کد خبر: 147133377
تاریخ انتشار: دوشنبه 20 آذر 1396
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح: فضای مجازی یک تهدید بزرگ و در عین حال یک فرصت است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اهمیت فضای مجازی اظهار داشت: امروز ما با اموری مواجهیم که همه مسائلی که 14 قرن علما در مورد نماز انجام داده اند، در مقابل آن رنگ می بازد و آن فضای مجازی است؛ فضای مجازی یک فرصت و تهدید است؛ اما به نظر می رسد مسائل سلبی و تهدیدات در مورد نماز در فضای مجازی بسیار بیش از فرصت های آن است. امروز فضای مجازی جایگزین انواع بازی های سنتی، تعلیم و آموزش مسائل دینی و نظایر آن شده است. لذا با وجود آن، جایی برای فعالیت های دیگر نگذاشته است.

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جمعي از طلاب و اساتيد مرکز تخصصي نماز، ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع دغدغه مندان امر مهم نماز، به زحمات مخلصانه حجت الاسلام قرائتي در خصوص نماز اشاره کرد و افزود: خداوند متعال به قدري به نماز بها داده است که نماز، علامت دين به شمار مي رود و در جامعه، نماد دين داري تلقي مي شود.

علامه محمد تقي مصباح يزدي، با اشاره به اهتمام علما در خصوص تبيين نماز و اسرار آن اظهار داشت: احيا کردن همين کتاب‌ها و مطالب نيز خود نقش مؤثري در احياي نماز خواهد داشت. اما بايد توجه داشت که اين کار، هر چند لازم است، اما هرگز کافي نيست.
آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اهميت فضاي مجازي اظهار داشت: امروز ما با مسائلي مواجهيم که همه مسائلي که 14 قرن علما در مورد نماز انجام داده اند، در مقابل آن رنگ مي بازد و آن فضاي مجازي است؛ فضاي مجازي يک فرصت و تهديد است؛ اما به نظر مي رسد مسائل سلبي و تهديدات در مورد نماز در فضاي مجازي بسيار بيش از فرصت هاي آن است. امروز فضاي مجازي جايگزين انواع بازي هاي سنتي، تعليم و آموزش مسائل ديني و نظاير آن شده است. لذا با وجود آن، جايي براي فعاليت هاي ديگر نگذاشته است.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: در گذشته کودکان وقتي رفتار پدر و مادر را مي ديدند، تحت تأثير قرار مي گرفتند. بنده بعد از بيش از 80 سال هنوز متأثر از قرآن خواندن پدرم و حتي لحن نماز وي هستم؛ يعني بعد از نزديک به 80 سال هنوز اثرش موجود است؛ در گذشته کودکان تقليد از بزرگتر‌ها را دوست داشتند، اما امروز اين فضاي مجازي و ابزار دسترسي به آن، جاي آن‌ها را گرفته است و بچه‌ها دوست دارند بسياري از اوقات خود را با آن سپري کنند و ميل چنداني به الگو گرفتن از والدين ندارند. لذا امروز تنها استفاده از روش هاي گذشتگان و کتاب هاي آن ها، تأثير چنداني نخواهد داشت.

وي با اشاره به اين که بايد راهکارهايي جديد براي جذب و بازگشت افراد به فطرت ايجاد کرد، اظهار داشت: حتي امروزه با وجود جذابيت فضاي مجازي براي نوجوان، نمي توان با تشويق، چندان جذابيتي براي او ايجاد کرد.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين که پديده هاي دنيا، دو رو دارد و همين تهديد مي تواند به فرصت تبديل شود، اظهار داشت: بايد راه هايي که مي تواند نسل هاي مختلف را به نماز دعوت کند، يافت. بايد توجه داشت حرکت جامعه، هم در بعد ترقي و هم در بعد سقوط، سريع‌تر شده است؛ لذا زمينه براي رشد سريع‌تر نيز به وسيله عوامل و وسايل موجود فراهم است.
استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: اگر عوامل رشد جامعه به خوبي شناخته شود و برنامه ريزي مناسبي صورت بگيرد، جامعه به سرعت مي تواند رشد کند که در گذشته هرگز چنين چيزي امکان نداشت و در عين حال، نقطه مقابل آن هم ممکن خواهد بود؛ يعني اگر دشمنان براي سقوط جامعه برنامه ريزي و آن را اجرا کنند، سقوط به سرعت صورت مي گيرد. از اين جهت بايد بتوانيم از این زمینه براي رشد استفاده کنيم.
وي با اشاره به اين که حکمت الهي اقتضا دارد که همواره زمينه و فرصت رشد و سقوط به صورت متعادل وجود داشته باشد، افزود: بايد ما از سرعت حرکت جامعه بهره برداري کنیم تا هم از لحاظ کميت، افراد بيشتري جذب شوند و هم از لحاظ کيفيت، افراد با نماز به مراتب عالي تري برسند.
وي خاطر نشان کرد: اين که گفته مي شود بچه هاي امروز باهوش‌تر هستند، نشان دهنده سرعت بيشتر جامعه و رشد سريع‌تر آن است؛ لذا بايد عوامل رشد را شناخته و از آن استفاده کرد؛ پس فضاي مجازي از سويي پديده اي شوم است و از سوي ديگر مي توان از آن بالاترين بهره برداري را کرد.
آيت الله مصباح يزدي افزود: در عین لزوم حفظ شيوه‌های گذشته و تبيين آنها براي مردم، نمي توانيم به همان‌ها اکتفا کنيم؛ بلکه بايد با سرعت هم ميراث گذشتگان را به مردم برسانيم و هم راه هاي ديگري را که بتواند در مقابل عوامل فساد مقاومت کند طراحي کنيم.
وي خطاب به حاضران جلسه اظهار داشت: کار شما، کار جديدي است و زحمت دارد و نبايد مشکلات مسير، شما را از تصميم خود منصرف سازد.
آيت الله مصباح ادامه داد: با صرف امر و نهي به کودک و نوجوان نمي توان انتظار داشت که تهديدها از بين برود؛ بلکه بايد راه هاي ايجابي و سلبي متعددي طراحي شود.
استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به پايين بودن کيفيت برخي نمازها اظهار داشت: متأسفانه اکثريت متدينين و نمازخوان ها، در هنگام نماز به آنچه انجام مي دهند توجه کافي ندارند! در اين زمينه نيز بايد راهکارهاي روانشناسانه متناسب همراه با آگاهي بخشي صورت گيرد تا کيفيت نمازها بهتر شود.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) با اشاره به نقل قولي از آيت الله قاضي خاطر نشان کرد: ايشان مي گويد در بهشتي که نماز در آن نباشد، پا نمي گذارم! يعني لذتي که در نماز وجود دارد، بالاتر از لذت هاي بهشتي است.

وي در پايان اظهار داشت: گاهي انسان براي ديدار با يک مسئول و رئيس فلان اداره، لحظه شماري کرده و چندين نفر را واسطه مي کند تا اين ديدار صورت بگيرد، اما خدايي که خالق همه است و او را به ديدار خود دعوت کرده، ناديده مي گيرد.
گفتني است اين ديدار سيزدهم آذرماه سالجاري در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین