کد خبر: 153686688
تاریخ انتشار: یکشنبه 24 دي 1396
خانه » حواشی » پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي » آیت الله مصباح: این که عده ای می گویند شهدا فقط برای دفاع از خاک رفتند، انحراف است
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که حتی بسیاری از حیوانات نیز به طور غریزی از خانه و کاشانه خود دفاع می‌کنند، ادامه داد: اگر واقعاً تصورمان این باشد که باید همه چیز فدای آب و خاک شود، از اسلام دور شده‌ایم؛ فدا کردن عزیزترین گوهر خدادادی، یعنی جان گران‌بها برای چند متر خاک، کجا؛ و تقدیم جان برای اعتلای کلمه‌الله، کجا؟!

به گزارش چی 24 به نقل از پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي:

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار آيت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در مراسم بزرگداشت شهدای روحانیت، ضمن قدرشناسي از اين‌كه در طول سال مجالس متعددی توسط مسئولان، اصناف و مردم متدین برای بزرگداشت شهدا برگزار می شود، اظهار داشت: در سایه برگزاری این مجالس بحث‌های فراوانی در باره جهادت و شهادت مطرح شده، و مقالات و کتاب‌هاي متعددی نيز در اين زمينه چاپ شده، که جای خوشحالی دارد؛ اما هنوز بحث‌هاي بسياري در باره این موضوع وجود دارد كه بايد محققان به آنها بپردازند.

علامه محمدتقی مصباح یزدی با اشاره به حجم گسترده لجن‌پراکنی و شبهه‌افکنی مستمر دشمنان اسلام در رسانه‌ها و فضای مجازی، افزود: زماني كه شبهات در دل انسان انباشته شد، به تدريج اثر خود را خواهد گذاشت.

استاد حوزه علميه ضمن بيان برخي مسائل اعتقادی در ارتباط با موضع جهاد و شهادت، گفت: يكي از مسائلی که به ویژه در این دوران جای تحقیق دارد، این سؤال است که چرا خداوند، عالم را به گونه‌ای نیافرید که در آن جنگ و خونریزی نباشد، و اگر جنگ وسيله‌اي برای امتحان افراد است، خداوند، که نسبت به همه آگاه است، نيازي به اين آزمون نداشت، و مي‌توانست از همان ابتدا افراد خوب را از بدان جدا كند.

وی با اشاره به شبهات متعدد ديگری از این قبيل كه دائماً از سوي دشمنان اسلام به شكل‌هاي مختلف تكرار مي‌شود، خاطر نشان كرد: بسيار بجا است كه کسانی در باره اين شبهات پژوهش کرده، و بعد از بررسی، آنها را متناسب با شناخت و معلومات مخاطبان، در چند سطح دسته‌بندي و تبیین کنند. این کار، جهادي علمی است که شايد اجر آن کمتر از شهادت نباشد.

عضو جامعه مدرسین ضمن يادآوري نقش روحانیت در میدان‌هاي عملی جهاد و شهادت، اظهار داشت: حضور پرافتخار روحانیت در جبهه‌ها دهان یاوه‌گویان برای طعنه و ایجاد برخي شبهات را بسته است؛ زيرا تعداد شهدا و ایثارگران روحانی نسبت به اصناف ديگر بیشتر بوده، و این مایه افتخار روحانیت است.

این مفسر قرآن کریم در بخش دیگری از سخنانش با استناد به آیاتی از قرآن کریم در مورد عبادالرحمن، گفت: از جمله خواسته‌های عبادالرحمن که در این آیات ذکر شده، این است که خدایاٰ ما را امام متقین قرار بده! این، تعبیر تعجب‌آوري است؛ به ويژه بعد از آن‌كه در اين آیات براي بيان خصوصيات عبادالرحمن ابتدا از تواضع آنها، آرام قدم برداشتن‌شان بر روی زمین، و برخورد مسالمت‌آمیز نسبت به جاهلان سخن مي‌گويد؛ اما در پايان يكي از خواسته‌هاي ايشان را امام‌المتقین شدن ذكر مي‌كند.

وی در ادامه با طرح دو سؤال، افزود: اولاً، آیا تمايل يك فرد به اين‌كه شخصيتي برجسته و مهم در ميان یک گروه باشد، نشان از جاه‌طلبی او نیست؟ ثانیاً، اگر عبادالرحمن تمايل به پیشوا شدن دارند، چرا پیشوای متقین؟ مگر متقين هدایت‌شده و در مسیر کمال نيستند؟ پس چه نيازي به امام دارند؟

استاد حوزه علميه در پاسخ به سؤال اول گفت: قرآن همواره سعی می‌کند که پیروانش را به گونه‌اي تربیت کند که نسبت به دیگران نیز احساس مسئولیت داشته باشند؛ نه اين‌كه فقط به فکر خود باشند. از همين رو عباد‌الرحمن از خدا مي‌خواهند كه نسبت به ديگران بي‌تفاوت نبوده، و بتوانند براي هدايشان گامي بردارند.

وي سؤال دوم را اين‌گونه پاسخ داد: هر چند متقین، هدایت‌شده هستند، اما چنین نیست که راه رشد و ترقي را تا پايان پيموده باشند؛ زيرا تقوا دارای مراتبی است، كه سطح نازل آن شناخت احکام فقهی و عمل بر اساس آنها است؛ اما مراتب بالای تقوا به حدی است که کمتر کسی حتی توانسته آن را بشناسد، چه رسد به اين‌كه به آن مرتبه برسد! بر همين اساس شخص متقی که نسبت به دیگران احساس مسئولیت دارد، گاهي همتش در حد نجات افراد از آتش دوزخ است؛ اما گاهی چنان همتی دارد که علاوه بر تلاش براي نجات دیگران از عذاب الهی، خود را مکلف به رشد کسانی که مراتب نازلی از تقوا را دارند، نیز می‌داند. البته رسیدن به چنین جایگاهی مستلزم آن است که خود فرد، درجه بالاتری از تقوا را داشته باشد.

آيت‌الله مصباح يزدي براي تبيين ارتباط اين بحث با موضوع بزرگداشت شهدای روحانیت، اظهار داشت: روحانیت علاوه بر وظیفه شرکت در جهاد واجب، نقش دیگری هم در جامعه دارد، و آن گرفتن دست ديگر مؤمنان و هدايت‌شان  به مراتب بالاتر ايمان است. لازمه اين امر هم اين است كه بايد ابتدا خودشان به مرتبه بالاتری از تقوا رسيده باشند، تا بتوانند نقش انبیا را در مرتبه نازل‌تری ایفا کنند و این امر حاكي از وظیفه بسیار سنگین روحانیت است، و در مقابل، خدمت ايشان به دیگران نیز خدمتی بی‌نظیر است.

این استاد اخلاق حوزه علمیه با استناد به روایات متعدد، خاطر نشان كرد: هدایت دیگران فقط با زبان و سخن‌راندن نیست؛ بلكه مردم باید در عمل اسلام و تقوا را در روحانیت ببینند. طبيعي است كه یک روحانی كه از لزوم دستگیری از ضعفا سخن مي‌گوید، با كسي که در عمل به ياري ضعیفی شتافته، متفاوت است، و دعوت با عمل تأثیرگذارتر است.

وی ضمن نقل خاطراتی از علمای بزرگ در اين زمينه، گفت: بنده خودم ديدم که آيت‌الله سید صدرالدین صدر که از مراجع بزرگ تقلید بودند، با نوازش طفلي که در کوچه گریه می کرد، او را آرام كردند؛ هم‌چنين میرزا جواد آقا تهراني که ساليان طولاني از عمرش را در مکتب اهل‌بیت عليهم‌السلام و تعليم اخلاق سپری کرده بود، لباس سربازي می‌پوشيد و در جبهه جنگ حاضر می‌شد. با تأسي به چنين بزرگاني، بايد روحیه دعوت كردن ديگران با عمل در روحانیت بروز بیشتری داشته باشد.

آيت‌الله مصباح یزدی با اشاره به ارزش عمل در مکتب اسلام ،اظهار داشت: چنین نیست که همه شهدا، همه نمازگزاران و همه کسانی که عمل صالح انجام می‌دهند، از کار خود بهره و اجر یکسانی ببرند؛ بلکه ميزان اجر و پاداششان وابسته به نیت آنهاست؛ هر چه نیت خالص‌تر باشد، ارزش عمل نیز بیشتر است؛ به گونه‌ای که گاهي تفاوت ارزش دو عمل مشابه به دليل اختلاف در مراتب اخلاص، به قدری زیادی است، که قابل تصور نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بيان اين‌كه متأسفانه شناخت بعضی از مردم نسبت به جهاد و شهادت تحت تأثير برخي عوامل اندک است، افزود: گاهی در برخی مراسم رسمی گفته می‌شود که شهدا فقط برای دفاع از آب و خاک، جان خود را تقدیم کرده‌اند، و این، مقدس‌ترین کاري است كه يك فرد مي‌تواند انجام دهد!! اگر نیت يك شهيد مسلمان فقط دفاع از آب و خاک باشد، چه تفاوتي بين او و یک فرد مارکسیست و بی‌دین است كه برای حفظ آب و خاک كشورش کشته شده است؟ آیا اجر و مقام شهدای ما با آن مارکسیست یکی است؟!

وي با اشاره به اين‌كه حتی بسیاری از حیوانات نیز به صورت غریزی از خانه و کاشانه خود دفاع می‌کنند، ادامه داد: اگر واقعاً تصورمان این باشد که بايد همه چیز فدای آب و خاک شود، از اسلام دور شده‌ایم؛ فدا كردن عزیزترین گوهر خدادادی، یعنی جان گران‌بها براي چند متر خاک، کجا؛ و تقديم جان برای اعتلای کلمة‌الله، کجا؟!

آيت‌الله مصباح یزدی با اشاره به برخی شعارهای انحرافی که ایران را بر اسلام مقدم می‌دارد، اظهار داشت: وظیفه تبیین معارف اسلام و ارزش‌های آن بر عهده روحانیت است؛ ما بايد اين مسأله را برای ديگران تبیین کنيم که جنگيدن برای ارضای عواطف انسانی یا برای اموری مانند آب و خاک که ارزش مادی دارد، قابل مقایسه با دفاع از اسلام و فدا کردن جان در راه آن نیست. آیا يكي دانستن شهادت در راه خدا، با کاری که حتی حیوانات هم به صورت غریزی آن را انجام می‌دهند، کوته‌فکری نیست؟

وی در پایان افزود: تفاوت ارزش جان دادن در راه امور مادی، و تقدیم جان برای خدا، از خاک تا افلاک است.

گفتنی است مراسم بزرگداشت شهدا و ایثارگران روحانیت با عنوان نغمه ملکوتیان، در روز دهم دی‌ماه 1396 در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

 

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین