کد خبر: 151746118
تاریخ انتشار: پنجشنبه 14 دي 1396
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » علامه مصباح یزدی: این که می گویند مذاکره مقدم بر مبارزه است، یعنی امام(ره) اشتباه کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

 عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: علاوه بر اصل نظریه ولایت فقیه، عده‌ای در پی آن هستند که رفتار‌های امام راحل(ره) را نیز زیر سوال ببرند؛ کسانی که حرکت آن بزرگوار را باور ندارند و می‌گویند امام(ره) حرکتی را شروع کرد که سبب ریختن خون‌های پاک بی‌شماری شد و اگر از ابتدا با دشمنان مذاکره می‌کرد، این همه خون مسلمانان ریخته نمی‌شد!

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) در دیدار با جمعی از پژوهش‌گران سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با تأکید بر اهمیت پژوهش، اظهار داشت: زمانی حتی برادر امام باقر(ع)، تا قبل از شهادت پدر بزرگوارش، از امام بعد از ایشان خبر نداشت، و بعداً متوجه شد که امام محمد باقر(ع)، امام اوست؛ یعنی شرایط به‌گونه‌ای بود که بیان برخی امور به صورت علنی و واضح، امكان نداشت؛ اما امروز دیگر لازم نیست مسايلي از اين قبيل كه ائمه معصومین‌(ع) چند نفر و چه كساني بودند را برای مردم اثبات کنیم. زيرا همه این مسايل را مي‌دانند و از واضحات تلقی می شود.

 علامه محمدتقی مصباح یزدی افزود: اما در حال حاضر مسائل دیگری اهمیت فراوان يافته، و متأسفانه ما از آنها غافلیم. به عنوان نمونه یکی از معلمان تعداد زيادي سؤال را فهرست کرده که دانش‌آموزان از او پرسیده‌اند؛ از جمله اين‌كه اصلاً چرا خداوند ما را آفریده است؛ يا چرا خدا ما را به انجام برخي كارها تکلیف کرده است. یعنی امروز با گسترش فضای مجازی و دسترسی ساده به آن، سؤالات بسیاری، حتی در ذهن کودکان نیز ايجاد شده، که باید پاسخ داده شود؛ البته پاسخ نیز باید ساده و روان و متناسب با سن و درک مخاطب باشد تا او را قانع كند.

 وی با اشاره به این که فلسفه وجود روحانیت در جامعه، حفظ دین و ترویج آن و پاسخ به این سؤالات است، اظهار داشت: این كارها اموری است که کسی غير از روحانیت، متصدی آنها نیست؛ البته شاید افراد دیگری باشند که به خاطر علاقه به دین، در صدد پاسخگویی برآیند، اما این، تکلیف و وظیفه آنها نیست؛ اما برای حوزه یک تکلیف است.

 آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به این که فضای مجازی به عنوان بستري براي ارائه شبهات متعدد در ذهن مخاطبان از سویی، و ارائه تصاویر و مسائل مستهجن از سوی دیگر، دین نوجوانان و جوانان را هدف قرار داده است، ادامه داد: وظیفه ما پاسخگویی به سؤالات و شبهات رائج در اين فضا است؛ لذا بازنگری در برنامه‌های درسی و پژوهشی و کیفیت تبلیغ، آشنایی با ابزار‌های موجود، و آماده کردن جواب اين شبهات متناسب با سطح فهم مخاطبان مختلف از وظایف حوزه است.  

اين استاد برجسته حوزه با اشاره به این که امروزه حتی در باره یکایک احکام نیز سؤالات و شبهاتي مطرح است، افزود: در پاسخ به اين شبهات نمی‌توان به نسل امروز گفت که خدا چنین گفته، و توقع داشت آنها هم به راحتی بپذیرند؛ بلكه باید پاسخ قانع‌کننده‌اي براي اين نسل آماده كرد. البته روحیه پرسشگری نسل امروز نشانه رشد انسان‌هاست، اما از سوي ديگر نشانه سنگین‌تر شدن وظیفه روحانیت در مقابل خطری است که دین انسان ‌ها را تهدید می‌کند.

علامه مصباح با بیان این که بعد از گذشت چهار دهه از پيروزي انقلاب اسلامی، دست‌هایی برای شكستن ستون فقرات این نظام، از آستین عده‌ای بیرون آمده است، گفت: نظام اسلامی که حاصل فداکاری‌ها و خون هزاران انسان پاک است، رکن و اساسش مورد تهاجم قرار گرفته است و باید در مقابل اين هجمه به صورت علمی کار کرد.

آیت‌الله مصباح افزود: علاوه بر نظریه ولایت فقیه، عده‌ای در پي اين هستند كه رفتار‌های امام راحل(ره) را نیز زیر سؤال ببرند؛ كسانی كه حرکت آن بزرگوار را باور ندارند و می‌گویند امام(ره) حرکتی را شروع کرد که سبب ریختن خون‌های پاک بي‌شماري شد و اگر از ابتدا با دشمنان مذاکره می‌کرد، این همه خون مسلمانان ریخته نمی‌شد!

وی در ادامه گفت: این که عده‌ای می‌گویند مذاکره مقدم بر مبارزه است، یعنی کار امام راحل(ره) اشتباه بود! اما چون نمی‌توانند اين مطلب را صریحاً بگویند، تعابير ديگري به كار مي‌برند؛ این افراد در عمق دلشان نسبت به درست بودن کار امام‌(ره) شک دارند؛ یعنی دقیقاً انقلاب اسلامی و مبارزه علیه استکبار جهانی و اقامه دین خدا، که در طول تاریخ ایران، مايه افتخار ما است، برای عده‌ای هنوز مشکوک است!

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که بسياري از دروس فعلي حوزه، پاسخگوی نیاز‌های امروز جامعه نیست، اظ‌هار داشت: آیا با رواج این همه شبهات علیه دین، وظیفه ما فقط پرداختن به بحث طهارت و نجاست است؟ باید کسانی که درد دین دارند و متوجه چنین خطري هستند، براي مقابله با اين هجمه طرحی را ارائه کنند، يا حداقل به دیگران هشدار بدهند و غافلان را متوجه خطر کنند. چگونه است اگر مکانی آتش بگیرد، به دیگران هشدار مي دهيم  و همه را از خطر آتش‌سوزي آگاه می‌کنیم؟ آیا خطر شبهاتي که دین جوانان را نشانه رفته است، از خطر آتش کمتر است؟

استاد حوزه علميه در جمع‌بندي سخنانش اظهار داشت: بايد بار ديگر همه معارف اسلام را مرور کنیم و بر اساس شرايط و نيازها اولویت‌ مسايل را ـ‌حتی بر اساس منطقه‌ـ مشخص کنیم. همه این امور نیازمند پژوهش است و صرف این که بگوییم شیوه علمای سلف چنین بوده، نمی‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه امروزي باشد؛ باید خود را برای پاسخگویی به خدا آماده کنیم. کلید حل همه این مسايل پژوهش است، مشروط به این‌که مسؤلانه و با توجه به نیاز‌ها انجام شود.

 رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) در پایان گفت: باید هم مساله را درست بشناسیم، و هم آن را درست حل کنیم، و هم آن را به زبانی که همگان بفهمند، بیان کنیم. 

گفتنی است دیدار علامه مصباح یزدی با جمعی از پژوهشگران سپاه پاسداران، سه شنبه 28 آذرماه در محل دفتر آیت‌الله معظم‌له برگزار شد.

 انتهای پیام/

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین