کد خبر: 160304930
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » ایران اسلامی » خیریه یا مرکز فساد و فحشا
نسخه چاپی
ارسال به دوستان

ابعاد دیگری از فساد اخلاقی و مالی کارکنان موسسه خیریه آکسفام وابسته به بودجه دولت انگلیس روشن شد. ایجاد روسپی خانه یکی از این موارد است.

به گزارش چی 24 به نقل از ایران اسلامی:
خیریه یا مرکز فساد و فحشا
 

به گزارش ایران اسلامی، مدیر و شماری از کارکنان آکسفام در هائیتی که برای امداد به زلزله زدگان سال ۲۰۱۰ به این کشور اعزام شده بودند، به برپایی روسپی‌خانه در یکی از مهانخانه‌ها متهم شده اند.

 

آکسفام، یکی از برجسته‌ترین سازمان‌های امدادرسانیِ جهان، ممکن است در پی رسوایی‌های جنسی و مالیِ اخیر کارکنانش، پشتیبانی مالی دولت بریتانیا را از دست بدهد.

 

در روزهای گذشته روزنامه تایمز چاپ لندن با انتشار یک گزارش کاوشگرانه درباره مدیر و شماری از کارکنان آکسفام در هائیتی، که پس از زلزله مرگبار سال ۲۰۱۰ در این کشور به آنجا اعزام شده بودند، آنان را متهم کرد که در یکی از پناه‌گاههای موقت این سازمان، روسپی‌خانه غیرقانونی برپا کرده‌اند.

 

روزنامه تایمز به نقل از یک شاهد محلی نوشته بود: «دختران در این خانه تی‌شرت‌های آکسفام را برتن داشتند و نیمه برهنه در این مکان رفت و آمد می‌کردند. فضا شبیه سکس پارتی بود. باورنکردنی و دیوانه وار.»

 

گرچه آکسفام با شرم آور خواندن این مساله و عذرخواهی رسمی، قول تحقیقات گسترده در این زمینه را داده اما روزنامه تایمز با اشاره به رویکرد ریاکارانه آن نوشت: سازمان با اطلاع قبلی از این رسوایی سعی کرده است با اخراج چند تن از کارمندان خود قضیه را مسکوت بگذارد.

 

مت هنکاک، دبیر رسانه و فرهنگ در دولت بریتانیا که گویی با پدیده ای نوظهور مواجه شده، بدون اشاره به موارد مشابه پیش از این رسوایی توسط آکسفام، گفت: «این اتهامات بسیار بهت‌آور است.»

 

مت هنکاک دبیر فرهنگ و رسانه دولت بریتانیا

 

سازمان خیریه غیرانتفاعی آکسفام، که نامش به انگلیسی مخفف عبارت «کمیته آکسفورد برای تسکین گرسنگی» است، تنها در سال گذشته ۴۴ میلیون دلار کمک دولتی دریافت کرده بود. از جمله پشتیبانان مهم این سازمان می‌توان به اتحادیه اروپا و نیز سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد.

 

 

 

این رسوایی در رسانه‌های مختلف دیگر چون «گاردین»، «نیویورک تایمز»، «واشنگتن پست» و «آی آر آی ان» بازتاب داشت.

 

در یکی از این گزارش‌هایی آمده است: کارکنان این موسسه با بازماندگان نسل کشی دارفور، زلزله فاجعه بار هائیتی و برخی اهالی لیبریا در هنگامه جنگ‌های داخلی این کشور روابط نامشروع داشته‌اند.

 

وبگاه خبری «آی. آر .آی. ان» در این زمینه با تهیه گزارشی مفصل نوشت: «رولند ون هاورمیرن» متهم نخست سوء استفاده جنسی در سازمان خیریه آکسفام در هائیتی، هفت سال پیش نیز در لیبریا به دلیل ارتکاب‌ رفتارهای ناپسند مشابه از سوی یکی دیگر از موسسه‌های مردم نهاد انگلیسی اخراج شده بود.

 

حال جای این سوال باقی است چرا شخصی که دارای چنین سابقه ای است بار دیگر از آکسفام سردر می آورد.

 

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نیز در همین زمینه نوشت که برای این موسسه 87 مورد سوء استفاده جنسی بین آوریل 2016 تا مارس 2017 گزارش شده و حتی کمیته صلیب سرخ بین الملل نیز چندین مورد آزار جنسی در این موسسه را  تایید کرده است.

 

بر اساس این گزارش، کارکنان این مرکز خیریه در جریان زلزله سال 2010 در هائیتی، به جای کمک به زلزله زدگان، مشغول روابط نامشروع بودند.

 

دیگر روزنامه آمریکایی، «واشنگتن پسـت» نیز در گزارشی با این مضمون نوشت که «خوفنیل مویس» رئیس جمهور هائیتی در پیامی توییتری اعمال ناپسند کارکنان این موسسه خیریه را محکوم کرد و گفت: «هیچ چیز غیرمنتظره و ناسازگارتر از یک تجاوزگر جنسی نیست که از سمت خود در لحظات آسیب پذیری نیازمندان سوء استفاده می‌کند.»

 

افتضاح در خیریه آکسفام به واکنش سخنگوی نخست وزیر انگلیس منتهی شد که در هفته جاری این رفتار را «وحشتناک» نامید.

 

روزنامه «گاردین» چاپ انگلیس گزارش کرده در تحقیقات جدیدی که به درخواست برخی سیاستمداران انگلیسی انجام شده، در این رابطه آمده است: زنان آسیب پذیر در بسیاری از سازمان‌های خیریه مشغول به تن‌فروشی بوده و هشدارهای داده شده نادیده گرفته شده‌اند.

 

بر اساس این گزارش، روسپی‌ها بارها به محل زندگی کارکنان آکسفام در چاد دعوت شده و رولند ون هاورمیرن از این فعالیت‌ها آگاهی داشته است.

 

 

در حالی که یورونیوز سعی می کرد فساد اخلاقی را به تعداد اندکی از عوامل آکسفام( گروه 6 نفره) تقلیل دهد، روزنامه «تایمز» از دست داشتن شرکت رولند ون هاورمیرن و بیش از دویست نفر از کارکنان این موسسه در هائیتی و تبدیل منازل مسکونی به مراکز فحشا از سوی آن ها خبر داد.

 

آکسفام اطلاع داشتن از اتهام‌های فحشا در ماموریت‌های هائیتی و چاد را پذیرفته و در همین زمینه «پنی لارنس» معاون موسسه خیریه مذکور روز دوشنبه استعفا داد.

 

پنی لارنس، معاون مستعفی آکسفام

 

درآمد سالیانه این موسسه به اصطلاح خیریه از منابع عمومی و خصوصی حدود نیم میلیارد دلار گزارش شده است.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین