کد خبر: 160340922
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » تصفیه یک مرحله ای آب با گرافن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
کاربردی خارق العاده از یک ساختار 2بعدی؛

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، هر ساله میلیون‌ها نفر از مردم دنیا به خاطر نوشیدن آب غیرآشامیدنی و کثیف می‌میرند. اکنون محققان یک فرآیند را توسعه داده‌اند که می‌تواند آب را بدون توجه به میزان کثیف بودن آن در یک مرحله تصفیه کند.

دانشمندان سازمان تحقیقاتی استرالیا موسوم به "CSIRO" یک تکنیک تصفیه آب را با استفاده از یک فیلتر گرافن با نانوکانال‌های میکروسکوپی ایجاد کرده‌اند که آب از آن عبور می‌کند و تصفیه می‌شود.

گرافین ساختار دو بعدی از یک لایه منفرد شبکه لانه زنبوری کربنی می‌باشد. گرافین به علت داشتن خواص فوق‌العاده در رسانندگی الکتریکی و رسانندگی گرمایی، چگالی بالا و تحرک پذیری حامل‌های بار، رسانندگی اپتیکی و خواص مکانیکی به ماده‌ای منحصربفرد تبدیل شده است.


این فرآیند که "گراف‌ایر"(Graphair) نامیده می‌شود، بسیار موثر است، زیرا نمونه‌های آب برداشته شده از بندر سیدنی پس از استفاده از این فیلتر قابل نوشیدن شد.

"گراف‌ایر" نسبتا ارزان‌تر، سریع‌تر، راحت‌تر و با محیط‌زیست سازگارتر است، زیرا جزء اصلی آن روغن سویا است که تجدیدپذیر است و همچنین باعث بالاترین کارایی فیلتر تصفیه می‌شود.

در تصفیه‌کننده‌های کنونی با گذشت زمان، آلاینده‌های نفتی می‌توانند فیلترهای آب را مختل کنند، بنابراین قبل از فیلتر کردن باید از آب حذف شوند، اما استفاده از "گراف‌ایر" این آلاینده‌ها را نیز سریع‌تر از هر روش دیگر حذف می‌کند.

تصفیه آب معمولا یک فرآیند پیچیده شامل چندین مرحله است، بنابراین این پیشرفت محققان استرالیایی می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی حدود 2.1 میلیارد نفر داشته باشد که به آب آشامیدنی تمیز و مطمئن دسترسی ندارند.

دکتر "دونگ هان سئو" سرپرت این پروژه گفت: همه چیزی که مورد نیاز است، گرما است. گرافن ما یک فیلتر پوسته‌ای و یک پمپ آب کوچک است. ما امیدواریم در سال آینده توسعه این فیلتر در جهان آغاز شود.

وی افزود: گروه ما به دنبال شرکای صنعتی و حامی مالی برای کمک به تولید انبوه و توسعه این فناوری است. همچنین در حال پیگیری برنامه‌های دیگر با استفاده از "گراف‌ایر" مانند تصفیه آب دریا و فاضلاب صنعتی هستیم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین