کد خبر: 160331691
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » ایران اسلامی » آنفلوانزای فوق حاد در کجای ایران دیده شده است؟/ مردم آگاه نیستند
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
هشدار درباره گسترش سویه جدید آنفلوانزا؛

ناصر نبی پور: سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، فعلا فقط در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان گزارش شده است.

به گزارش چی 24 به نقل از ایران اسلامی:
آنفلوانزای فوق حاد در کجای ایران دیده شده است؟/ مردم آگاه نیستند
 
به گزارش پایگاه خبری ایرانی اسلامی:
یک مقام مسئول گفت:مسئولان هنوز نتوانسته اند بازارچه‌های فروش پرندگان در مناطق شمالی را تعطیل کنند؛ شکار در این مناطق ادامه دارد و این می‌تواند باعث گسترش سویه جدید آنفلوانزا شود.

ناصر نبی‌پور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سویه جدید آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، فعلا فقط در پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر استان گیلان گزارش شده است، درباره اینکه میزان احتمال گسترش این سویه در کشور چقدر است؟، اظهار داشت: هم اکنون سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی منطقه را قرنطینه کردند؛ اما وقتی به راحتی در آن مناطق شکار انجام و پرندگان جا به جا می شوند، واقعا توان گفت این سویه در کشور گسترش می یابد یا خیر؟

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تصریح کرد: به هرحال پرنده فقط در بوجاق که نمی ماند و قطعا به نقاط دیگر نیز می رود؛ به احتمال زیاد شکاری که انجام می شود، آلوده است و هر لحظه ممکن است این بیماری وارد هر منطقه ای شود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره اینکه محیط زیست اعلام کرده که تا اطلاع ثانوی شکار پرندگان در این مناطق ممنوع شده است، گفت: شکار ممنوع شده؛ اما کسی زورش نمی رسد شکار را در آن منطقه ممنوع کند؛ اگر شکار انجام نمی شد و مسئولان می توانستند آن مناطق را به خوبی کنترل کنند که آنفلوانزا با این شدت در کشور ما گسترش نمی یافت؛ چراکه منبع آنفلوانزایی که در کشور شیوع می یابد ۳ استان شمالی هستند.

وی درباره اینکه آیا معتقد هستید کنترل شکارها را در مناطق شمالی ضعیف است؟، افزود: اصلا نمی توانند این کار را کنترل کنند چون یک مافیا آنجا وجود دارد و کسی زورش به آنان نمی رسد.

نبی پور با بیان اینکه هنوز نتوانستند در مناطقی مانند فریدون کنار و جویبار حتی بازارهای فروش پرندگان زنده را تعطیل کنند، چه برسد به اینکه شکار را کنترل نمایند، تصریح کرد: پرندگان آبزی مانند اردک و غاز راحت در این بازارچه ها جا به جا می‌شود.

این فعال بخش خصوصی افزود: بنابراین احتمال گسترش این سویه وجود دارد چون قدرتی که بتواند مانع شکار در منطقه شود، وجود ندارد، نه زور محیط زیست به آنان می رسد نه دامپزشکی و باید خیلی از ارگان ها در این زمینه همکاری کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مرزها بسیار گسترده است و احتمال کنترل و عدم ورود ویروس را کاهش می دهد، تصریح کرد: مردم باید احساس مسئولیت کنند، با زور هیچ کاری را نمی توان پیش برد، حتی اگر نیروی انتظامی اعمال فشار کند، برخی پرندگان را در صندوق عقب ماشین جای می دهند و جا به جا می کنند.

نبی پور تاکید کرد: مردم باید کاملا آگاه و توجیه شوند تا این کار را انجام ندهند.

وی همچنین درباره جمعیت مرغ های معدوم شده تاکنون، گفت: بالای ۲۵ میلیون قطعه است، روند درگیری و معدوم سازی به شدت ادامه دارد.

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین