کد خبر: 160325899
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » برقی کردن راه آهن اینچه برون- گرمسار چهار ساله اجرایی می شود
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲:

گرگان- مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ از اجرای برقی کردن راه آهن اینچه برون – گرمسار با اعتبار ۱.۲ میلیارد یورو در چهار سال خبر داد.

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا قربانی ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه ‌ریزی و توسعه استان گلستان اظهار کرد: برق دار کردن راه آهن اینچه برون به گرمسار با اعتبار ۱.۲ میلیارد یورو در مدت چهار سال اجرایی می شود.

وی با بیان اینکه سهم دولت از اجرای اعتبارات این پروژه ۱۵ درصد است و هماهنگی لازم برای تخصیص آن انجام شده است، گفت: با برقی شدن این مسیر مشکل تونل های شمال حل شده و در تردد ریلی با ترکمنستان، قزقستان و کشورهای CIS دسگر مشکلی نخواهیم داشت.

مدیرکل راه‌ آهن شمال‌ شرق ۲ با یادآوری اینکه در سال ۹۳ همزمان با افتتاح خط ریلی سراسری بین سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان، اداره کل راه‌ آهن شمال شرق ۲ (گلستان) مستقل شد، افزود: در آن زمان فقط یک ساختمان ایستگاه و چهار خط ایستگاهی به طول چهار کلیومتر و یک جاده دسترسی داشتیم.

وی به موضوع احداث بندر خشک استان هم اشاره کرد و ادامه داد: طبق مطالعات انجام شده میزان بار صادرات، واردات و ترانزیت بندرخشک گلستان باید به ۶ میلیون و ۷۷۵ هزار تن برسد.

قربانی با یادآوری اینکه قرار بود بر اساس مصوبه سال ۱۳۹۴ یک هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی استان به مدت پنج سال توسط استانداری برای اجرای این پروژه بلوکه شود، تصریح کرد: همچنین قرار بود ۲۰۰ هکتار هم به مدت سه سال برای ایجاد تاسیسات زیربنایی در بخش سرمایه گذاری در اختیار راه آهن قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بندرخشک استان سال گذشته کلنگ زنی شد اما اعتباری برای آن در نظر گرفته نشد، یادآور شد: در نشست با ترکان دبیر وقت شورای عالی مناطق آزاد در اردیبهشت امسال مقرر شد ۲۹۰ هکتار زمین بندرخشک به مناطق آزاد تجاری اینچه ‌برون اختصاص پیدا کرده و ۹۶۰ هکتار توسط راه آهن مدیریت شود.وی به اقدامات اجام شده در این حوزه هم اشاره و خاطرنشان کرد: در این مدت زیرسازی سه ایستگاه، محوطه سازی ۱۰ هزار و ۴۰۰ متر مربع، حصارکشی ۶ هزار و ۵۰۰ متر از اراضی برای استقرار واگن ها، احداث سایت تخلیه و بارگیری مواد نفتی (مازوت) توسط بخش خصوصی و اجرای خط عریض انجام شد.

خط عریض اینچه برون آماده بهره برداری است

مدیرکل راه ‌آهن شمال ‌شرق ۲ با یادآوری اینکه از آذرماه امسال خط عریض در اینچه برون آماده بهره برداری است از انجام مکاتبه با ترکمنستان برای بهره برداری از این پروژه خبر داد.

وی با یادآوری اینکه زیرسازی پل مشترک در گذشته انجام شده و نصب پل مشترک یک روزه انجام می شود، گفت: عملیات ایجاد هشت سوله و انبار تخلیه را آغاز کرده ایم.

قربانی به دیگر پروژه های در حال اجرای راه آهن هم اشاره و تصریح کرد: احداث خط دوم بندرگز به سبزدشت به طول ۴۴ کیلومتر مراحل نهایی خود را طی می کند.

وی از اختصاص ۵۰ میلیارد تومان برای اجرای بندرخشک استان در سال آینده خبر داد و اضافه کرد: هم اکنون یک هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی بندرخشک در مرحله آماده سازی است و اگر دستگاه های اجرایی کمک کنند احداث بندر خشک با ایجاد سه هزار و ۵۰۰ شغل مستقیم می تواند بخش قابل توجهی از اشتغال این منطقه را حل کند.

منبع : خبر گزاری مهر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین