کد خبر: 153691028
تاریخ انتشار: یکشنبه 24 دي 1396
خانه » سایت های خبری » تراز » فیلمی که تناقضات خاطرات مرحوم هاشمی را آشکار کرد
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

تراز: چند روزی است که بخشی از فیلم جلسه خبرگان رهبری در خرداد ۶۸ منتشر شده است. این بخش کوتاه از فیلم این اجلاسیه، برخی نکات مندرج در خاطرات و مصاحبه های آیت الله هاشمی رفسنجانی را با تردید مواجه می کند

به گزارش چی 24 به نقل از تراز:

به گزارش تراز ،چند روزی است که بخشی از فیلم جلسه خبرگان رهبری در خرداد ۶۸ منتشر شده است. این بخش کوتاه از فیلم این اجلاسیه، برخی نکات مندرج در خاطرات و مصاحبه‌های آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را با تردید مواجه می‌کند:

 

فیلمی که تناقضات خاطرات آیت الله هاشمی را آشکار کرد

۱) آیت الله هاشمی در کتاب خاطرات سال ۱۳۶۸، در توضیح آنچه در این اجلاسیه رخ داد می‌نویسد: ««ابتدا به پیشنهاد اعضای جامعه مدرسین [حوزه علمیه قم]که عضو مجلس خبرگان بودند، آیت‌الله گلپایگانی مطرح شد. حدود ۱۴ نفر به ایشان رای دادند.» [بازسازی و سازندگی، ص. ۱۵۰] با مشاهده فیلم مذکور، مشخص است که خبرگان رهبری، با منتفی شدن بحث شورایی، مستقیما به بررسی پیشنهاد رهبری آیت الله خامنه‌ای می‌پردازند. اثر کات‌خوردگی هم در فیلم دیده نمی‌شود و از این رو نمیتوان تصور کرد که بخش رای گیری برای رهبری آیت الله گلپایگانی، در تدوین، از فیلم حذف شده است. با این حال، شاید منظور مرحوم هاشمی از رای ۱۳ نفر از اعضای جامعه مدرسین به آیت الله گلپایگانی، نه رای و رای‌گیری که نظر و تمایل آن‌ها را منعکس می‌کند. یعنی ۱۳ نفر، تمایل داشتند که مرحوم گلپایگانی رهبر شود، نه اینکه رای‌گیری انجام شده است. بنابراین، اساسا هیچ رای‌گیری‌ای برای زعامت آیت‌الله گلپایگانی انجام نشده است.

۲) نکته دوم، بخشی از خاطرات مرحوم هاشمی است که به پشتوانه آن القا میشود که ۱۴ نفر از اعضای جامعه مدرسین قم، به دلیل تمایل به آیت‌الله گلپایگانی به آیت الله خامنه‌ای رای نداده‌اند: «در آن زمان ۱۴ نفر قصد داشتند جریان انتخاب رهبری را به نحو دیگری رقم بزنند که اکثریت اعضا با تصمیم قاطع خود، رهبری آیت‌الله خامنه‌ای را اعلام کردند.» [روزنامه شرق، ۱۷ خرداد ۹۴]این چهارده نفر در خاطره‌ای دیگر تلاش میشود که به عنوان اعضای جامعه مدرسین جا انداخته شود: «آیت‌الله گلپایگانی، آیت‌الله اراکی و آیت‌الله نجفی مراجع خوبی بودند، ولی فکر نمی‌کردیم بتوانند انقلاب را اداره کنند. به همین خاطر آیت‌الله گلپایگانی در اجلاس خبرگان سال ۶۸، با اینکه امام هم نبودند، وقتی در مقابل آیت‌الله خامنه‌ای قرار گرفتند، ۱۳ یا ۱۴ رأی آورد که رأی اعضای جامعه مدرسین بود.» [گفتگو با آینده، اردیبهشت ۹۰] براساس فیلم منتشرشده، با وجود اینکه "برخی" از کسانی که به آیت الله خامنه‌ای رای نداده‌اند از اعضای جامعه مدرسین بوده‌اند مانند آقای مومن، که در فیلم مشخص است، اکثریت قاطع اعضای این جامعه به رهبری ایشان رای داده‌اند. افرادی مانند آیات، مشکینی، طاهری خرم‌آبادی، امینی، فاضل لنکرانی، سیدمهدی روحانی، نوری همدانی، ملکوتی، ابوالفضل موسوی تبریزی، جعفر کریمی، آذری قمی، احمدی میانجی، خزعلی، جنتی، و ... این در حالی است که اتفاقا برخی افراد خارج از جامعه، از شخصیت‌های جناح چپ مانند سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها و کاظم نورمفیدی، به شهادت فیلم منتشرشده، به رهبری آیت الله خامنه‌ای رای نداده‌اند.

۳) برحی اشکالات جزئی‌تر هم وجود دارد. مثلا در بخشی از خاطرات مرحوم هاشمی آمده است که ایشان می‌گوید: «نظر آیت‌الله خامنه‌ای روی شورا بود و سخنرانی خوبی هم کردند و توضیح دادند که شورا لازم است، اما وقتی که رای گرفتیم، این‌گونه شد.» [روزنامه شرق، ۲۰ اسفند ۹۳]یا در جای دیگری، این نقل قول را به آیت‌الله خامنه‌ای نسبت داده است که: «من با رهبری شورایی مطابق قانون اساسی موافقم و با رهبری فردی مخالفم. پس چگونه نامزد شوم؟» [بازسازی و سازندگی، ۱۵۰] براساس فیلم منتشرشده، با اینکه نظر آیت الله خامنه‌ای بر رهبری شورایی بوده است، اما ایشان هیچگاه در دفاع از آن در اجلاسیه خبرگان صحبتی نمی‌کند. شاهد این مساله هم اعتراف خود ایشان است که وقتی پشت تریبون میروند گلایه می‌کنند که «بنده آقا در بحث شورایی و فردی میخواستم بیام اینجا صحبت کنم، فکر نمیکردم که فردی رای بیاره.» همچنین قول نسبت داده شده به آیت‌الله خامنه‌ای هم در سخنان ایشان در فیلم وجود ندارد.

 این یادداشت، هرگز قصد زیرسوال بردن کلیت خاطرات و روایات مرحوم هاشمی را ندارد. اتفاقا بخش‌هایی از خاطرات ایشان، با توجه به فیلم منتشرشده قابل تایید است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین