کد خبر: 160328071
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » گسترش حاشیه نشینی و مسئولانی که خوابند/ از «گل سفید» تا «باغ نو»
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
حاشیه ای پررنگ تر از متن شهر؛

خرم آباد- گسترش حاشیه نشینی از «گل سفید» تا «باغ نو» امروز به معضلی جدی تبدیل شده و هنوز اقدامی برای ساماندهی بافت های فرسوده و حاشیه ای در لرستان صورت نگرفته است.

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه پیشگیری از حاشیه نشینی در لرستان امروز به ریاست محمدتقی شاکرمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان برگزار شد اما عدم حضور اعضای اصلی این کارگروه انتقاد معاون رئیس کل دادگستری استان را در پی داشت.

گسترش مناطق حاشیه ای، مشخص نبودن محدوده شهر خرم آباد، عدم توانمندی دهیاری ها در مدیریت ساخت و ساز در روستاها و بافت های فرسوده تاریخی در شهرها از جمله مسائلی بود که در این جلسه مطرح شد.

مسئولان خوابند

محمدتقی شاکرمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان در این رابطه با بیان اینکه مسئولین ما خوابند، مشخص است که کسانیکه امروز در جلسه حضور پیدا کرده اند نیز همین امروز گفته اند بروید به این جلسه و در جریان هم نیستند، اظهار داشت: ما برای اعضای این کارگروه ابلاغ زده ایم و می بایست خود این افراد در جلسه حاضر شوند.

وی با بیان اینکه همین جاست که جلسات نتیجه نمی دهند و در حاشیه شهر ساختمان و بناها را به مزایده و مناقصه می گذراند و معلوم نیست چه کسی آنها را می برد، مسئولان خوابند، تصریح کرد: بعضی ها نمی دانند دستورالعمل چه بوده است و الان هم حرفی برای گفتن ندارند، حاشیه نشینی یک بحث تخصصی و فنی است و در حوزه خود آقایان است و بنابراین باید شخصا در جلسه حاضر شوند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان ادامه داد: این بیت المال دارد تلف می شود و هدر می رود و نه می توانیم پیشگیری کنیم و نه می توانیم آنها را کارآمد کنیم، چند دستگاه موثر که باید حضور داشته باشند امروز به جلسه نیامده اند، همین جاست که می گوییم عقب مانده ایم و پیشرفت نکرده ایم.

تولد بافت فرسوده دیگری به نام «باغ نو»

در ادامه جلسه سیاوش سپهوند معاون شهرسازی شهرداری خرم آباد با اشاره به اینکه  امروز ما با دست خودمان به توسعه حاشیه نشینی میدان می دهیم، اظهار داشت: از یک سو خانه های فرسوده در مناطق حاشیه ای درون شهر را خریداری می کنیم تا منطقه ای مثل «گل سفید» را ساماندهی کنیم و از سوی دیگر در حاشیه شهر منطقه ای مثل «باغ نو» مسیر تبدیل شدن به منطقه حاشیه ای را پیش می رود.

وی با بیان اینکه از زمانیکه به شهرداری آمده ام صد بار این مسائل را گفته ام اما واقعا دلسوز نیست و هیچ کس اهمیتی نمی دهد، تصریح کرد: در منطقه «باغ نو» مرغوب ترین زمین کشاورزی را تبدیل به خانه های با عرض ۴ تا ۵ متر می کنند و کسی اهمیتی نمی دهد تا زمانیکه تبدیل به یک بافت فرسوده حاشیه ای شود.

اگر کسی وارد شهر شود واقعا نمی تواند تشخیص بدهد که محدوده شهر کجاست

معاون شهرسازی شهرداری خرم آباد ادامه داد: خودمان بد تصمیم می گیریم برای شهر، در «باغ نو» زمین ها را قطعه فروش می کنند و بافت بد شکل می گیرد و کسی نظارت ندارد.

سپهوند یادآور شد: اگر کسی وارد شهر شود واقعا نمی تواند تشخیص بدهد که محدوده شهر کجاست و روستاهایی مثل «پاپی خالدار» را بسیاری تصور می کنند جزو شهر است در حالیکه این بافت های حاشیه ای مشخص نیست در چه محدوده ای واقع شده اند.

وی افزود: این مناطق را یا باید به شهر وصل کرد و به آنها خدمات رسانی کرد و یا باید به نحوی آنها را ساماندهی کرد.

۲۰۰ بار مکاتبه و نتیجه ای به اندازه «هیچ»

عبدالهادی امرایی کارشناس مسئول اداره کل ثبت اسناد لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه  ما یک سامانه جامع داریم در اداره کل و کار نقشه برداری استان را انجام می دهیم، اظهار داشت: اگر اراضی ملی را جانمایی و فریز کنیم، هیچ احدی به خود جرات نمی دهد به آنها تجاوز کند و یکی از بهترین راه های جلوگیری از تضییع حقوق دولت و مردم تهیه نقشه اراضی است.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ بار با اداره کل راه و شهرسازی برای ارائه محدوده حاشیه های شهر مکاتبه کرده ایم و نامه های آخر ما حالت ملتمسانه گرفته اما هنوز اقدامی نشده است، تصریح کرد: اداره کل ثبت اسناد کار نقشه برداری استان را با هزینه های گزاف انجام می دهد و با استفاده از پهباد پهنه شهر را مشخص می کند اما همکاری لازم با این دستگاه نمی شود.

کارشناس مسئول اداره کل ثبت اسناد لرستان خاطرنشان کرد: ما از روند برگزاری جلسات کارگروه پیشگیری از حاشیه نشینی گله مند هستیم؛ حالتی پیش آمده که فقط اینجا می نشینیم، حرف می زنیم و بعد می رویم و کاری نمی شود.

نظام دهیاری در مدیریت روستاها ناتوان است

هادی جعفری معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان نیز در سخنانی با اشاره به اینکه از قسمت جنوب که وارد شهر می شویم «چمن جیر» تا «پاپی خالد ار» روستا هستند اما تشخیص اینکه اینها جدای از شهر هستند کار سختی است، یادآور شد: این روستاها تفکیک شده نیستند و این جلسات نیز نتیجه ای برای مشخص شدن حدود شهر نداشته است.

وی با بیان اینکه می دانیم الحاق روستاها به شهر با توجه به وضعیت شهرداری خرم آباد مشکلات زیادی ایجاد می کند، تصریح کرد: در ماسور روستاهایی که قابلیت یک منطقه شهری را نداشتند به شهر اضافه شدند و امروز می بینیم در حوزه خدمات رسانی به آنها دچار مشکل هستیم.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان با تاکید بر اینکه کنترل محدوده ها در شهرها و روستاها بر عهده کسانی است که پروانه صادر می کنند، در روستاها دهیاری ها باید فعالیت کنند و بنیاد مسکن هم بازدید می کند و تخلفات را گزارش می دهد، افزود: نظام دهیاری در مدیریت این روستاها ناتوان است، لااقل دهیاری هایی که ما داریم ناتوان هستند.

الحاق روستاهای حاشیه ای به شهر نتیجه ای در پی ندارد

احمد رشیدیان کارشناس مسئول اداره کل راه و شهرسازی لرستان نیز با اشاره به اینکه برای الحاق روستاها به شهر، یکسری ضوابط وجود دارد، چون نمی توانیم این ضوابط و استانداردها را رعایت کنیم روستاهای حاشیه ای به شهر متصل نشده اند، اظهار داشت: مسئله این است که اگر این روستاها به شهر هم اضافه شوند چه اتفاقی می افتد؟

وی خاطرنشان کرد: در روستاها طرح هادی داریم و در شهر هم طرح جامع و تفصیلی داریم، باید خدمات دهی کنیم تا هم از مهاجرت جلوگیری شود و هم مناطق حاشیه ای ایجاد نشوند.

کارشناس مسئول اداره کل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه در سال ۹۶ تطبیق محدوده های ناکارآمد شهری را به روز می کنیم و تا هفته های آتی در اختیار مسئولان قرار می دهیم، تصریح کرد: پیشنهاد می کنم از سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان دعوت شود در این جلسات حضور پیدا کند، چون با قدرت در محرومیت زدایی کار می کند و می تواند موثر باشد.

روستاها طرح هادی دارند و نباید به این راحتی تفکیک شوند و در آنها ساختمان سازی شود

رشیدیان با تاکید بر اینکه مولفه های متعددی در بحث حاشیه نشینی وجود دارد، افزود: فقط بحث کالبدی شهر مطرح نیست و مولفه های متعدد اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در این موضوع موثر است.

وی با اشاره به اینکه اگر فرهنگ و اجتماع را کنترل کنید بحث حاشیه نشینی حل می شود، گفت: چرا حاشیه نشینی اینقدر گسترش می یابد؟ روستاها طرح هادی دارند و نباید به این راحتی تفکیک شوند و در آنها ساختمان سازی شود.

کارشناس مسئول اداره کل راه و شهرسازی لرستان با بیان اینکه ما مخالف نیستیم روستاها جزو شهر بیایند، می گوییم خدمات رسانی شوند، تصریح کرد: در این راستا الحاق ۹ روستا به شهر در ستاد بازآفرینی مطرح خواهد شد.

صرف اینکه قسمتی را جزء شهر بدانیم کفایت نمی کند، باید از نظر فرهنگی نیز جزو شهر باشد

حامد رهدار پور عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان و پژوهشگر نیز در سخنانی با اشاره به اینکه عنوانی که این کارگروه دارد، پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد شهری است و از آنجایی که معاونت پیشگیری از وقوع جرم متولی امر است مسلما باید هدف از این کار، پیشگیری از وقوع جرم باشد، اظهار داشت: ۱۰۰ سال پیش این تحقیق انجام شده که حاشیه نشینی با وقوع جرم ارتباط دارد و به عنوان یک نظریه هم مطرح شده است، اما هیچ گاه نمی توانیم ثابت کنیم در کشور ما هم به همین ترتیب است، در این حوزه باید تحقیق شود.

وی با بیان اینکه چون حاشیه شهر همیشه تحت تاثیر یک خرده فرهنگ قرار میگیرد، صرف اینکه قسمتی را جزء شهر بدانیم کفایت نمی کند، باید از نظر فرهنگی نیز جزو شهر باشد، تصریح کرد: ممکن است شما قسمتی را جزء شهر بدانید اما مردم آن به گونه دیگری فکر می کنند، نوع نظرشان در خصوص مسائل اجتماعی متفاوت است.

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان ادامه داد: تا زمانیکه فقر در این مناطق وجود دارد و بهداشت گسترش نیافته و همگانی نشده، آموزش نهادینه نشده و سطح سلامت به اندازه کافی گسترش نیافته، ما همچنان با مقوله ارتکاب جرم سر و کار خواهیم داشت.

قرار نیست به خاطر اینکه از حاشیه نشینی جلوگیری کنیم مناطقی را به شهر اضافه کنیم و فقط شهر را بدون هیچ امکاناتی عریض و طویل کنیم

حامد نظرنیا کارشناس مسئول معاونت عمرانی استانداری لرستان نیز در این کارگروه با اشاره به اینکه قرار نیست به خاطر اینکه از حاشیه نشینی جلوگیری کنیم مناطقی را به شهر اضافه کنیم و فقط شهر را بدون هیچ امکاناتی عریض و طویل کنیم، اظهار داشت: یک شهر تنها در این خلاصه نمی شود که زمین ها را تفیکی کنیم و اسمش را منطقه شهری بگذاریم.

وی ادامه داد: در گذشته بخشی از منطقه گل سفید را تخریب کردیم و مبلغی دادیم که اهالی آن در منطقه دیگری ساکن شوند و نتیجه آن چه شد جز اینکه اگر مجرمی در آن منطقه ساکن بود به جای دیگر رفت و آنجا را هم درگیر کرد.

کارشناس مسئول معاونت عمرانی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه ابتدا باید بافت های فرسوده داخل شهر را درست کنیم بعد به سراغ مناطق روستایی برویم، افزود: متاسفانه هیچ اعتباری برای بافت های فرسوده شهر نیامده که بخواهیم در این حوزه کاری کنیم.

محمدتقی شاکرمی معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری لرستان در پایان این جلسه با اشاره به اینکه متاسفانه امروز بنگاه های معاملات املاک زمین های شهر را می شناسند اما مسئولان ما نمی دانند، گفت: بی برنامگی مرگ سازمان خواهد بود، متاسفانه در دستگاه های ما برنامه ریزی مشخصی برای حاشیه نشینی وجود ندارد؛ حدود شهر برای ما هم مشخص نیست.

کارگروه پیشگیری از حاشیه نشینی به دل مناطق حاشیه ای می رود

وی با بیان اینکه امروز می خواستم جلسه کارگروه را به درون یکی از مناطق حاشیه ای ببرم تا از نزدیک مشکلات مردم ببنید اما وضعیت جوی اجازه نداد، تصریح کرد: جلسه بعدی کارگروه را به منطقه حاشیه نشین می برم که ببینید مردم چه بدبختی دارند؛ باید مشکلات مردم را در گل سفید و کوی علی آباد را از نزدیک دید و درک کرد؛ گویا مردم این محلات فراموش شده اند و در شهر نیستند.

منبع : خبر گزاری مهر

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین