کد خبر: 160345155
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » پیوند بازار سرمایه و بازار مسکن
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
مدیرعامل بانک مسکن:

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش سرویس بازار ایسنا، ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل بانک مسکن در این سمینار اعلام‌کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون مجموعا حدود ۱۴۰ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان پرداخت شده که پیش‌بینی می‌شود این حجم پرداخت تسهیلات برای خرید مسکن تا پایان سال به حدود ۱۷۰ هزار فقره تسهیلات برسد.

به گفته وی برنامه‌ریزی شده، نزدیک به ۱۰ هزار واحد مسکونی در سال ۹۷ توسط امکانات بازار سرمایه و از محل صدور گواهی سپرده خاص، راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان و اوراق mbs تامین مالی شود. همچنین تامین مالی ۸۵۰۰ واحد مسکونی نیز از طریق راه‌اندازی لیزینگ مسکن از دیگر برنامه‌های آتی این بانک برای تامین مالی حوزه مسکن در سال آینده است.

رحیمی انارکی تاکید کرد: چشم‌انداز بانک مسکن در افق ۱۴۰۰ ارائه اثربخش خدمات تامین مالی به فعالیت‌های مسکن و توسعه شهری و تبدیل‌شدن به یکی از توانمندترین بانک‌های توسعه‌ای تخصصی در منطقه غرب آسیا است.

مدیرعامل بانک مسکن با تشریح مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های این بانک تا افق ۱۴۰۰ ضمن اشاره به تعریف اهداف کلی بانک برای تامین مالی مسکن مصرفی برای اقشار میان‌درآمد، بیان کرد: راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن یکم، یکی از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته برای حمایت از تامین مالی ساخت و خرید مسکن مصرفی است که تاکنون استقبال بسیار خوبی از سوی متقاضیان مصرفی مسکن به شکل سپرده‌گذاری در این صندوق برای بهره‌مندی از تسهیلات ارزان‌قیمت شده است.

وی افزود: تاکنون بیش از ۳۵۷ هزار حساب در صندوق پس‌انداز مسکن یکم توسط خانه‌اولی‌ها و سایر متقاضیان مصرفی افتتاح شده است. همچنین بیش از ۳۳ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس‌­انداز مسکن یکم به مشمولان دریافت تسهیلات از محل این صندوق، پرداخت شده و روندها نشان می‌دهد این فرایند رو به افزایش است؛ یعنی در هر هفته به حجم تسهیلات پرداختی و افرادی که مشمول و واجد شرایط برای دریافت این تسهیلات هستند، افزوده می شود.

رحیمی انارکی بیان کرد: با این حال هم‌اکنون یک نگرانی عمده در این حوزه وجود دارد و آن احتمال کسری در منابع صندوق به واسطه افزایش حجم خروجی (حجم پرداخت تسهیلات) این صندوق در قالب تسهیلات پرداختی به متقاضیان است که در این زمینه نیز پیشنهاداتی تهیه شده و به مراجع سیاست‌گذار و تصمیم‌گیر همچون مجلس ارائه شده است.

مدیرعامل بانک مسکن یکی از روش‌های پیشنهادی برای افزایش توان پرداخت تسهیلات در حوزه مسکن از سوی بانک تخصصی توسعه‌ای مسکن را استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اعلام کرد و گفت: در صورت موافقت مجلس برای استفاده از منابع این صندوق توان تسهیلات‌دهی این بانک به نفع تامین مالی مسکن مصرفی با اولویت پرداخت تسهیلات برای نوسازی و خرید مسکن در بافت‌های فرسوده به میزان زیادی تقویت می‌شود و در این صورت هیچ نگرانی از بابت ایجاد کسری در موجودی صندوق پس‌انداز مسکن یکم وجود ندارد.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین