کد خبر: 160345163
تاریخ انتشار: شنبه 28 بهمن 1396
خانه » سایت های خبری » تهران پرس » بستر جدید سرمایه گذاری ملکی
نسخه چاپی
ارسال به دوستان
معاون وزیر راه وشهرسازی تشریح کرد:

به گزارش چی 24 به نقل از تهران پرس:

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام بانک مسکن، حامد مظاهریان معاون وزیر راه‌وشهرسازی، با اشاره به آغاز فاز اول عملیات اجرایی طرح ملی بازآفرینی شهری برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری و تامین همزمان سرانه‌های خدماتی در این محدوده‌ها، گفت: حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که این میزان مساحت در حدود ۲ برابر مساحت تهران را شامل می‌شود که نشان‌ دهنده این است که تا چه میزان بافت پرخطر در کشور وجود دارد و بازار سرمایه‌گذاری برای مسکن در چه بافت‌هایی قرار دارد.

وی با اشاره به اجماع صورت گرفته بر سر نحوه اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری و آغاز همزمان طرح مسکن پیشگام در استان‌های مختلف کشور، افزود: بدون شک اجرای طرح بهسازی بافت‌های فرسوده نیازمند همکاری همه‌جانبه دولت، وزارت راه‌وشهرسازی، شهرداری‌ها، ستادهای بازآفرینی و بخش خصوصی و همچنین مالکان واحدهای مسکونی فرسوده است.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به این مطلب که حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران در بافت فرسوده به سر می‌برند، گفت: تامین مسکن در نقاط مختلف کشور و بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته و پیش‌بینی شده که تا پایان برنامه ششم، ۶۶ هزار هکتار از بافت‌های فرسوده شهری با ۱۲۳ هزار میلیارد تومان اعتبار بهسازی و سامان‌دهی شوند.

به گفته وی مطابق با طراحی‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای حل چالش تامین مالی در بافت‌های فرسوده استفاده از منابع صندوق توسعه ملی به منظور افزایش توان و ظرفیت مالی برای اجرای طرح‌های بازآفرینی یکی از مهم‌ترین ضرورت‌هاست.

مظاهریان همچنین تسهیلات فعلی خرید مسکن در بافت‌های فرسوده شهری که هم‌اکنون با نرخ سود ۸ درصد و از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم پرداخت می‌شود را، ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین نوع تسهیلات ارزان‌قیمت برای متقاضیان مصرفی اعلام کرد و وجود این تسهیلات را از مهمترین عوامل ایجاد انگیزه در مالکان و سازندگان برای نوسازی این واحدها برشمرد؛ چرا که به واسطه وجود چنین تسهیلاتی به طور قطع بخش بسیار از زیادی از متقاضیان مصرفی خرید مسکن به بازار مسکن مناطق بازآفرینی شده وارد می‌شوند.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۲۴ میلیون خانوار و ۲۷ میلیون واحد مسکونی در سراسر کشور وجود دارد، تصریح کرد: وضعیت ۱۹ میلیون بد مسکن در سراسر کشور با توجه به آمار خانه‌های خالی و خانه‌های دوم نشان از عدم تعادل بین نوع عرضه و تقاضا در بازار مسکن دارد.

وی تصریح کرد: مطابق با نگاهی که هم‌اکنون در بدنه دولت وجود دارد و بنابر تاکید رییس‌جمهور، تمرکز وزارت راه‌وشهرسازی سامان‌دهی سکونتگاه‌های نابه‌سامان شهری و تامین مسکن برای دهک اول تا سوم است که در واقع این افراد نیازمندان واقعی تامین مسکن هستند. بر همین اساس فاز اول اجرای عملیات بازآفرینی شهری از ۱۹ بهمن‌ماه با دستور رییس‌جمهور آغاز شد و تا پایان برنامه ششم توسعه ادامه دارد.

مظاهریان اجرای عملیات بازآفرینی در بافت‌های فرسوده شهری را در ۳ گام تعریف کرد و گفت: در سطح اول محلی‌سازی، سطح دوم محله‌سازی مرحله‌ای و سطح سوم محله‌سازی جایگزینی صورت می‌گیرد که در قالب این برنامه تا پایان برنامه ششم توسعه، مجموعا ۵۰۰ هزار واحد مسکونی احداث می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه‌وشهرسازی چشم‌انداز نیاز به مسکن طی ۱۰ سال پیش‌ رو را تشریح کرد و گفت: مطابق با برآوردها در طرح جامع مسکن، طی ۱۰ سال آینده احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی مورد نیاز است که نیمی از آن مربوط به نوسازی واحدهای فرسوده در بافت‌های شناسایی‌شده فرسوده و محلات هدف نوسازی است.

به گفته وی سیاست توسعه صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک عامل حوزه مسکن برای حمایت از گروه‌های متوسط درآمدی و متقاضیان مصرفی مسکن، تامین مالی مسکن استیجاری برای دو دهک اول کم‌درآمد جامعه، توسعه بازار رهن و همچنین تدارک، طراحی و پیاده‌سازی ابزارهای نوین تامین مالی در این بخش از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که وزارت راه‌وشهرسازی با همکاری بانک عامل حوزه مسکن، سیاست‌گذار پولی و بدنه اقتصادی دولت در حوزه مسکن در صدد عملیاتی کردن آن است.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
طراحی پرتال خبری، توسط پارس نوین