دهیم که یکی از آنها مقابله با تحریم‌های داخلی است ما باید فساد اقتصادی را از بین ببریم تا بتوانیم با جنگ اقتصادی مقابله کنیم افزون بر این کار، باید نظام بانکی را نیز اصلاح کنیم.
باید تحریم‌های آگاهانه علیه کالاهای خارجی ایجاد کنیم
رئیس پدافند غیرعامل گفت: در این حوزه باید به داخل کشور نگاه کنیم و نباید به خارج از کشور توجه کنیم، چرا که طرح‌های خارجی برای بر هم زدن اقتصاد ایران است ما باید یک سری تحریم‌های آگاهانه را علیه کالاهای خارجی ایجاد کنیم و در مواردی که تحریم هستیم نگاه را به داخل کشور برگردانیم گواه این موضوع برنامه موشکی است که ما در این حوزه توانستیم با تلاش و پشت کار، خود را بسازیم و باید در سایر حوزه ها به آن توجه کنیم.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین