کد خبر: 153687447
تاریخ انتشار: یکشنبه 24 دي 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » قدرت زلزله ۶ ریشتری، چند برابر زلزله ۵ ریشتری؟
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: پدرعلم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران گفت: زلزله 6 ریشتری نسبت به زلزله 5 ریشتری 32 برابر انرژی آزاد می کند.

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،بهرام عکاشه پدرعلم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با اشاره به تعریف گسل و ریشتر اظهار کرد:اگر ما یک لیوان داشته باشیم این لیوان به دلایلی به زمین برخورد کند وترک بردارد به آن ترک گسل می گوییم. یعنی این لیوان آسیب پذیر است و با حرکتی دیگر حتما از همان جا که ترک برداشته می شکند.

وی با بیان اینکه گسل ها بر اثر گرم شدن زمین ایجاد می شوند، گفت: حرارت داخل زمین 8000 درجه سانتی گراد است، یادمان نرود که زمین ما تکه ای از خورشید است و سطح خورشید 6000 هزار درجه داغ است .

عکاشه با بیان اینکه زمین لرزه های ایران کاملا طبیعی است، ادامه داد: این زمین لرزه ها به علت این است که انرژی ها جمع شده وحالا آزاد شده است.

وی گفت:عوامل داخل زمین را ما نمی شناسیم که بدانیم داخل زمین چه خبر است.

پدرعلم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اظهار کرد: ریشتر درجه ای از انرژی است که از یک زلزله به وجود می آید . درجه ریشتر درجه تخریب نیست بلکه درجه توانمندی یک زلزله ای است که این انرژی از آن بیرون می آید.

وی با بیان اینکه ما می توانیم زمین لرزه 7 ریشتری داشته باشیم که تخریب آن صفر باشد، گفت: اگر ساختمانی درمنطقه زلزله خیز باشد و آن تخریب شود به آن درجه مرکالی می گویند .

عکاشه گفت: ممکن است درجه 2 ریشتری، درجه 5 ریشتری مرکالی به وجود آورد و ساختمان آنقدر مقاوم باشد که به اندازه 2 مرکال فقط خسارت ببیند.

وی با بیان اینکه فرق زلزله 7 ریشتری با زلزله 6 ریشتری از نظر انرژی آزاد شده است، گفت:زلزله 6 ریشتری نسبت به زلزله 5 ریشتری، 32 برابر انرژی آزاد می کند.

پدرعلم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله‌شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه سازه های مسکن مهر به گونه ای بود که دیواره ها ریخته بودند .در یک ساختمان پی،دیواره ها، اتصالات مهم است و باید همه این استاندارها رعایت شود چرا که با رعایت استانداردها نباید دیواره ها به بیرون ریزش کند .

وی افزود: ریزش دیواره ها معمولا خسارت جانی نخواهد داشت، اگر ستون ها ریزش کند خسارت جانی به وجود می آورد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین